Zavládnou právo a spravedlnost v Polsku?

Autor: David Floryk | Publikováno: 29.11.2005 | Rubrika: Politika
PIS

"Lech Kaczyński je člověk s přehledným životopisem a stabilními názory, které věrně odrážejí tradiční horizont polské katolicko-národovecké pravice. Už dlouhá léta patří ke kultivovanějším kandidátům na jejího vůdce. Hovoří o hrdosti a vlasti, nebezpečích a nepřátelích, mravnosti a solidaritě, právu a spravedlnosti, o pravdě a Bohu", napsal Tomáš Zahradníček v TÝDNU a svůj komentář uzavřel slovy, která jsou mezi kritiky "zabedněných" Poláků spíše výjimkou: "Je příliš brzy na rozhodné soudy, tím spíše na odsudky".

Mohou být nedávné parlamentní a presidentské volby v Polsku nadějí pro dnešní postkřesťanskou Evropu, jak se těší mnozí konzervativní aktivisté a komentátoři? Stalo se totiž to, v co po debaklu německé pravice doufal málokdo - navzdory tlaku politických elit, navzdory médiím a navzdory varováním ze zahraničí se celá země ocitla v rukou konzervativců.

Nový polský president Lech Kaczyński (*1949) je polské veřejnosti znám již od dětství, kdy společně se svým bratrem dvojčetem Jaroslawem ztvárnili hlavní role v populárním filmu Dva, kteří ukradli měsíc.

Dnes čestný předseda a spoluzakladatel strany Právo a spravedlnost má kromě řady akademických úspěchů za sebou i bohatou politickou kariéru: on i jeho bratr v uplynulých patnácti letech spoluutvářeli polskou politickou scénu, byl senátorem, poslancem, ministrem, generálním prokurátorem, starostou.

Už od mládí se oba angažovali v opozičním hnutí, za výjimečného stavu v roce 1981 se Lech ocitl na několik měsíců ve vězení. V roce 1990 bratři opustili Solidaritu, tehdy již příliš liberální a založili stranu Dohoda středu, což jim vyneslo obvinění ze štěpení pravice. Požadavky na lustrace a zúčtování s exponenty minulého režimu oběma vyneslo nálepku fanatických antikomunistů a nepohodlných kverulantů na okraji veřejného dění. Lech se do vysoké politiky vrátil až v roce 2000, kdy byl jmenován ministrem spravedlnosti v pravicové vládě Jerzyho Buzka. Díky svému energickému vystupování "osamělého šerifa" v boji proti zločinu se záhy stal nejpopulárnějším členem velmi neoblíbeného kabinetu. V roce 2002 byl zvolen starostou Varšavy a svým nekompromisním postojem ke kriminalitě a korupci si získal velké sympatie.

"Sociální konzervativec" Kaczyński se rád srovnává s francouzským prezidentem De Gaulem, chce být advokátem "morální obnovy národa" a návratu ke křesťanským hodnotám, bojovat proti nezaměstnanosti a zločinnosti a také proti sociálnímu rozpolcení společnosti. Domnívá se, že k ozdravení země je nutné rozbít vlivné mocensko-oligarchické struktury a omezit vliv lidí spjatých s minulým režimem. Polsko chce přebudovat na "čtvrtou republiku" se silným důrazem na národní, katolické a rodinné hodnoty.

"Je to špatná zpráva pro celou Evropu" Tak přivítal zvolení Kaczyńského německý deník Frankfurter Rundschau, a zřejmě tím vystihl pocit velké části evropských elit. Svou nespokojenost neskrývala ani Evropská komise, když si pospíšila připomenout, že mezi základní hodnoty EU patří zákaz trestu smrti a odstranění jakékoliv diskriminace homosexuálů, čímž narážela na pověst Kaczyńského jako "tvrdého šerifa", který jako varšavský primátor zakázal průvod oslavující homosexualitu (tzv. gay pride). To může být v rozporu s čl. 6 Smlouvy z Nice, podle něhož členské státy musejí chránit práva menšin. Podle čl. 7 země, jež porušuje takto definovaná lidská práva, může být zbavena voličských práv, připomněl mluvčí a dodal: "Budeme velmi pozorně sledovat situaci v Polsku". Podobnými výroky nešetřili ani jiní: předák socialistické europarlamentní frakce se nechal slyšet, že Kaczynski je "ve zkušební lhůtě" a dodal, že doufá, že tento muž bude jiným presidentem, než byl kandidátem.

Není pochyb o tom, že v zahraniční politice bude Kaczynski více dbát na zájmy vlastní země, než na pochybné hodnoty euro - ideologie; zřejmý je rovněž tvrdý kurz vůči dvěma hlavním sousedům Německu a Rusku a důraz na dobré vztahy s USA. Dá se očekávat, že Polsko bude brzdit snahy o další unifikaci Evropy, odmítat euroústavu, přinejmenším v její nynější podobě, a nejisté je rovněž přistoupení k euru.

Vítězná strana Právo a spravedlnost je v kontextu hodnotově vyprázdněné evropské politiky jevem nepochybně zajímavým. Vznikla v roce 2001 a v tehdejších volbách do Sejmu získala 9,5 % hlasů. Formovala se jako pravo-středová strana založená na křesťanských hodnotách, oblibu si získala pravicovým a přesto sociálním programem, jejímu vzestupu napomohly i korupční aféry polské levice. V loňských evropských volbách obdržela 13 % hlasů.

"Program IV. republiky dostal zelenou", prohlásil lídr PiS Jaroslaw Kaczyński s tím, že PiS bude podporovat "zásadní proměny systému infikovaného postkomunismem". Tato slova lze jen uvítat, sluchu našince znějí jako rajská hudba.

Zatímco v morálně - kulturních a zahraničně - politických otázkách si PiS udržuje správný instinkt, v ekonomických otázkách se staví nalevo víc, než by si konzervativec přál. Podporuje silnou roli státu, odmítá rovnou daň, školné i privatizaci státních monopolů, ošívá se nad myšlenkou hloubkových reforem, zejména v zemědělství, kde by jich bylo potřeba nejvíc. O to hlasitěji mluví o vymýcení korupce a klientelismu a velmi sází na vykořenění vlivu bývalých komunistů, v nichž vidí jejich hlavní příčinu i nositele.

V této souvislosti lze jen litovat, že očekávaná koalice mezi PiS a Občanskou platformou, která skončila ve volbách jako druhá a od které si mnozí slibovali vyvážení populistických tendencí konzervativců liberálně reformním svěžím větrem, se vzdaluje v nedohlednu.

Přesto však zůstává Právo a spravedlnost velkou nadějí pro morální obrodu Polska - přejeme jí v tom hodně úspěchů!

www.konzervativniklub.cz

5868 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

„Zvykněte si,“ říká holandská mešita nepřizpůsobivým občanům, kteří si stěžují na svolávání k modlitbámTento návrh je nejlepší, co se tu objevilo od roku 1989. To se nesmí stát, reaguje vyděšeně Kalousek. Oč jde?Bez Vás nepřežijeme...Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatekŠlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění