Francie platí cenu. Ale za co?

Autor: Josef Mlejnek | Publikováno: 19.12.2005 | Rubrika: Islám
Francie - nepokoje 1

Je příliš snadné označit žháře a násilníky z francouzských měst za oběti společenského systému

To, co se fatálně lavinovitým způsobem v minulých dnech stalo a dosud děje ve Francii, šokuje poznáním civilizační zranitelnosti, tentokrát zranitelnosti sociální.

Jak je přes všechny družicové a radarové systémy, přes nejmodernější preventivní a detekční metody naše civilizace křehká a zranitelná, jsme si mohli poprvé uvědomit před více než deseti lety, když se Šokó Asahara, vůdce sekty Óm Šinrikjó neboli Nejvyšší pravda, pokusil uspíšit konec světa. Smrtící plyn sarin v tokijském metru však proti předpokladům původců zahubil pouze dvanáct lidí, zraněny byly stovky lidí, mnozí s trvalými následky.

Nejvyšší pravdě, byť z jiného konce civilizačního i náboženského, přinesli údajně svou sebevraždou poctu i atentátníci z 11. září 2001, ale připojili k ní i několik tisíc nedobrovolných účastníků. Ve Španělsku pomohl loni islamistický teror vyhrát socialistům volby. Po úspěšných atentátech v londýnském metru z letošního července se právě Francie chlubila, že vzhledem k tamním nepoměrně účinnějším bezpečnostním opatřením se například v pařížském metru nemůže nic podobného stát. Jen na okraj si připomeňme, že ostatky jednoho z londýnských atentátníků byly v Pákistánu pohřbeny na posvátném islámském místě se všemi poctami příslušejícími šahídům, mučedníkům.

Minulý měsíc jsme mohli slyšet íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, člověka nejspíš se zločineckou minulostí, vyzývajícího k vymazání Izraele ze zemského povrchu, a rovněž se naskytl úděsný pohled na defilující potenciální šahídy, opásané atrapami výbušnin a připravené zemřít v boji proti satanu číslo 1 (USA) i satanu číslo 2 (Izrael).

Pouhé oběti?

Francouzský systém sociální péče „od kolébky do hrobu“ přitahuje do Francie davy imigrantů. Podle vlivného amerického komentátora Daniela Pipese (předloni u nás vyšla jeho kniha o teoriích spiknutí) tento přestarostlivý systém dlouhodobě podlamuje ekonomickou kapacitu francouzského státu. „Mladíci“ či „výtržníci“, jak eufemisticky nazývá překorektní evropská žurnalistika (včetně té naší) mladistvé žháře z Clichy-sous-Bois a jiných pařížských předměstí, nejsou na rozdíl od Šokó Asahary nebo Muhammada Atty jistě žádní elitáři, nicméně jejich společným poznávacím znamením při vrhání zápalných směsí, které kde se vzaly, tu se vzaly v předem schystaných skrýších, je výkřik: Alláhu akbar! - Bůh je veliký! A je-li bůh veliký, je potom rovněž Nejvyšší pravdou, jíž se má sloužit do roztrhání těla, zdaleka nejen vlastního.

Není nic snazšího než žháře a násilníky z francouzských měst v rámci levicového kýče označit za oběti systému. Nicméně těžko si neklást otázku: Jde pouze o výbuch izolovaného násilí? Při současné francouzské vnitropolitické krizi spojené s různými korupčními aférami se totiž může něco takového stát i vítanou příležitostí k případné likvidaci politického protivníka. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy, sám potomek maďarských imigrantů z roku 1956, který je předsedou vládnoucí strany Unie pro lidovou akci a možná také budoucím prezidentem, hned zpočátku nazýval věci i aktéry nepokojů nepříjemně pravými jmény, když hovořil o pakáži. A právě z příkazu Sarkozyho mají být ze země vykázáni lidé, kteří se na zločinných aktech žhářství podíleli - a nejen ti bez povolení k pobytu, nýbrž i ti s platným povolením.

Chce válku, má ji mít!

V prezidentských volbách v roce 2007 bude patrně Sarkozyho protivníkem současný premiér Dominique de Villepin, který ukazuje vlídnější tvář: další sociální podpory a pozitivně diskriminační vzdělávací programy pro mladé obyvatele chudinských předměstských čtvrtí. Přijal dokonce rodiče dvou výrostků, kteří se před policejní kontrolou skryli v transformátoru vysokého napětí a nešťastnou náhodou je zabil elektrický proud - to byla také prvotní jiskra vedoucí k výbuchu.

„Mladí“ však zatím odpovídají nevstřícně: Sarko nám vypověděl válku, bude ji tedy mít! A žádají francouzskou policii, aby vyklidila „okupovaná území“. To není jen výkřik vypjatých emocí. Muslimské „komunity“ se dožadují prakticky samostatného statutu: samospráva, vlastní školství, ústřední vládě ani komunální správě by nesmělo být nic do zavedených a často importovaných obyčejů (například polygamie), pouze by asi na všechno dávala peníze. Za polygamii se ostatně už několikrát přimlouval ministr pro rovnost šancí Azúz Begag. Podle novináře Stéphana Juffy by bylo krajně nespravedlivé, kdyby měl Nicolas Sarkozy nyní všechno odnést za „nezodpovědnou a lehkomyslnou politiku francouzských vlád vůči muslimským menšinám za posledních více než čtyřicet let“. A dodejme, že také za multikulturalistickou prostoduchost tamních vládních i nevládních organizací.

Ďábel pije coca-colu

Po alžírské válce, která představovala hodně krvavý rozvod, neboť Alžírsko nebylo francouzskou kolonií, nýbrž departementem, zažila Francie pochopitelně velkou imigrační vlnu. Vracely se „černé nohy“ (pied-noir), Francouzi usazení v Alžírsku a jejich potomci - takovou „černou nohou“ byl ostatně svým původem například spisovatel Albert Camus. Přicházeli rodilí Alžířané spojení s Francií, takzvaní harkis.

Osamostatněné Alžírsko opouštěli rovněž tamní Židé i původní afričtí křesťané, kteří, jedni i druzí, zažívali na islámském severu Afriky po staletí úděl podřadných obyvatel, takzvaných dhimmi, a obávali se možného návratu k němu. Nejspíš oprávněně. Z raného mládí si já ještě pamatuji dovážené červené víno z Oranu, ale s tím je dávno konec, Alžírsko se už po desetiletí islamizuje a tamní výborné vinice byly postupně spáleny.

Problémy s muslimskými obyvateli začínají ve chvíli, kdy se obzvlášť mladí lidé, kteří se už narodili ve Francii, radikalizují. Má to i své komické stránky: po návratu z kázání fanatických imámů se vrhají na ledničky svých rodičů nebo prarodičů a vyhazují z nich plechovky s coca-colou. A imigranti přicházející za snadnějším živobytím jsou často už zradikalizovaní dopředu. Člověk nemusí trpět ani civilizační paranoiou, aby mu francouzské události (to je další moc pěkný eufemismus, celá léta jsme slýchali například o „maďarských událostech“), které se mezitím přelily do sousedních zemí, nepřipomínaly počátek palestinské intifády.

Bratři mohou, my ne?!

Komentátor deníku Le Figaro Ivan Rioufol upozornil již minulý týden, že žhářská revolta zapadá docela dobře do koncepce hegemonistického islámu, který se v zemi šíří. Lidé z francouzských předměstí nejsou hluší a slepí: ve francouzských médiích mohli léta neustále slyšet, že zoufalství opravňuje Palestince k použití terorismu. V posledních měsících se dovídali, že „rebelové“ v Iráku zabíjejí západní rukojmí ve spravedlivém boji proti americkým okupantům. Musí si, dodává Rioufol, zákonitě položit otázku, proč by oni sami nemohli uplatňovat své nároky stejným způsobem jako jejich palestinští a iráčtí „bratři“.

Těžko v tuto chvíli říci, jakým směrem se budou neklidné děje ve Francii posléze ubírat. Nejsme odtamtud, ale ani odstup pohledu zvenčí nám moc nepomůže. Co se zažehná případným zklidněním a na jak dlouho? A co se získá dalšími ústupky, je-li ještě vůbec, a to nejen v případě Francie, kam „ústupkovat“?

psáno pro MF Dnes, 12. listopadu 2005

4054 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhadPr*sárny a škůdci! Od Pirátů uniklo VIDEO. Vedení strany nebude rádo
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění