Nejrychlejší cesta do Moskvy vede přes Brusel

Autor: Michal Hajdovský | Publikováno: 4.11.2009 | Rubrika: Politika
rusko

Každá smlouva by se měla uzavírat tak, aby u žádné ze smluvních stran nevzbuzovala pochybnosti o jejích důsledcích. Rizika by neměla být opomíjena a neměla by se skrývat za slovem kompromis. V případě Lisabonské smlouvy je bohužel postupováno přesně opačně.

Jedním z takto opomíjených témat této smlouvy je předání energetické politiky z kompetence národních vlád a parlamentů do rukou bruselských úředníků. V podstatě se jedná o vzdání se možnosti přímého ovlivňování energetické politiky a diversifikace zdrojů na národní úrovni.

O této věci už bude dále rozhodovat komisař pro energetiku (přímo nevolený občany EU), Evropský parlament a obecně většinový politický názor EU, který bude definován názorem a zájmem velkých zemí jako je Německo, Francie a Itálie. Není velkým tajemstvím, že většina velkých energetických projektů v Unii je připravována a realizována za významné účasti ruského kapitálu.

Stojí jistě za připomenutí pár velkých projektů německo- ruské spolupráce jako je výstavba plynovodu Nordstream, či ropovodu BTS-2 oba po dně Baltského moře. Nelze opomenout i další projekt, ve kterém je silně zainteresováno Rusko a to je projekt South Stream, kterému přímou podporu vyjádřila Itálie, či ani konkurenční Nabucco, podporované EU v čele s Francií, ze kterého však také již nyní vykukuje ruský kapitál.

O dalších ruských aktivitách v energetické oblasti, dotýkající se evropského prostoru, se lze přesvědčit i poloutajovaným nákupem distribučních kanálů z afrického kontinentu do Španělska, které na přelomu loňského a  letošního roku realizovala společnost částečně vlastněná Kremlem. Ono konečně veškeré energetické aktivity Ruska jsou pod plnou kontrolou Kremlu, jakož i jiná strategická odvětví průmyslu.

Do této skládačky pravděpodobně zapadá i gruzínský konflikt, který byl, alespoň částečně, motivován snahou Ruska o ovládnutí distribučních kohoutů kaspického ropovodu, které se nacházejí krom jiného na gruzínském území. Tento ropovod vede do tureckého přístavu Cejhan, ze kterého byla v době ropné krize zásobena i ČR přes ropovod Ingolstadt. Další kostičkou může být odchod bývalého kancléře Schrödera do služeb ruského energetického giganta Gazprom.

Sečteno, podtrženo: ČR bude do budoucna po ratifikaci Lisabonu pouhým statistou či loutkou v rukou bruselských úředníků. Do této role nás definitivně odsoudí tato příkaznická smlouva, díky níž pod rouškou demokratické většiny, nám bude diktována velkými zeměmi EU politika, která bude vycházet z jejich kapitálové motivace na ruských energetických projektech. Ne, že by do teď naše role v této hře byla nějak významná, ale přesto jsme nějaký manipulační prostor měli a takto ho definitivně ztratíme.

Ať už výsledek bude jakýkoli, skutečným vítězem bude Moskva, která tak dosáhne svého. Potvrdí a vylepší si tak pozici téměř absolutně monopolního dodavatele energií pro Evropu. Jako důsledek lze očekávat výrazně vyšší cenu surovin a energií. A možné aktivní probuzení imperiálních choutek Ruska směrem k evropskému prostoru, které bude realizováno právě prostřednictvím energetické politiky či výnosů z tohoto zdroje.

3765 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Trump označil pomoc z Ruska za „krásné gesto Putina“Dopis premiérovi a prof. PrymuloviDostali jsme od Bruselu "migrantský flastr": Záloha na další kvóty? Nechali jsme Rakušany a Maďary ve štychu. I Řeky s kudlou v zádech. Turci řádí v tiché dohodě s Bruselem. Invaze naplno pokračujeTrump žádá Putina o pomoc v ropné válceŽidé v Izraeli napadají křesťany, upozorňuje Latinský patriarchát Jeruzaléma

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ePortal.cz

Překonejme protikorupční „paranoiu“V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Imigrant ve Francii pobodal 7 lidí, dva po smrtiTurecká armáda nacvičuje letecké útoky na hranice EU. Zaplatí Brusel opět výpalné?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

EU, Čína, virus, Babiš? Odešel z TOP 09, ve funkci zůstal. Teď Kalouskovi a spol. zvedne tepVám se to nelíbilo, přiznal Babiš. Sranda z něj? Nevadí. Oznámil zásadní úlevu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění