Globální konkurence a český švec

Autor: Miroslav Beneš | Publikováno: 2.12.2004 | Rubrika: Ekonomika
Globe

Každý z nás již potkal pojem globalizace, před kterým se někteří klaní, jiní utíkají. Její dopady, kromě v televizi rádo ukazovaných dlažebních kostek, jsou příjemné, to když kupujeme levné zboží, jindy horší, to když v mezinárodní konkurenci přijdeme o kus trhu, tedy někdo o práci.

Mám kamaráda Míru, co se věnuje v Čechách stále ještě tradiční ševcovině, promiňte, výrobě obuvi. Že naši ševcovinu dotáhl k dokonalosti pan Baťa, ví skoro každý, jakkoliv Pujmanové Halačka to viděla poněkud jinak. Že ale pan Baťa dnes skoro nic nevyrábí, to už tak známé není. A tak po celém světě spíše skupuje a prodává boty, čímž se stal pouze obchodníkem. Nějaké boty nakupuje právě u Míry a díky tomu dává práci osmdesáti kvalifikovaným silám.

A co ty síly v globálním světě? Nějak ztrácí konkurenceschopnost. I obuvníci světové obuvnické velmoci Itálie, žádající ochranu před dovozy z Číny, si vyslechli od Berlusconiho větu: „Tak přestěhujte výrobu tam.“ Nějak ho asi ani nenapadlo, že evropská ochrana lidí při práci je sice dlážděna dobrými úmysly, ale vede do pekel. Díky důmyslným ochranám a regulaci přicházejí všichni, šičky, střihači a baliči, o práci. Italští výrobci se prý brání jednoduše, takřka třetinu obratu přesunuli do šedé zóny, ale nestačí to. Zatímco dovoz obuvi z Číny do Německa za předminulý rok stoupl o 57%, z Itálie naopak poklesl o 17%.

Zpátky k českému ševci. Když jsem mu psal ze slavnostního předávání návrhu ústavy Evropskému parlamentu, napsal mi trochu silná slova, která jsou pod čarou. Zemitě ale upozornil na to, že dalšími a dalšími regulacemi, byť ve jménu ochrany zaměstnání, jenom zrušíme další pracovní místa, protože práci zdražujeme. Nevšichni mohou žít z dovozu. Nezbývá než konkurenceschopnosti docílit nižším zdaněním, nižší cenou práce, tedy nižší regulací, nižším přerozdělováním a ponecháním peněz lidem, ne komunálním, krajským, státním či Bruselským politikům a byrokratům. Chce to vůbec někdo? Nebo už jsou všichni napojeni na veřejné rozpočty ať už zaměstnáním nebo zakázkou?

Miroslav Beneš, ze Zápisníku evropského pozorovatele


Pošli je i s Ústavou do prdele, ta je pro normální život k hovnu, ať nás raději neobtěžujou hloupými nařízeními a příkazy, vždyť tímto tempem z Evropy udělají skanzen lenosti, neproduktivity a nekonkurenceschopnosti... Ať se podívají do Francie, Německa... V Evropě už jen spotřebováváme, jak dlouho to ale půjde, když nikdo za chvíli nebude tvořit přidanou hodnotu... Všichni máme jet vyrábět do Číny?“

4765 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Černoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiVážení čtenáři, pomozte nám prosímFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárstvíNelegální imigrant, který znásilnil nezletilou českou dívku u Lukavce, dostal dva roky, muži, který při Prague Pride spálil vlajku symbolizující homosexualistickou ideologii LGBT, můžou hrozit tři roky vězení!

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění