Rychetský měl údajně slíbit německému velvyslanci rychlé vypořádání s Lisabonskou smlouvou

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 6.10.2009 | Rubrika: Politika
Německo2

Podle důvěryhodného zdroje Euro.cz se chystá Ústavní soud odmítnout stížnost senátorů na Lisabonskou smlouvu pro zmatečnost. Soud to měl přislíbit německému velvyslanci Johannesi Haindlovi 16. září, kdy předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský přijal německého ambasadora. Informaci Euro.cz potvrdil i senátor ODS Jiří Oberfalzer, který stížnost na Lisabon inicioval.

„Ano, slyšel jsem o tom,“ řekl Euro.cz Oberfalzer. V oficiálním sdělení soudu se píše, že „předseda Ústavního soudu informoval pana velvyslance o současných aktuálních otázkách české ústavní jurisprudence a vyměnili si postřehy týkající se přezkumu souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem v obou zemích. Akcentována byla i inspirace rozhodnutími německého Ústavního soudu a odlišnosti, které se vztahují k přezkumu mezinárodních smluv v České republice“.

„Pokud by to měla být pravda, je to skandální. Znamenalo by to, že to pan Rychetský slíbil odmítnout naší stížnost v okamžiku, kdy ani nevěděl, jak nová stížnost vypadá. Považuji rovněž za podivné, že český Ústavní soud hovoří s německým velvyslancem o naší ratifikaci Lisabonské smlouvy. Příliš to nesvědčí o nezávislosti našeho Ústavního soudu a nevměšování zahraničí do našich záležitostí,“ řekl Euro.cz senátor Petr Pakosta, který je rovněž signatářem stížnosti na Lisabon.

Soudcem-zpravodajem Ústavního soudu pro návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy byl jmenován právě předseda soudu Pavel Rychetský. V úterý 30. září, jen tři hodiny po podání návrhu, svolal Rychetský mimořádné jednání pléna soudu. Soudci se shodli, že návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy projednají předčasně. Přesný termín ale zatím nebyl stanoven.

Jednou z věcí, o které senátoři u Ústavního soudu usilují, je potvrzení, že jakákoli změna Lisabonské smlouvy má povahu mezinárodní smlouvy podle článku 10 a) Ústavy ČR. Takové smlouvy podléhají schvalování ústavní třípětinovou většinou.

„Je-li pravda, že ČR bude i v režimu Lisabonské smlouvy nadále svrchovaným státem, jak dosud tvrdí Ústavní soud, je každý zásah do právního pořádku (modifikovaného naposledy Lisabonskou smlouvou) EU ve své podstatě novelou mezinárodní smlouvy a musí být i takto schvalován,“ tvrdí senátor Oberfalzer.

To se podle senátorů netýká jen použití takzvaných pasarel, tedy zjednodušeného převodu rozhodování z jednomyslného na většinové (fakticky jde o odbourání práva veta), ale také jakýchkoli dodatků či přímo změn Lisabonské smlouvy.

Irské záruky mají podle senátorů povahu dodatečných ustanovení k Lisabonské smlouvě a zejména garance zachování komisaře pro Irsko je prý přímo novelou Lisabonské smlouvy.

„Taková novela musí projít stejným schvalovacím procesem jako Lisabonská smlouva samotná. Těžko lze připustit, že by Ústavní soud, který je známým kritikem přílepků v českém zákonodárném procesu, mohl souhlasit s tím, aby se novela Lisabonské smlouvy schvalovala jako přílepek k přístupové smlouvě s Chorvatskem, jak se o tom v Bruselu uvažuje,“ uvedl Oberfalzer.

„Soudíme, že se Evropská rada snaží Iry nalákat na zajíce v pytli,“ dodal senátor Jiří Oberfalzer.
 
 
Euro 30. 9. 2009

5765 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová je spjata s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který je obviněn z objednávky vraždy novináře Jána KuciakaPokus o puč ve Spojených státech: Kriminalizace politického soupeře. FBI v čele spiknutí s Hillary. Horší metody než v salemském procesu s čarodějnicemiPrvní americké tanky se valí po německých silnicích. Očekávají se desítky tisíc vojáků a tisíce tankůMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útokČtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost

Eurabia.cz

Evropa v koutku, po Sýrii a Libyi dělá Turecko "pořádek“ ve střední ÁziiKatolická církev otočila - podpořila referendum o eutanázii

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informaceBabiš se smál Milionu chvilek. A pivo: Toto nikdo nenapsal!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění