Kde začíná zítřek: Klaus varuje před návratem utopismu a socialismu

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 11.11.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - tricolora

Prezident republiky Václav Klaus v úterý představil v Grand Café Praha svou novou knihu „Kde začíná zítřek“. Klaus začal psát knihu již před pěti lety, ale dle svých slov neměl kvůli svým prezidentským povinnostem čas na její dokončení. Výročí 20 let pádu komunismu je však pro něj příhodnou dobou pro publikování bilanční publikace.

Po delší době se také jedná o celistvější pojednání a ne pouze soubor novinových článků či rozhovorů. V této knížce se prezident republiky ohlíží za posledními dvěma desetiletími vývoje naší společnosti a analyzuje ekonomickou a politickou transformaci Československa, respektive České republiky od pádu komunismu v roce 1989 po současnost.

„Základním rámcem mého uvažování je svoboda – čili úsilí o minimalizaci vměšování státu do života lidí – jako nejvyšší kritérium pro hodnocení minulosti, přítomnosti i budoucnosti našich životů, jako výchozí pohled na komunismus, tranformaci, dnešek i budoucnost,“ píše Klaus.

První kapitola s názvem „Předvčerejšek“ se vrací k éře komunistického režimu. Druhá kapitola s názvem Včerejšek se zabývá výkladem polistopadových transformačních kroků. Zde prezident analyzuje rozdíl mezi takzavným havlismem a liberalismem.

Ve třetí kapitole „Dnešek“ se Klaus dotýká dnešní situace, kvality našeho politického a ekonomického systému. Konstatuje, že na naší politické scéně vymizel pravolevý konflikt.

„Za významný faktor našeho polistopadového vývoje považuji to, že se po odchodu první polistopadové generace politiků do čela stran na pravici i na levici prosadili osobnosti a skupiny bez hlubokých ideových kořenů, kterým stav ideového vyprázdnění nevadí,“ píše prezident.

Něco podobného již ostatně zmínil prezidentův vicekancléř Petr Hájek ve své knize Smrt ve středu, kdy podle něj v současnosti vymizel souboj levice a pravice a vše se pohybuje v pomyslném mýtickém středu, který je však kamufláží levicových a utopických myšlenek.

Dále se Klaus například pozastavuje nad příčinami dnešní ekonomické krize, a speciálně se věnuje kritickému zamyšlení nad fenoménem EU.

„To, že se rozhoduje na dálku, nesmírně oslabuje zájem jednotlivých občanů, kteří mají pocit, že nemohou vůbec nic ovlivnit, a o to více se odvracejí od politiky... Jsem proto přesvědčen, že je – v mnou vymezeném smyslu – čistý efekt evropského integrování záporný. Politický systém parlamentní demokracie je tím výrazně poškozován,“ tvrdí o EU Klaus.

Poslední kapitolou „Zítřek“ zakončuje svou bilanci pokusem upozornit na „dnešní tendence a ideje, které budou určovat realitu zítřejšího světa“: jsou jimi podle něj směřování ke globální vládě, konstruktivistické oslabování národního státu jako osvědčené a ničím nenahraditelné pojistky demokracie, mimoparlamentní svět nevládních organizací, soudcokracie (uzurpování politické moci justicí), vstup dalších zemí a částí světa do světového ekonomického systému, posilování pozice Asie, multikulturalismus a prudký nárůst a zdokonalování technologií.

Ideologie multikulturalismu se podle Klause snaží setřít přirozené, staletým vývojem vzniklé rozdíly a odlišnosti mezi národy, státy, etniky a civilizačními a kulturními okruhy, a to vše ve jménu globálního lidstva řízeného planetární vládou. Avšak imigrace a multikulturní koktejl bude podle prezidenta nestravitelný a povede k napětí a ke střetům mezi rozdílnými kulturními a civilizačními okruhy. Podle Klause se stylově podlední kapitola blíží antiutopii.
 
Euro 10. 11. 2009

 

2754 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Následky MeToo: Šaría zavedena dřív než islám. V soudních síních vládne presumpce viny. Pokrokoví muži pláčou nad svojí maskulinitou. Rozvrat společnosti je završenMuslimové požadují na vídeňském letišti větší modlitební místnostPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaNeziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volby

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

České ministerstvo obrany vyhrožuje expertovi, který upozornil na možné tunelování české armády!Turci dávají najevo, že Berlín nepatří Němcům, ale patří Turkům

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řevKlausova prorocká slova. Koluje VIDEO z doby, kdy se válčilo o Lisabonskou smlouvu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění