ČSSD opět prodala český venkov

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 23.12.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Kroje

Stav českého a moravského venkova dnes rozhodně nemůžeme považovat ani za uspokojující,natož za dobrý nebo dokonce vynikající. Podívejme se tedy, kdo za tuto situaci nese odpovědnost. ČSSD se v minulých letech často prezentovala jako zastánce zájmů českého venkova. Od parlamentních voleb 1998 je potom tato strana trvale držitelem úřadu ministra zemědělství. Českému venkovu tedy již 7,5 roku vládne ČSSD a tato strana tedy nese plnou odpovědnost za dnešní stav venkova.

Neradostný pohled na náš venkov je důsledkem především dvou rozhodnutí socialistických vlád. Jsou to jednak špatně dojednané podmínky našeho vstupu do Evropské unie a dále potom systematické snižování podpory zemědělství ze strany současné vlády. Pojďme se podívat, co tato rozhodnutí konkrétně znamenala a jak postihla náš venkov.

Součástí přístupové smlouvy ČR k EU byl mimo jiné i balík ustanovení týkající se Společné zemědělské politiky EU. Stará EU15 přistupujícím státům oznámila, že v největší výdajové politice EU t.j. v zemědělství budou mít nové členské státy nerovnoprávné postavení druhořadého člena. To konkrétně v praxi znamená, že čeští sedláci dostávají na přímých platbách v roce 2004 pouze 25% toho, co němečtí sedláci. V roce 2005 se podíl zvyšuje na 30%, v roce 2006 na 35% a tak dále a teprve v roce 2013 mají čeští sedláci získat stejné dotace jako sedláci v Německu nebo ve Francii.

Toto ustanovení přístupové smlouvy zásadním způsobem omezuje konkurenceschopnost českého zemědělství, protože naši zemědělci fungují stejně jako jejich lépe dotovaní západní kolegové na Jednotném evropském trhu. V důsledku toho dochází k vytlačování českých producentů z jejich tradičních pozic, což vidíme zvláště dobře při návštěvách hypermarketů. Ve Francii nebo Německu v hypermarketu na český sýr nebo jogurt nenarazíte nikdy, ale u nás již zaujímají větší rozlohu regálů než sýry a jogurty z domácí produkce. To je přímý důsledek toho, že naši zemědělci jsou v EU diskriminováni a za to může vláda, která takto mizerné podmínky při vstupu do EU dojednala.

Evropská unie si byla vědoma toho, že nerovnoprávné postavení nových členských států je problematické a bude mít v těchto státech negativní dopady. Proto umožnila vládám nových členských států každý rok přispět svým zemědělcům až 30% dalších dotací nad rámec těch evropských. V roce 2004 tak mohli čeští zemědělci získat 25% dotací z EU a k tomu 30% dotací z ČR, t.j. celkem 55%. Analogicky potom v roce 2005 30% z EU a 30% z ČR t.j. celkem 60% a v roce 2006 35% z EU a 30% z ČR t.j. celkem 65%.

Jaká však byla a je realita? V roce 2004 socialistická vláda přisypala pouze 27%, v roce 2005 pouze 24% a pro rok 2006 to bude pouze 16%. Z těchto čísel je zřetelné, že ČSSD na českém a moravském venkovu jednoznačně šetří a nedává mu to, na co má spravedlivý nárok. Jaké to bude mít dopady na české zemědělství a venkov si určitě každý domyslí sám. ČSSD zkrátka český venkov již dvakrát obětovala. Nejprve v EU a nyní v našem vlastním státním rozpočtu. Její ministry ale zdá se, osud venkova zajímá pouze tehdy, když se mohou někde lacino dostat k lukrativním pozemkům.

6259 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rányHavlův raketový vzestup, KGB, „mrtvý“ Šmíd, Lorenc, Dubček. Historik Macháček odkrývá pozadí listopadu 1989
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění