Co chtít za menší dotace z Evropské unie?

Autor: Martin Říman | Publikováno: 7.12.2005 | Rubrika: Politika
Bolšnac 19

Návrh Británie, která nyní předsedá Evropské unii, snížit dotace z evropských fondů pro příští rozpočtové období by se dotkl především nových členských států, včetně České republiky. Je to přiznání rezignace na jen trochu zásadní reformu unijního rozpočtu, z něhož nesmyslné zemědělské dotace polykají téměř celou jednu polovinu.

Úplná nedohoda na fiskálním výhledu pro další rozpočtové období by ale byla pro ambiciózního Blaira porážkou podstatně krutější. Pragmaticky proto usoudil, že snadněji se dají zlomit chudší a noví členové EU.

Je třeba připomenout, že současná struktura dotací je pro nové země všechno, jen ne výhodná. Rozdělení subvencí je výslednicí lobbyistických tlaků zájmových skupin a země EU, které v unii platí, dávají přednost projektům, z nichž se alespoň část vrátí domů. Výsledkem jsou desítky programů, jejichž přínos pro dotovanou zemi je diskutabilní.

Pro zemi, která postrádá funkční dopravní systém, má problémy s čistým životním prostředím a rozpadá se jí panelová výstavba, ve které žije třetina obyvatel, by určitě bylo výhodné získat z unijních fondů sice méně, ale na skutečně efektivní, veřejně prospěšné projekty.

Jedním z mála takových je program výstavby dálnic. Málokdo snad už dnes pochybuje, že bez funkční dopravní sítě se už tak kolabující systém rozpadne. Potřebujeme rychle postavit okruh kolem Prahy, dálnici do jižních Čech, absolutně nezbytné je druhé spojení Čechy - Morava, o dostavbě dálnic do Drážďan a Ostravy ani nemluvě.

To vše a mnohé další je zhruba v rozsahu oněch 600 - 700 miliard, které bychom měli obdržet v příštím sedmiletém rozpočtovém období EU. Navíc je nezpochybnitelným faktem, že k razantnímu nárůstu dopravy došlo u nás po vstupu do unie. Jestliže se tedy - alespoň do jisté míry - stal příčinou dopravních problémů, nemělo by úředníkům v Bruselu dělat velké problémy akceptovat tyto priority.

Hovoří-li se o snížení rozpočtu pro strukturální fondy o deset procent, doporučuji naší vládě dát na stůl trumf ve výši procent třiceti. Za podmínek uvedených výše. Protože multiplikační efekty výkonné dálniční sítě hravě překonají pochybnou ztrátu nějakých dvou set miliard, utracených za projekty ještě pochybnější.

Hospodářské noviny, 05.12.2005

3888 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rányHavlův raketový vzestup, KGB, „mrtvý“ Šmíd, Lorenc, Dubček. Historik Macháček odkrývá pozadí listopadu 1989
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění