Co chtít za menší dotace z Evropské unie?

Autor: Martin Říman | Publikováno: 7.12.2005 | Rubrika: Politika
Bolšnac 19

Návrh Británie, která nyní předsedá Evropské unii, snížit dotace z evropských fondů pro příští rozpočtové období by se dotkl především nových členských států, včetně České republiky. Je to přiznání rezignace na jen trochu zásadní reformu unijního rozpočtu, z něhož nesmyslné zemědělské dotace polykají téměř celou jednu polovinu.

Úplná nedohoda na fiskálním výhledu pro další rozpočtové období by ale byla pro ambiciózního Blaira porážkou podstatně krutější. Pragmaticky proto usoudil, že snadněji se dají zlomit chudší a noví členové EU.

Je třeba připomenout, že současná struktura dotací je pro nové země všechno, jen ne výhodná. Rozdělení subvencí je výslednicí lobbyistických tlaků zájmových skupin a země EU, které v unii platí, dávají přednost projektům, z nichž se alespoň část vrátí domů. Výsledkem jsou desítky programů, jejichž přínos pro dotovanou zemi je diskutabilní.

Pro zemi, která postrádá funkční dopravní systém, má problémy s čistým životním prostředím a rozpadá se jí panelová výstavba, ve které žije třetina obyvatel, by určitě bylo výhodné získat z unijních fondů sice méně, ale na skutečně efektivní, veřejně prospěšné projekty.

Jedním z mála takových je program výstavby dálnic. Málokdo snad už dnes pochybuje, že bez funkční dopravní sítě se už tak kolabující systém rozpadne. Potřebujeme rychle postavit okruh kolem Prahy, dálnici do jižních Čech, absolutně nezbytné je druhé spojení Čechy - Morava, o dostavbě dálnic do Drážďan a Ostravy ani nemluvě.

To vše a mnohé další je zhruba v rozsahu oněch 600 - 700 miliard, které bychom měli obdržet v příštím sedmiletém rozpočtovém období EU. Navíc je nezpochybnitelným faktem, že k razantnímu nárůstu dopravy došlo u nás po vstupu do unie. Jestliže se tedy - alespoň do jisté míry - stal příčinou dopravních problémů, nemělo by úředníkům v Bruselu dělat velké problémy akceptovat tyto priority.

Hovoří-li se o snížení rozpočtu pro strukturální fondy o deset procent, doporučuji naší vládě dát na stůl trumf ve výši procent třiceti. Za podmínek uvedených výše. Protože multiplikační efekty výkonné dálniční sítě hravě překonají pochybnou ztrátu nějakých dvou set miliard, utracených za projekty ještě pochybnější.

Hospodářské noviny, 05.12.2005

4241 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Zapomenutý rozhovor se sestrou Lucií Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelnáHořící kostely, zničené sochy: Útoky ze všech stran. Černý rasismus káže zničení "bílého" náboženství. Zbabělý klérus mlčí. I Francie v plamenech. Erdogan se chechtá. Budeme jen trpět a nebránit se?Vážení čtenáři, pomozte nám prosímEvropská unie: Covid-19 nepozastavuje právo uprchlíků na azyl

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Český antiislám žije! Pomozte nám jej propagovat - nové propagační předmětyUSA vyhlásily EU válku. Hospodářskou. Pompeo si jede koupit východňáry

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Exkurze do nitra komunistické strany. Těžce nemocný Kohlíček promluvil: Husák, Bil'ak, Štrougal, Jakeš, Ransdorf...Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění