Europoslanci ODS se ohrazují proti Topolánkovi

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 12.10.2009 | Rubrika: Politika
topol_eu

Europoslanci ODS Jan Zahradil, Ivo Strejček a Hynek Fajmon se nepřímo ohradili proti předsedovi ODS Mirku Topolánkovi, který tvrdí, že když Česká republika nebude ratifikovat Lisabonskou smlouvu, žene se do náruče Ruska. S tímto tito tři kritici Lisabonské smlouvy nesouhlasí.

Zahradil, Strejček i Fajmon mají v europarlametní frakci Evropských konzervativců a reformistů důležité funkce. Zahradil je její místopředseda, Strejček je zástupcem hlavního whippa, který koordinuje hlasování, a Fajmon je pokladníkem kontrolujícím finance.

„Dlouho nemohli obhájci Lisabonské smlouvy na české politické scéně nalézt argument, kterým by udeřili na tu správnou strunu veřejného mínění a překryli tak všechna negativa, která tento dokument České republice přináší a která se prostě před veřejností nedají obhájit. Myslí si, že jej našli: probudili ve veřejnosti obavu z ruského ohrožení,“ narazil europoslanec Ivo Strejček na Topolánkův postoj, aniž by stranického šéfa přímo zmínil.

Podle Strejčka nás zájmy západoevropského socialismu ohrožují víc než Rusko. „Ne Rusko, ale západoevropský socialismus, ve kterém bude mít Česká republika na základě Lisabonské smlouvy ještě slabší hlas, než má teď, ohrožuje naši svobodu podstatně víc,“ uvedl europoslanec.

„Triviální a zmatečné klišé Lisabon, nebo Moskva dává Čechům zabrat a emociálně obhajuje všechny ztráty, které aplikace Lisabonské smlouvy naší zemi přinesou. Je pak jednoduché nazývat každého odpůrce ratifikace Lisabonu v Čechách ruským zaprodancem, který si přeje návrat Ruska do středoevropského prostoru,“ míní Strejček.

Podle Strejčka evropská ekonomika centrálně řízená z Bruselu, přetížená regulacemi a bariérami, prodchnutá duchem francouzského etatismu a zastřešená německým sociálně-tržním modelem, je pro nás významnějším nebezpečím než Rusko.

Strejček upozorňuje, že německo-francouzský rozhodovací tandem má na základě vlastních národních zájmů schopnost vyjít si s Ruskem navzájem vstříc. Sdílí prý s Ruskem stejné hospodářské zájmy i ambici být velmocenskou protiváhou USA. Na osu Berlín-Paříž upozorňuje i místopředseda europarlamentní frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil.

„Rozčiluje mě dnes módní teze, kterou už hlásá kdekdo: že totiž ten, kdo odmítá Lisabon, je vědomě či nevědomě agentem Ruska, který nás vhání znovu do područí Moskvy a oslabuje naše západní vazby. To je nesmysl, jen naruby převrácená parafráze hesla ´je proti nám, kdo není s námi´. EU by se zcela jistě bez Lisabonské smlouvy obešla, jako se bez ní obešla doposud; nezhroutila by se, ani nerozpadla. Toto pečlivě vypiplané dítě německého předsednictví EU nepřináší více demokracie či lepší fungování evropských institucí,“ míní o Lisabonu Zahradil.

Podle Zahradila jde v případě Lisabonu o nové překreslení poměrů na mocenské mapě Evropy ve prospěch německo-francouzského tvrdého jádra EU v důsledku bezprecedentního rozšíření EU na východ.

Hynek Fajmon Euro.cz řekl, že s postojem předsedy ODS nesouhlasí: „Já jsem přesvědčen, že žádné dilema Lisabon, nebo Moskva neexistuje. Posuzování Lisabonské smlouvy s našimi vztahy s Ruskem vůbec žádným způsobem nesouvisí. Je to čistě otázka vnitřního uspořádání Evropské unie.“

Výsledek irského referenda vyvolal podle ruského listu Kommersant v Kremlu radost. Díky Lisabonské smlouvě totiž posílí tradiční ruští partneři Německo a Francie, což může být pro Moskvu výhodné. Lisabonská smlouva podle ruských analytiků přinese oslabení bývalých členů socialistického tábora, se kterými má Moskva největší problémy.

Česká izolace by pro Rusko, jak vyplývá z několika komentářů, naopak výhodná byla. „Nakonec bude možné hovořit s EU přímo, mimo všelijaké ty Balty, Poláky, Čechy a další, co nám nepřejí,“ tvrdí ruský tisk. Upozornily na to úterní Lidové noviny.
 
 
Euro 9. 10. 2009

3730 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění