O smrti Lisabonské smlouvy a Čtvrté říši aneb replika na Petra Zavadila

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 15.10.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 10

 

Tento článek jsem posílal jako repliku do Lidových novin přímo panu Zavadilovi. Ten se nenamáhal ani odpovědět a sdělit mi, že LN nedají prostor druhé straně a že mi článek neotisknou. Holt ta naše objektivní média.
Doplnění: Pan Zavadil mi 15. října v 10:53 odpověděl, že sám by mou reakci otiskl, ale rozhodnutí je na jeho kolezích z oddělení názorů. Osobně jsem rád, protože pana Zavadila jsem vždy považoval za rozumnějšího ze zastánců evropské centralizace.
 
 
Zástupce šéfredaktora LN Petr Zavadil napsal do úterních Lidových novin (LN 13. 10. 2009) komentář, který reaguje na můj článek o Lisabonu (http://www.euportal.cz/Articles/5140-pravne-zavazne-garance-formou-protokolu-k-lisabonu-nebo-smrt-.aspx ) a opírá se do stránek EUportal.cz. Chtěl bych jen krátce replikovat.
 
Oceňuji, že pan Zavadil došel nakonec správně k závěru, že neplánuji smrt Barrosa, Sarkozyho, Merkelové ani Topolánka a že se pouze podílím na smrti Lisabonské smlouvy. Výzva „Právně závazné garance formou protokolů k Lisabonu, nebo smrt!“ není inspirována, jak píše pan Zavadil, guevarovským či castrovským „Patria – eventuálně Socialismo – o muerte!“, ale provoláním amerického vlastence Patricka Henryho z doby americké války za nezávislost: „Je život natolik drahý a mír natolik sladký, že je máme nabýt za cenu okovů a otroctví? To nedopusť, všemocný Bože! Nevím, jaký osud si zvolí ostatní, ale já za sebe říkám: Dejte mi svobodu, anebo mi dejte smrt!“ Tím byl inspirován i původní odmítavý polský postoj k euroústavě, jejímž je Lisabon klonem. Polský premiér tehdy říkal: „Nice, nebo smrt!
 
Musím ubezpečit pana Zavadila, že jsem na rozdíl od takových velkých architektů evropské centralizace, jako jsou Gerhard Schröder, Tony Blair, Joschka Fischer, José Barroso či Daniel Cohn-Bendit, velkého „Che“ a jiné jeho soudruhy nikdy neobdivoval a nepobíhal jsem po barikádách s jeho podobiznou stylizovanou na rudém praporu.     
 
Dále bych jen doplnil, že postoj prezidentova tajemníka Ladislava Jakla s největší pravděpodobností vyjadřuje i postoj prezidenta Václava Klause. „Tajemník prezidenta republiky odpovídá v rozsahu daném zmocněním prezidenta republiky a na základě jeho přímých pokynů za styk prezidenta republiky s veřejností,“ píše se na stránkách Hradu.
 
Ten svůj článek jsem zamýšlel i jako určitý vzkaz prezidentovi, že my, autentičtí euroskeptici a zastánci parlamentní demokracie v národních státech, se nějakou právně nezávaznou deklarací nedáme uchlácholit a že doufáme, že tak neučiní ani prezident.
 
Ještě k EUportalu samotnému. Je to alarmující čtení. Články se hemží výrazy jako ´Čtvrtá říše´, ´Mnichov´, ´zrada´, ´domácí quislingové´. Chápu sice, že se nedá polemizovat v understatementech, jak kdysi pravil Václav Klaus. Stejně mi ale tato forma dělá problémy brát názory přispěvatelů vážně. Jako třeba když Jana Bobošíková tvrdí, že Česko po Lisabonu přijde o pohraničí a Ústí nad Labem se bude jmenovat Aussig. Ale snažím se,“ napsal na závěr pan Zavadil.
 
Předně bych řekl, že v komentářích či titulcích se často jedná o určitou nadsázku, která však vychází z reálií. Když se předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský zpovídá německému velvyslanci nebo když německý europoslanec Jo Leinen požaduje impeachment českého prezidenta, předák sudetských Němců Berndt Posselt se ohrazuje proti naší žádosti o právně závazný opt out z Lisabonu a když Lisabonská smlouva zhruba dvojnásobně zvětšuje hlasovací váhu Německa a Česka naopak dvakrát zmenšuje, tak holt člověka napadnou různé historické paralely.
 
A k paní Bobošíkové. Já osobně například nemusím souhlasit stoprocentně se vším, co na EUportalu vyjde, ale někdy je možná lepší důrazněji varovat, než pak pozdě hasit konkrétní problém. O tom by mohl vyprávět Winston Churchill, který varoval před německou rozpínavostí, avšak byl označován za germanofoba a válečného štváče. Já bych také nečekal, že 20 let po pádu komunismu, bude pocházet 70 procent u nás platné legislativy z centrály Evropského svazu v Bruselu a po případném vstoupení Lisabonu v platnost bude toto číslo již 90 procent, jak přiznal sám velký obhájce Lisabonské smlouvy Jiří Paroubek.

4412 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

USA vyhrožují České republiceEtiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“Neexistuje žádný důkaz, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2020, aby prosadilo opět TrumpaKriminální kauzy ČSSD. PřehledněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončit

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Kiska se bude třást, hodně třást. Fico v háji? Nahoru letí rebelOdbojář Václav Havel. Už je to černé na bílém. Celé zdůvodnění zde
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění