Klausova ohromná chyba. Nebo úmysl?

Autor: Edvard Steinský | Publikováno: 31.10.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Evropa VK

Výjimka pro Česko je na světě. Nikoho nepřekvapuje, že něco, co zprvu vzbudilo tolik povyku a vášní, nakonec tak hladce prošlo. Proč asi? Zřejmě proto, že všichni ví, že nejde o žádnou opravdovou záruku, ale pouhý cár papíru. A tak splnění Klausova požadavku nikoho pořádně nic nestálo a mohli ho podpořit i Němci, Rakušané či Maďaři, kteří původně tolik prskali.

Dobře totiž vědí, že až budou muset českou záruku v přístupové smlouvě s Chorvatskem ratifikovat ve svém parlamentu skutečně, klidně ji zamáznou. A Češi žádnou výjimku nakonec mít nebudou.

Kancléř Weigl, který se po summitu tak holedbal spokojeností, tak sice může z Bruselu přivést papír s pár odstavci textu, který nám cosi slibuje, ale jeho hodnota není větší, než když podobným příslibem mával Chamberlein, řka, že se mu podařilo ústupkem zachránit Evropu před válkou.

I prezident Klaus se nyní může tvářit jako někdo, kdo pro nás vybojoval výjimku v citlivé věci, ale pokud ji nemá právně závaznou a schválenou všemi zeměmi EU, nejde o nic jiného, než o vějičku, na kterou má česká společnost, jeho obavami o Sudety rozjitřená, naskočit a spokojit se s ní. Pokud se ale s touto formou záruky spokojí, bude to prohra a nebo ještě hůře - podvod. Česko není po summitu EU o nic více chráněno, než bylo před ním.

Klaus, jinak velký taktik, udělal totiž velkou chybu. Třebaže mu Ústavní soud jasně nakázal, že se má zdržet jakýchkoliv kroků vedoucích k ratifikaci, přesto podnikal přesně takové. Všechny své výhrady si měl nechat až na dobu, kdy Ústavní soud rozhodne a on bude na tahu. Klaus ale svůj požadavek sdělil švédskému premiérovi, ten ho vykecal, Evropa se vyděsila, ale pak si spočítala, že se vyplatí Klausovi ustoupit, protože zase až o tolik nejde.

A tak se podařilo ve velice krátké době, ještě než vůbec soud vynesl svůj nález, vypořádat se s Klausovým případným odporem a prezidenta zlomit. S tak rychlým postupem zřejmě ale ani Hrad nepočítal a nyní si tak pěkně naběhl. Výjimku už má a až soud řekne, že je vše v pořádku - a po "veleúspěšném" summitu stěží řekne něco jiného - Klausovi nezbyde, než podepsat.

Ale možná to nebyla chyba taktiky. Možná to tak prezident chtěl. Možná si jen opravdu - jak tvrdí Posselt a jemu podobní - chce zachovat před veřejností tvář, aby si pak lépe omluvil, až bude Lisabon podepisovat.

Panu prezidentovi by se pak slušelo připomenout jeho vlastní slova, která vytýkal senátorům: Musím vyjádřit své zklamání z toho, že někteří senátoři po nevídaném politickém i mediálním, domácím i zahraničním nátlaku rezignovali na své donedávna veřejně zastávané názory, a tím i na svou politickou i občanskou integritu a s ratifikací Lisabonské smlouvy vyjádřili svůj souhlas. Postavili se tím zády k dlouhodobým zájmům České republiky a nadřadili jim krátkodobé zájmy současných politických reprezentací i svoje vlastní. Je to velmi smutný doklad dalšího selhání významné části našich politických elit, které v různých obdobných okamžicích až příliš dobře známe z české historie. Naši politici si vždy nacházeli podobné zbabělé zdůvodnění: Jsme malí, slabí, v evropském kontextu nic neznamenáme, musíme se podřídit, i když s tím nesouhlasíme. Toto odmítám. Mé názory na tuto věc jsou známé a jasné. Nemohu si dovolit v jednu chvíli být zásadně proti, a pak, protože se mi to začíná hodit k mým osobním politickým či kariérním cílům, snadno změnit názor.

Autor je šéfredaktorem Eurabia.cz
 

9743 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovaloStarosta Novotný byl pravomocně odsouzen. Poletí z ODS? Pod Fialou už se to vážně řeší
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění