Sbohem, žárovko! Sbohem svobodo!

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 8.9.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 19

 

„Učiníme elektrické světlo tak laciným, že pouze bohatí budou svítit svíčkami,“ řekl Thomas Alva Edison novinářům, když jim ve své legendární laboratoři v Menlo Parku v New Jersey před 130 lety předváděl svůj ojedinělý vynález – elektrickou žárovku.
 
Geniální Edison svým výjimečným vynálezem rozsvítil bulváry velkoměst, přinesl elektrické světlo do nejvzdálenějších míst planety, umožnil miliardám lidí planety získat při světle elektrické žárovky lepší vzdělání a zásadně zvýšil komfort života i těch nejprostších.
 
Dnes se se žárovkou loučíme. Od 1.září již na pultech nekoupíte žárovku silnější než 85 W nebo silné mléčné žárovky. Nejen v České republice ale kdekoliv v Evropské unii.
 
Po celé jedno století neustále vylepšovaný Edisonův vynález dosáhnul vysoké spolehlivosti a současně minimální ceny. Přesto odchází. Bohužel ne proto, že by byl vytlačen v čistém konkurenčním boji. Odchází z rozhodnutí politiků.
 
Ti, zcela posedlí soubojem s údajnou klimatickou změnou a ve spolupráci s největšími výrobci žárovek (!), usoudili, že klasická žárovka je natolik neúsporná a nehospodárná, že je nezbytně nutné přistoupit k jejímu postupnému ale povinnému stahování z trhu.
 
Ne konkurenční souboj s úspornými žárovkami, ne zánik žárovky jako výsledek nabídky a poptávky na trhu a svobodného rozhodování zákazníka, které žárovce dá přednost. Politické inženýrství a nemístný aktivismus společně rozhodly, že jsme někým zvenku nuceni se s klasickou žárovkou rozloučit.
Nechci vést fyzikální polemiku o zjevných výhodách či nevýhodách klasických a úsporných žárovek. V tom není podstata mé kritiky právě proto, že si je každý dobře vědom všech kladů a záporů - proto se sám umí rozhodovat o svých preferencích. Slova „musíme“ a „nesmíme“ mi na tom celém nejvíc vadí!
Jsem zásadně proti tomu, aby si politikové – ruku v ruce s několika významnými výrobci - osobovali právo rozhodovat o tom, co je pro zákazníka (občana) dobré a co ne.
 
 Politik nesmí svá rozhodnutím nadřazovat nad svobodná a spontánní rozhodování svých občanů. Pokud chci šetřit a spořit (což je správné), musí to být výsledkem pouze mého rozhodnutí. Nechci svět, ve kterém jsou politikové moudřejší a vědí lépe, co je či není pro občana dobré. Osud žárovky je příkladem takového světa.
 
 Ano, svoboda volby v sobě nese riziko omylu a ztráty. I toto přijímám, neboť člověk je ve své podstatě tvorem ekonomickým a z chyb se sám umí poučit.
Na dnešní debatě o žárovkách mě vůbec nezajímá, kolik emisí CO2 do ovzduší se ušetří či kolik jaderných elektráren bude možné kvůli těmto úsporám „vypnout“ (přičemž všechny tyto prognózy jsou statické a nepočítají s tím, že bychom spotřebovávali elektřinu jinde a jinak).
 
Vymezuji se proti dogmatické, módní, neekonomické a především nekritizovatelné politice fundamentálního environmentalismu, pro který je souboj s tzv. klimatickou změnou posvátnou ikonou.
Je to zhoubná ideologie počátku 21.století. Nejde v ní o souboj tříd nebo nadřazenost rasy a stejně málo dbá o blahobyt obyčejného člověka. Zato nás zbavuje svobody rozhodovat o svých životech plíživě a stejně účinně jako ony chmurné ideologie minulého století. Ani to moc nevnímáme, protože „cíle jsou přece správné“.
 
Takže, sbohem, žárovko – a děkujeme ti! Jsi symbolem svobodného a liberálního světa, ve kterém si vynálezci a objevitelé museli na živobytí svými vynálezy a objevy vydělat a politikové se jim nepletli pod nohy. Snad právě proto byly jejich objevy tak překvapivé a převratné.
 
Ivo Strejček
poslanec Evropského parlamentu za ODS
30.srpna 2009
www.istrejcek.cz      

4949 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pornografie je epidemie, ale existuje toto řešení...Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Bude vám zle. Paříž se stala pos.ranou špinavou dírou. Vládne tam právo šáría, drogy a páchne jako Afrika. Podívejte se, než to video smažouTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Žádat Nebe, aby papeže Františka odstranilo, je více než naléhavou otázkou našeho přežití, a to jak na úrovni občanské, tak církevní; je načase, aby uvolnil místo člověku se zdravým rozumem a katolickou vírou

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

ePortal.cz

Šéf Pirátů a satanista Ivan Bartoš reaguje na nenávistné komentáře u své fotky před duhovou vlajkou. V rámci satanského rituálu se oženil s hercem Janem CinuNemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně Šojdrová

Eurabia.cz

Kanada lituje, že Anglie nechce dovolit návrat islámskému teroristovi ze SýrieIslamizovaná Anglie: Napsala, že nemiluje islámské zvyky a tak ji vyhodili od maturity

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályNová šéfová Evropské centrální banky Christine Lagardeová je součást zkorumpované mafie státních úředníků

ParlamentniListy.cz

Co Minář spáchal trháním Ústavy? Paralela s Havlem a verdikt, který nepotěší „chvilkaře“. Advokátka Hamplová říká víceExministryně Kovářová: Termín manželství mám spojen s mužem a ženou. Homopáry nechť si najdou jiný termín
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění