V Ženevě se počátkem září 2009 sešli experti na globální oteplování. Pětidenní “World Climate Conference” (teprve třetí od roku 1979) byla přípravou na prosincový summit COP15, kde se vlády mají zavázat ke snížení emisí oxidu uhličitého.  Viz <http://www.wmo.int/wcc3/page_en.php> V Ženevě meteorologové jednali, jak zlepšit vybavení jednotlivých zemí pro předvídání počasí.

Konferenci zahájila meteorologická hymna „Nebude-li pršet, nezmoknem.“

Konference se účastnily desítky “policy-makers” a “decision-makers”. Přeloženo do lidské řeči jsou to desítky politiků a byrokratů a různých pupkáčů v saku a kravatě. Přítomny byly také televizní rosničky (součástí konference je World Climate Broadcasts Forum) a skutečné žáby ve sklenici. Novináři tvrdí, že v davu zahlédli i několik vodníků v zeleném fráčku.

„ Jsem moc rád, že jsem tady,“ řekl nám ministr dopravy z Pobřeží Slonoviny. „Dá se tady zadarmo najíst a je to moc hezký výlet.“

Odborníci na počasí zde řeší vážné problémy. Jak to, že jim předpovědi počasí nevycházejí? A jak to, že nevycházejí předpovědi vývoje klimatu? Podle prognóz se mělo minulých deset let plynule oteplovat. Místo toho už deset let teploty stojí na místě. Něco má silnější vliv než lidské emise skleníkových plynů. Copak to asi je?

(graf vývoje teplot viz: <http://lwf.ncdc.noaa.gov/oa/climate/research/anomalies/index.php#means> ).

„To jsem blázen,“ drží si prezident federace klimatologů hlavu v dlaních. „Kde jsme udělali chybu? CO2 v atmosféře stoupá a stoupá. Tak by měl hnát nahoru i teploty. A ono nic.“

Nejspíše to dělají trpaslíci, soudí někteří odborníci. Trpaslíci schválně ochlazují atmosféru, aby to vypadalo, že skleníkový efekt nefunguje. Nebo že by za to mohl pokles sluneční aktivity? Ale to je nesmysl. IPCC přece přísahá, že Slunce ovlivňuje naše klima jen z 0,1%.

Hlavním problémem zůstává předvídání dalšího vývoje. Klimatologové napsali více scénářů nežli Dietl. Takže ať se stane cokoliv, jeden z počítačových modelů budoucnosti by se měl vyplnit. Přesto nefunguje ani jeden. I Delftská věštírna ve starověku měla lepší výsledky.

"Měli jste se zeptat mě," mračil se v kuloárech kouzelník Krandalf ve svém špičatém klobouku s vousy až po pás. "Vzal bych svou křišťálovou kouli a zjistil bych to. Ale páni vědátoři si myslí, že všemu rozumí líp." 

Meteorologové nejsou schopni předpovědět chování atmosféry ani na měsíc dopředu – natož na sto roků dopředu. Proto na konferenci padly návrhy (v debatě na pánských záchodcích) zapracovat do klimatických modelů Nostradamovy předpovědi. Rozhodně je na ně větší spolehnutí než na prognózy klimatologů.

V Centuriích Nostradamus píše: "Král si sedne, obloha se zatáhne, dva se smějí, opilý kůň tančí, velká sucha dolehnou." Odborníci se shodují, že se to překvapivě podobá klimatickému scénáři A1F1. 

Už je rozhodnuto, že příští World Climate Conference  bude mít i astrologickou sekci a ptakopraveckou sekci. „Zjevně jsme doplatili na svou aroganci,“ přiznává pokorně předseda konference. „Věštění vývoje klimatu z vnitřností zvířat a z kávové ssedliny jsou věci, které jsme doposud trestuhodně opomíjeli a podceňovali.“

Co si o tom myslí solární fyzikové, nikdo neví. Na konferenci je nikdo nepozval. Plácají totiž nesmysly o tom, že vývoj pozemských teplot lze předvídat podle pravidelných cyklů, ve kterých kolísá činnost našeho Slunce. Například tvrdí, že v půli 21. století přijde ochlazení, jako každých cca 200 let (naposledy Daltonovo minimum kolem roku 1800). Viz Theodor Landscheit. New little ice age instead of global warming? <http://bourabai.narod.ru/landscheidt/new-e.htm> Takové bláboly se opravdu nemohou měřit se seriozními obory jako je klimatologie či ptakopravectví.