Nejrychlejší cesta do Moskvy vede přes Brusel

Autor: Michal Hajdovský | Publikováno: 4.11.2009 | Rubrika: Politika
rusko

Každá smlouva by se měla uzavírat tak, aby u žádné ze smluvních stran nevzbuzovala pochybnosti o jejích důsledcích. Rizika by neměla být opomíjena a neměla by se skrývat za slovem kompromis. V případě Lisabonské smlouvy je bohužel postupováno přesně opačně.

Jedním z takto opomíjených témat této smlouvy je předání energetické politiky z kompetence národních vlád a parlamentů do rukou bruselských úředníků. V podstatě se jedná o vzdání se možnosti přímého ovlivňování energetické politiky a diversifikace zdrojů na národní úrovni.

O této věci už bude dále rozhodovat komisař pro energetiku (přímo nevolený občany EU), Evropský parlament a obecně většinový politický názor EU, který bude definován názorem a zájmem velkých zemí jako je Německo, Francie a Itálie. Není velkým tajemstvím, že většina velkých energetických projektů v Unii je připravována a realizována za významné účasti ruského kapitálu.

Stojí jistě za připomenutí pár velkých projektů německo- ruské spolupráce jako je výstavba plynovodu Nordstream, či ropovodu BTS-2 oba po dně Baltského moře. Nelze opomenout i další projekt, ve kterém je silně zainteresováno Rusko a to je projekt South Stream, kterému přímou podporu vyjádřila Itálie, či ani konkurenční Nabucco, podporované EU v čele s Francií, ze kterého však také již nyní vykukuje ruský kapitál.

O dalších ruských aktivitách v energetické oblasti, dotýkající se evropského prostoru, se lze přesvědčit i poloutajovaným nákupem distribučních kanálů z afrického kontinentu do Španělska, které na přelomu loňského a  letošního roku realizovala společnost částečně vlastněná Kremlem. Ono konečně veškeré energetické aktivity Ruska jsou pod plnou kontrolou Kremlu, jakož i jiná strategická odvětví průmyslu.

Do této skládačky pravděpodobně zapadá i gruzínský konflikt, který byl, alespoň částečně, motivován snahou Ruska o ovládnutí distribučních kohoutů kaspického ropovodu, které se nacházejí krom jiného na gruzínském území. Tento ropovod vede do tureckého přístavu Cejhan, ze kterého byla v době ropné krize zásobena i ČR přes ropovod Ingolstadt. Další kostičkou může být odchod bývalého kancléře Schrödera do služeb ruského energetického giganta Gazprom.

Sečteno, podtrženo: ČR bude do budoucna po ratifikaci Lisabonu pouhým statistou či loutkou v rukou bruselských úředníků. Do této role nás definitivně odsoudí tato příkaznická smlouva, díky níž pod rouškou demokratické většiny, nám bude diktována velkými zeměmi EU politika, která bude vycházet z jejich kapitálové motivace na ruských energetických projektech. Ne, že by do teď naše role v této hře byla nějak významná, ale přesto jsme nějaký manipulační prostor měli a takto ho definitivně ztratíme.

Ať už výsledek bude jakýkoli, skutečným vítězem bude Moskva, která tak dosáhne svého. Potvrdí a vylepší si tak pozici téměř absolutně monopolního dodavatele energií pro Evropu. Jako důsledek lze očekávat výrazně vyšší cenu surovin a energií. A možné aktivní probuzení imperiálních choutek Ruska směrem k evropskému prostoru, které bude realizováno právě prostřednictvím energetické politiky či výnosů z tohoto zdroje.

3795 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

To je nehorázné. Evropský soudní dvůr rozhodl, že zákon, kterým si chce Maďarsko posvítit na politické neziskovky financované ze zahraničí a chce docílit toho, aby byly transparentní, je diskriminační…Švédský premiér zavrhuje jakékoliv limity na žadatele o azyl a velikost migraceMetropolitní policie Khanova pokrokového Londýna najímá ‚vyhledávače rasistů‘, aby prověřovali uchazeče o místo u policieUž to jede: Zničit bílé jako třídu! Slavné univerzity líhní katastrofy. Indická profesorka chce bílou rasu vymýtitChcete, aby imigranti a suníčkářská lůza rabovali i v našich městech?

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneTurečtí Šedí vlci ve vídeňských ulicích

Eurabia.cz

Německo se vrací k praktikám nacistů a komunistů. Novodobé GESTAPO začne nejprve na internetuVeřejnoprávní media ovládá skupina, která šíří propagandu proti většině obyvatel České republiky

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Proč odchází Kalousek? Nůž na krku od Pirátů, zaznělo. Foldyna, Okamura a další se s tím už vůbec nepáraliKalousek nemluví pravdu, dokazuje poslanec Volný, kterému kradl transparent. Liberální demokraté dnes ve jménu jediného povoleného hesla neváhají vraždit
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění