Lisabonskou smlouvu velmi vítá Rusko

Autor: Pavel Kohout | Publikováno: 9.10.2009 | Rubrika: Politika
rusko

Lisabonskou smlouvu velmi vítá Rusko. A to přesně z toho důvodu, pro který by ji Česká republika měla odmítnout.

Zajímavě to ilustruje článek z Lidových novin (Lisabon posílí ruské spojence, doufá Kreml, 6. října 2009):

Výsledek irského referenda vyvolal v Kremlu radost - tedy přinejmenším podle listu Kommersant. Díky Lisabonské smlouvě totiž posílí tradiční ruští partneři Německo a Francie, což může být pro Moskvu výhodné. (...)

Lisabonská smlouva podle ruských analytiků přinese oslabení bývalých členů „socialistického tábora“, se kterými má Moskva největší problémy. Česká izolace by pro Rusko - jak vyplývá z několika komentářů - naopak tedy výhodná byla. „Nakonec bude možné hovořit s EU přímo, mimo všelijaké ty Balty, Poláky, Čechy a další, co nám nepřejí,“ tvrdí ironicky ruský tisk.


Německo bude posilovat své vztahy se svým přirozeným a tradičním spojencem na východě: s Ruskem. Zde je namístě vsuvka pro absolventy českých škol, kteří tradičně o dějinách vědí méně než nic. Ano, Německo a Ruskou jsou skutečně tradičními spojenci, navzdory dvěma světovým válkám. Dlouhá historie vzájemnosti obou zemí zahrnuje například Kateřinu Velikou, maršála Blüchera, ruské předsedy vlády jménem Witte nebo Stürmer, a konečně i německý název carského hlavního města: Sankt Petersburg. Ruskými ministry zahraničí bývali pánové Budberg, Nesselrode, Lambsdorff...

Německo a Rusko zřejmě obnoví speciální vztah, který lze popsat termínem Durnovova doktrína. Zkušený diplomat a politik Petr Nikolajevič Durnovo (1845-1915) razil názor, že mezinárodní zájmy obou zemí nejsou v konfliktu, ale doplňují se. Rusko potřebuje německý kapitál, zahraniční obchod a technické znalosti – Německo potřebuje ruské přírodní zdroje. Přitom není třeba se trápit územními spory, protože mezi Německem a Ruskem beztak neleží žádné důležité území. Přednosti Německa coby spojence zdaleka převyšují hodnotu ostatních spojenců carského impéria. A obě země navíc fungují na podobném principu: „Nelze zapomínat, že Rusko a Německo jsou představiteli konzervativního principu v civilizovaném světě, na rozdíl od principu demokratického.“

Durnovo již v únoru 1914 varoval cara Mikuláše II. před katastrofálními následky možného rusko-německého konfliktu, a to dokonce i v případě, kdyby Rusko vyhrálo. Petr Nikolajevič Durnovo měl zkrátka pravdu do všech detailů. Včetně varování před chaosem a anarchií ve válkou vyčerpaném Rusku, včetně postřehu, že případný pád Německa vyvolá reakci zbídačelých radikalizovaných nacionalistických mas.

Slabomyslný Mikuláš II. ovšem podlehl naléhání generálů (a své hysterické manželky) a vyhlásil všeobecnou mobilizaci. Tu si jeho bratranec, německý císař Vilém II., vyložil jako vyhlášení války. Následky jsou všeobecně známé.

Z dnešního pohledu stačí Durnovovo memorandum z února 1914 jen mírně přepsat. Lisabonská smlouva uvolní Německu ruce pro formování nové východní politiky EU. V této politice budou prvořadé zájmy Německa a Ruska. Relativně bezvýznamná území mezi oběma mocnostmi budou rozdělena na sféry vlivu – zřejmě nikoli na striktně geografickém principu, ale to je již vedlejší.

Samozřejmě, že obyvatelům oněch relativně bezvýznamných území tentokrát nehrozí ani odsun na Sibiř ani koncentrační tábory. Ve srovnání s obdobím 1939-89 může být jejich život poměrně luxusní. Možná se na ně dostane i příděl ropy a zemního plynu, když budou poslouchat. Ale budou se asi muset navždy smířit s tím, že je už nikdy nikdo nenechá rozhodovat o ničem důležitém. (Tedy – někoho možná potěší možnost vyjadřovat se v rámci EU například ke společné evropské politice ohledně rybolovu nebo řešení problematiky půdní eroze na Sicílii. Perspektivy integrace jsou nedozírné.)

Co tedy bude Lisabonská smlouva znamenat v praxi zahraniční politiky? Optimista se učí francouzsky, pesimista rusky. Realista si hledá teplé místečko v Bruselu, že mám pravdu, Sašo?

Co přinese Lisabonská smlouva České republice příznivého, zatím nikdo nevysvětlil. Mlhavé výhrůžky o "dvojrychlostní Evropě" spíše vzbuzují odpor než touhu přimknout se k mocnému bruselskému dubisku. K čemu je vlastně dobré sjednocování Evropy? Čeho v posledních deseti letech dosáhla Evropská unie kromě nafouknutí největší úvěrové bubliny od 20. let? Naštěstí nemáme euro ani pevnou vazbu na ně, jinak by pokles české ekonomiky byl dvojnásobný až trojnásobný. Podívejte se k eurooptimistům do Slovinska, Litvy, Lotyšska, Irska a dalších zemí, kde úvěrová bublina způsobila nefalšovanou bankovní i hospodářskou krizi. Jak je nyní dobře, že nejsme plně integrováni! Jak neuvěřitelně naivní byl eurooptimismus!

A jaké jsou tedy výhody Lisabonské smlouvy? Ano, v případě ratifikace bude pražský psík pochválen bruselským drezérem, že konečně správně zapanáčkoval. Možná bude i cukříček v podobě "českého" komisaře, který ve skutečnosti má zakázáno cokoli udělat ve prospěch České republiky. Jak velmi lákavé.
 
 

10730 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny MárieMají Američané budoucnost? Španielski katolícki conquistadori nezotročili Ameriku – naopak, oslobodili ju!Postavme si jaderné elektrárny sami – v minulosti jsme to dokázali v Dukovanech a Temelínu, kde jsme postavili jaderky vlastními silami na klíč!

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

Eurabia.cz

Polští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantůZátah na převaděče v Rakousku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhalujeLipavský a Fiala by měli číst. Cyril Svoboda tuší klíčové jednání s Putinem. Je nutné. A toto může chtít
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění