Halíkova televizní církev

Autor: Michal Semín | Publikováno: 16.10.2009 | Rubrika: Kulturní válka
halik

 

Netrávil jsem pastoračně-státní návštěvu Benedikta XVI. před televizí, ale tu a tam jsem si ji k doplnění vlastních zážitků a reflexí přeci jenom pustil. Někdo mohl získat dojem, že veřejnoprávní Českou televizi obsadily pověstné papežovy divize. Přímé přenosy bohoslužeb a projevů střídaly hodiny komentářů a analýz moderovaných neúnavným a zároveň unavujícím Václavem Moravcem.
Řekl bych, že méně by bylo více. A že kvalita nutně nemusí korespondovat s kvantitou. Nicméně mediální úkaz, který si budu v souvislosti s papežskou návštěvou asi nejvíce vybavovat, je stále stejná tvář hlavního komentátora. Jako by se intelektuální život katolické církve koncentroval do jediné osoby. Ano, uhodli jste. Tomáš Halík. Téměř vždy, když jsem televizor zapnul, hovořil on. O životě církve za komunismu, papežových projevech, ekumenismu, dialogu s islámem či politice KDU-ČSL.
Nevyčítám T. Halíkovi, že na tuto roli přistoupil. Jistě nelze popřít, že jeho vyjadřovací schopnosti přesahují obvyklou úroveň českého kléru a on si je této přednosti vědom. Nicméně až příliš samozřejmá symbióza T. Halíka a naší veřejnoprávní televize stojí za pozornost. Českou televizi totiž jistě nelze podezírat z úmyslné propagace křesťanských postojů a katolického náboženství.
Dokladem jsou i někteří hosté televizního studia, kritizující církevní učení – jak jinak – ze zpozdilosti a neochoty se přizpůsobit duchu doby. A tak se mediálním éterem snad po tisíci prvé vznášely kondomy, homosexualita, „genderová“ nerovnost. Jakoby moderátorovi či diskutujícím hostům nedocházelo, že církev svůj postoj k těmto jevům změnit nemůže, neboť by tím popřela Bohem zjevenou pravdu, ze které čerpá svoji legitimitu.
Veřejnoprávní experti na věci náboženské vědí, že Tomáš Halík jim tento model prezentace katolické církve nenaruší. Aniž by veřejně hájil změnu katolického učení v té či oné oblasti, umně pracuje se vším, co pevné zásady katolického života relativizuje.
T. Halík je v prvé řadě bezvýhradným zastáncem ekumenismu a mezináboženského dialogu. Ve svých knihách, rozhovorech i kázáních dává najevo, že všechna náboženství jsou ve vztahu k pravdě relativní, že neexistuje jediné, jež by bylo ve svém celku pravé. Z toho ovšem plyne, že požadavek na změnu katolického učení je teoreticky oprávněný. Je-li každé náboženství v nějakém aspektu věroučně mylné, proč by se katolická církev nemýlila právě v přístupu k těm otázkám, pro který je z liberálních pozic pranýřována?
Není zde místo k podrobnějšímu rozboru, ale filosofická i náboženská východiska myšlení T. Halíka vykazují pasivní závislost na novověkém řešení otázky objektivního poznání. Proto se v oblasti teologie dostává na pozice tzv. modernismu, odsouzeného papežským učitelským úřadem již na počátku 20. století. A i dnešní masová média jsou prostorem, ve kterém je ohled na pravdu značně oslabený.
Soudobou intelektuální atmosféru, svět sdělovacích prostředků nevyjímaje, dobře vystihl Václav Klaus, když v uvítací řeči na půdě Španělského sálu řekl: „Za sebe mohu říci, že sdílím obavy z nebezpečí rozpadu tradičních hodnot naší civilizace a z lehkomyslné relativizace jejích elementárních stavebních kamenů. Šířící se lidská pýcha, vedoucí k nebezpečné sociálně-inženýrské aktivitě mnoha našich současníků, masivní mediální manipulace, vydávající různé nepřirozené výstřelky za pokrok, degradace modelu klasické rodiny či pokusy o zneužití objevů přírodních věd, to vše jsou varovné signály“.
Tomáš Halík si dobře uvědomuje, jakou moc mají v dnešní době média, a dokáže jí k propagaci svých názorů dovedně využívat. Jak píše v eseji z roku 2002, „Domnívám se, že sociální roli náboženství (religio) hrají v dnešní západní společnosti nejspíše média. Ta stále více ovlivňují styl myšlení a chování, zprostředkovávají symboly, vytvářejí síť mezi lidmi, jsou pro mnohé arbitry pravdivosti: skutečné a důležité je to, co lze vidět v televizním zpravodajství.“
Přesně tak. A proto se dnes většina diváků České televize nedozví, že o plodech modernizace katolické církve po Druhém vatikánském koncilu nepanuje v řadách věřících taková shoda, jak by se to mohlo jevit prostřednictvím liberálně smýšlejících kněží a laiků.
Spojenectví těchto duchovních s masmédii naší doby má své opodstatnění. Zastánci modernizace církve a popírači podstatných aspektů katolické víry z řad katolíků nacházejí v médiích nejúčinnější kazatelnu pro svoje veřejné působení. Věrouka televizního magisteria, jakož i formy uspořádání masmediálních bratrstev, jim tuto jejich misi totiž značně usnadňují.
 
Vyšlo (ve zkrácené verzi) v Lidových novinách, 30. září 2009
 

4123 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku"Majdanská lež" 6 roků poté: Konečně nezvratné důkazy. Gruzínští snipeři promluvili. Palbu pod dohledem CIA řídili Pašinský, Parubij a Saakašvili. Bidenové za odměnu vydrancovali zemiMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotky!Místo protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Privatizace? Děti komunistů tunelovaly, co šlo. Muž, který viděl mnohé, vás pobaví 90. léty. Nebo spíš nepobavíKámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění