Sbohem, žárovko! Sbohem svobodo!

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 8.9.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 19

 

„Učiníme elektrické světlo tak laciným, že pouze bohatí budou svítit svíčkami,“ řekl Thomas Alva Edison novinářům, když jim ve své legendární laboratoři v Menlo Parku v New Jersey před 130 lety předváděl svůj ojedinělý vynález – elektrickou žárovku.
 
Geniální Edison svým výjimečným vynálezem rozsvítil bulváry velkoměst, přinesl elektrické světlo do nejvzdálenějších míst planety, umožnil miliardám lidí planety získat při světle elektrické žárovky lepší vzdělání a zásadně zvýšil komfort života i těch nejprostších.
 
Dnes se se žárovkou loučíme. Od 1.září již na pultech nekoupíte žárovku silnější než 85 W nebo silné mléčné žárovky. Nejen v České republice ale kdekoliv v Evropské unii.
 
Po celé jedno století neustále vylepšovaný Edisonův vynález dosáhnul vysoké spolehlivosti a současně minimální ceny. Přesto odchází. Bohužel ne proto, že by byl vytlačen v čistém konkurenčním boji. Odchází z rozhodnutí politiků.
 
Ti, zcela posedlí soubojem s údajnou klimatickou změnou a ve spolupráci s největšími výrobci žárovek (!), usoudili, že klasická žárovka je natolik neúsporná a nehospodárná, že je nezbytně nutné přistoupit k jejímu postupnému ale povinnému stahování z trhu.
 
Ne konkurenční souboj s úspornými žárovkami, ne zánik žárovky jako výsledek nabídky a poptávky na trhu a svobodného rozhodování zákazníka, které žárovce dá přednost. Politické inženýrství a nemístný aktivismus společně rozhodly, že jsme někým zvenku nuceni se s klasickou žárovkou rozloučit.
Nechci vést fyzikální polemiku o zjevných výhodách či nevýhodách klasických a úsporných žárovek. V tom není podstata mé kritiky právě proto, že si je každý dobře vědom všech kladů a záporů - proto se sám umí rozhodovat o svých preferencích. Slova „musíme“ a „nesmíme“ mi na tom celém nejvíc vadí!
Jsem zásadně proti tomu, aby si politikové – ruku v ruce s několika významnými výrobci - osobovali právo rozhodovat o tom, co je pro zákazníka (občana) dobré a co ne.
 
 Politik nesmí svá rozhodnutím nadřazovat nad svobodná a spontánní rozhodování svých občanů. Pokud chci šetřit a spořit (což je správné), musí to být výsledkem pouze mého rozhodnutí. Nechci svět, ve kterém jsou politikové moudřejší a vědí lépe, co je či není pro občana dobré. Osud žárovky je příkladem takového světa.
 
 Ano, svoboda volby v sobě nese riziko omylu a ztráty. I toto přijímám, neboť člověk je ve své podstatě tvorem ekonomickým a z chyb se sám umí poučit.
Na dnešní debatě o žárovkách mě vůbec nezajímá, kolik emisí CO2 do ovzduší se ušetří či kolik jaderných elektráren bude možné kvůli těmto úsporám „vypnout“ (přičemž všechny tyto prognózy jsou statické a nepočítají s tím, že bychom spotřebovávali elektřinu jinde a jinak).
 
Vymezuji se proti dogmatické, módní, neekonomické a především nekritizovatelné politice fundamentálního environmentalismu, pro který je souboj s tzv. klimatickou změnou posvátnou ikonou.
Je to zhoubná ideologie počátku 21.století. Nejde v ní o souboj tříd nebo nadřazenost rasy a stejně málo dbá o blahobyt obyčejného člověka. Zato nás zbavuje svobody rozhodovat o svých životech plíživě a stejně účinně jako ony chmurné ideologie minulého století. Ani to moc nevnímáme, protože „cíle jsou přece správné“.
 
Takže, sbohem, žárovko – a děkujeme ti! Jsi symbolem svobodného a liberálního světa, ve kterém si vynálezci a objevitelé museli na živobytí svými vynálezy a objevy vydělat a politikové se jim nepletli pod nohy. Snad právě proto byly jejich objevy tak překvapivé a převratné.
 
Ivo Strejček
poslanec Evropského parlamentu za ODS
30.srpna 2009
www.istrejcek.cz      

5618 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Bělochy je třeba „zrušit“. Někdo by mohl říct – „konečně vyřešit“. Toto je, milí čtenáři, čirý rasismus, ovšem „laskavě“ pojmenovaný jako „akce proti bělošství.“ Prostě newspeakTo, co v současnosti napadá obyvatele Evropy, Asie, Ameriky a bělošských enkláv v Africe je již zcela jiný virus, nikoli mutace původního. Virus je vyroben uměle a je šířen záměrněJestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, podpořte nás prosímA pak zadratuju cele Česko a vyhlasi stanne pravo, jake si ani Hajdrych nedovolil. A ovce? Těm zavřu hubu a budu spokojene, bo dostanu 100% platu. Jak uboze zme se nechali dostat...To je zločin, za který v méně „demokratických“ zemích hrozí poprava, v EU nic. To je příliš málo. Jde o desítky miliard a desetitisíce mrtvých...

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Jaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?Ve Spojených státech amerických už zase impíčují prezidenta.... Trump je vinen! Opravdu?

Eurabia.cz

Další noc protestů za "španělského Navalného" a svobodu slovaFrontální nasazaní proti islámistům v Berlíně: vyhrožují Merkelové

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Primář Koskuba z první linie: Místo očkování se řešilo, kdy otevřít salóny pro psy a kočičky. Říkali jsme, že bude málo JIP lůžek. Nikdo nás neposlouchal. Na přes drž*u!Advokátka Kovářová bouchla do stolu: Kdo bude stíhán za nedodržování opatření vlády, tomu nabízím své služby!
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění