Šrotovné do šrotu

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 18.9.2009 | Rubrika: Ekonomika
Graf

Česká poslanecká sněmovna schválila problematické šrotovné – chybně.

Jednak proto, že dominantní výrobce automobilů na českém trhu Škoda Auto žádné problémy nemá a organizuje nové nábory zaměstnanců, jednak proto, že báchorky o „spásném“ řešení se v blízkém i vzdáleném okolí České republiky ukázaly liché.

Zajímavé je v této souvislosti prohlášení slovenského ministra hospodářství Jahnátka, který přiznal, že zavedení šrotovného na Slovensku slovenskému průmyslu vůbec nepomohlo, ba dokonce z dlouhodobého pohledu jej výrazně poškodilo. Opět se ukázalo, že politikové se nemají do rozhodování na trhu míchat. Vždy situaci nejenom zhorší, ale proplýtvají při tom horentní sumy peněz daňových poplatníků.

V polovině 19.století uveřejnil Fréderic Bastiat svoji geniální esej „Co je a co není vidět“. Na jednoduchém a všem srozumitelném příběhu ukázal, jak mylná jsou ta rozhodnutí, která „jsou vidět“ a při tom nerespektují to, že spouštějí řadu dalších procesů, která „vidět nejsou“.

Tehdy psal o nezbedníkovi, který rozbil pekařovi okno a byl za to málem pokládán za strůjce dobra (rozbité okno přece dá vydělat sklenáři) a bystře Bastiat rozpoznal, že pekař nemohl utratit své peníze třeba za nové šaty (protože je musel investovat do nového skla).

Dnes by si Bastiat pochutnal na šrotovném. Miliardy státních prostředků věnované na podporu nákupu nového vozidla snad pomohou několika tisícovkám občanů, ale v důsledku jich poškodí mnohem víc.

Nejprve připomeňme rozpočtové souvislosti. Ministr financí Janota bez obalu a obvyklého vytáčení již několik týdnů varuje českou veřejnost před hrozbou astronomického deficitu veřejných financí. Buďto začneme odvážně šetřit všude tam, kde to jen jde, nebo nám hrozí katastrofální problémy. Každá koruna, kterou se podaří ve státním rozpočtu ušetřit, bude dobrá.

Mýlí se všichni, kteří si naivně myslí, že dluhy se nemusí platit. Již dnes koluje českou veřejností hořký vtip: číšník přichází ke stolu, u kterého sedí parta mladých lidí. Nenabízí jim žádný jídelní lístek a rovnou jim vystavuje účet za chutné pokrmy, které si ani neobjednali ani nesnědli. Když se mladí podivují, proč by měli takový účet platit, vrchní lakonicky odpovídá: „tady včera hodovali vaši otcové“.

Šrotovné je pobídka k nákupu nového vozu. Ceny automobilů sice za poslední rok klesly, přesto jsou ceny tak vysoké, že jde o výrazný zásah do domácího rozpočtu. Rodina v lepším případě má ušetřený nezbytný finanční obnos, nebo si na nový vůz při vidině státního šrotovného příspěvku peníze vypůjčí.

Tím ale odloží svoji spotřebu jiných statků (pekař nemohl utratit své peníze třeba za nové šaty, musel je investovat do nového okna). Poškozeny budou ostatní sektory hospodářství. Lidé budou méně utrácet za jiné služby nebo jiné výrobky.

V tak ekonomice dojde k tzv. pákovému efektu, který je odhadován na poměr 1 : 5. Znamená, že pokud se do šrotovného investují například 2 mld. korun, pak ztráty v ekonomice budou 10 mld. korun.

Je pravděpodobné, že lidé si (i díky zákonnému omezení) budou kupovat malé vozy. Jejich výrobci jsou však povětšinou firmy z jiných částí světa (Toyota, Honda, KIA, Hyundai). Peníze českých daňových poplatníků odplynou do odlehlých částí zeměkoule.

Šrotovné možná na čas zvýší prodeje nových vozidel, protože poptávka po nich bude uměle povzbuzena. Až dojdou ve státním rozpočtu peníze, určené na povzbuzení nákupu vozidla, prodejci (a také výrobci) budou v ještě horší situaci: dojde k výraznému útlumu zájmu o nové automobily. Plynulý vývoj výměny starého za nový byl přerušen a bude trvat, než se rovnováha obnoví.

Šrotovné na Slovensku přineslo i sociální obtíže. Vidina státní pobídky zamilovala do nákupu nového vozidla zejména lidi ze slabších sociálních vrstev. Ti si na nová auta nerozumně nasmlouvali úvěry nebo leasingy, jejichž splátky již nyní nejsou schopni splácet. Autobazary se plní novými auty s najetými pár tisícovkami kilometrů, což výrazně tlačí ceny ojetých vozidel dolů.

Takže, proč někteří čeští poslanci svým hlasováním rozhodli o spuštění projektu šrotovného v Čechách, když prokazatelně jde o zcela mylný krok v situaci rozpočtového napětí?

Voliči, zeptej se! Já svoji odpověď mám. Většinu poslanců máme pouze do pěkného počasí, odvážné do deště a nepohody abys pohledal! Smutné.

Ivo Strejček
poslanec Evropského parlamentu za ODS

 

3203 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovaloGenerál Šedivý varuje: Nedáváme dvě procenta HDP na obranu jako jiné státy NATO. Takže pokud bude naše země napadena...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění