Klaus kapituloval a zklamal

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 5.11.2009 | Rubrika: Názor
klaus_eu

Ten, kdo podepsal, nemůže věrohodně bojovat proti svému podpisu. Kdyby Jan Hus odvolal, stal by se epizodním knězem. Prezident, který podepíše dokument, o němž si myslí, že znamená konec státní suverenity, přestává být státníkem.

 Je škoda ztráty jednoho lidského potenciálu. Je sice možné, že většina lidí ocení, že bojoval za zájmy České republiky, dokud to šlo, a že se zasloužil aspoň o pojistku Benešových dekretů.

Nic z toho ale není pravda. Jak jsem psal zde a zde, žádná pojistka se nekoná. Smysl mělo pouze odmítnutí ratifikace. Nevylučuji, že by to bývalo mohlo vést až k útokům na prezidenta a bývalo by to mohlo ohrozit i jeho ústavní funkci.

Stále jsem vycházel z toho, že státník nadřazuje zájem své vlasti nad osobní kariéru. Samozřejmě jsem věděl, že u drtivé většiny politiků tomu tak není. Nikdo si nemohl být jist, zda právě Klaus v této zkoušce obstojí. Po jeho rozhovoru pro Lidové noniny jsem už byl pesimistou, i když mainkatá naděje žila.

Napsal jem, že »Od „Lisabonských protokolů" vede cesta jen k pendrekovému zákonu«. Kdybych uvažoval analogicky, Klaus by byl zralý, aby - místo vstoupil do dějin - skončil jako velvyslanec v Turecku. Jde o analogii s Dubčekem, který po ztrátě kreditu po podpisu Moskevských protokolů už se nikdy na vrchol nevrátil. Není to možné, historie se nedá oblafnout.

Takže ani Klaus nevyužije svůj potenciál. Své příznivce sice bude mít i nadále, z rozhodující role už se však „vyšaltroval" sám. Nic na tom nezmění ani jeho kniha. Psát o tom, co by bylo, kdyby bylo, to může bloger, státník musí jednat.

Mrzí mě ta promarněná šance. Kdyby Klaus vytrval a zůstal naživu, tak ať už by byl, či nebyl prezidentem, svou politickou kariéru měl rozehránu dobře. Jako politik mohl dovršit Topolánkův pád a postavit se do čela autentické pravice. Jen on mohl dosáhnout sjednocení všech euroskeptiků, konzervativců a většiny liberálů, aby zásadním způsobem zamíchal s volbami.

Můžeme toho dvakrát litovat. Mohlo být prolomeno to dilema dvou velkých stran, které tyjí jen z polarizace společnosti. Jediným důvodem politické kariéry Topolánka je strach z Paroubka a jediným důvodem postavení Paroubka je strach z ODS personifikované Topolánkem a třeba Řebíčkem. To mohlo skončit, kdyby Klaus plným kreditem do toho vstoupil. Měl by mnohem více šancí než Zeman.

Samozřejmě, že sdělovací prostředky téměř výhradně podporují „jedině správnou cestu" integrace Evropy, což spoustu občanů spolu se školstvím zpracovává k obrazu této ideologie. Musím se však ohradit ještě proti jednomu výkladu. Neúspěch rozdrobených euroskeptických stran se vydává za podporu voličů Evropské unii v podobě Lisabonské smlouvy. Údajně to dalo najevo i  72% voličů, kteří nepřišli k evropským volbám.

Omyl! Jak jsem napsal 13. června, „tito nevoliči z velké části euroskepticky dali najevo, že tyto volby do podivného eulamentu pro ně nemají smysl. Hlasovali nohama - línýma - a dali tak najevo svůj názor na tento zastupitelský paskvil, pročež i prezident nazval volby do EP polovolbami. Mnozí z těchto voličů budou ochotni k volbám do Poslanecké sněmovny přijít a dát hlas třeba právě sjednocené eurorosketické a eurorealistické frontě."

Bohužel, kvůli Klausově kapitulaci je tento optimističtější scénář zase méně pravděpodobný. I kdyby se dnes Klaus postavil do čela euroskeptiků, už by to nemělo ono kouzlo. Já prostě už věřím více Jaklovi než Klausovi, abych to personifikoval metaforou.

Ještě jedna věc mi leží na srdci. Mohlo by se zdát, že Klaus podpisem rehabilitoval kapitulanty jako Beneš a Dubček. Čelili přece daleko závažnějším hrozbám, což by si měli uvědomit mnozí křiklouni. Myslím, že to byl Smrkovský, který tento pragmatismus bezprostředně obhajoval tím, že ještě nenastala doba nastavit za vlast odhalenou hruď.

A já si kladu otázku: Kdy taková doba pro Čechy nastane? Až bude všechno ztraceno?

PS Být zhrzeným prezidentem, tak bych došel k osobnímu, ale historicky prokázanému závěru, že mučedník vždy své věci poslouží nejlépe. Z toho má sebejistější vítěz největší hrůzu.

http://streit.blog.idnes.cz/

 

pozn. EUportal.: EUportal nesdílí až takto příkré odsouzení prezidenta (viz prohlášení EUportalu: http://www.euportal.cz/Articles/5240-pane-prezidente-podniknete-prosim-kroky-k-vystoupeni-ceske-republiky-z-eu.aspx ), ale na druhou stranu se domnívá i že tento názor má právo být vyslyšen.

4381 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku"Majdanská lež" 6 roků poté: Konečně nezvratné důkazy. Gruzínští snipeři promluvili. Palbu pod dohledem CIA řídili Pašinský, Parubij a Saakašvili. Bidenové za odměnu vydrancovali zemiMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotkyMísto protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...Lež u Moravce! zlobí se Okamura. Sebrat dávky? V papírech je to prý jinak
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění