Address of Václav Klaus at the Congress of Brussels

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 9.12.2005 | Rubrika: English
Evropa VK

Ladies and Gentlemen,

allow me to greet your inaugural meeting of the network of representatives from various European countries who try to re-create a Europe of nations. I really regret that due to my domestic obligations I was not able to take advantage of your kind invitation and be with you today. I consider your initiative extremely important for all of us – for the European Union, for our countries and for our citizens.

Europe is now standing at an important crossroad, probably the most important one in the EU history. The French and Dutch rejection of the European Constitution clearly revealed the wide gap between the centralistic and bureaucratic project of „ever-closer“ Europe which was pushed forward by the Brussels political elite and the genuine interests and preferences of the EU member states' citizens. It proved that European future cannot and must not be a matter of bureaucratic and elitist decision-making which does not accept alternatives, which is not open to discussion and which does not respect the needs and feelings of the ordinary citizens.

Up to now the formulation of European vision has been monopolized by one coordinated grouping aggressively rejecting and neglecting all other legitimate opinions about the European future. The result of its dominance is well known – the contemporary European Union is a bureaucracy-driven conglomerate characterized by growing democratic deficit. It is an entity, which has abandoned the initial ambition to eliminate barriers of all kinds. It has as well abandoned the ambition to create democratic, free-market continent-wide space in which the member countries could enjoy freedom and prosperity. Instead, Europe today is characterized by ever-growing regulation of all spheres of life, protectionism, artificial harmonization and unification of everything and gradual dismembering of the sovereignty of the nations. These tendencies represent a serious danger not only for the future of European integration, but also for the relations between the member countries.

We must not allow the European idea to be sacrificed and discredited by the advocates of this centralized, bureaucratic, post-democratic concept, which has lost support of the citizens. We are obliged to raise our voice and make all efforts to return the EU back on the right track to create democratic, free-market and Atlanticist orientation of the European future.

I know that this vision is shared by many across Europe, but unfortunately has not been vocal enough yet. I am convinced that right now it is the time to put these voices together, to make them loud and heard. Now it is time for all of us to reshape Europe.

Creating a permanent network of politicians and opinion makers sharing this vision is an important and necessary project I fully endorse. I think it is an important step from which the new vision and the spirit of change will get a firm organizational ground.

I wish your gathering full success, I wish this initiative long and productive life and I would like to express my support to your activities.

Václav Klaus

Address was delivered by the Chancellor of the Office of the President of the Czech Repubic, Dr. Jiri Weigl, Brussels, December 5, 2005.

www.klaus.cz

2988 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámVideo: Napadení při akci pálení Koránu v Norsku

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění