Suverénní se Lisabonem stává Evropská unie

Autor: Petr Mach | Publikováno: 1.12.2009 | Rubrika: Politika
Bolšnac 19

Ústava Sovětského svazu umožňovala vystoupení členského státu. Přesto nikdo nepochyboval o tom, že reálně suverenita ležela na úrovni federace.

Lidé si pojem "suverenita" často pletou s vágními pojmy jako "národní identita", "národní hrdost" nebo dokonce se "schopností ovlivňovat mezinárodní dění". Suverenita v právním slova smyslu ale znamená, že zákony platné na území státu určují orgány daného státu a nikoliv jakákoliv vnější či vyšší entita. Suverénní jsou tak např. Spojené státy či Norsko, suverénní není např. Bavorsko nebo Kalifornie.

Již vstupem do EU v roce 2004 Česká republika odevzdala Evropské unii právo vytvářet závazné směrnice a nařízení, které musíme naplňovat pod hrozbou pokut, ale šlo o přesně ohraničený okruh oblastí a Smlouvu o přistoupení k EU šlo teoreticky kdykoliv vypovědět.

Lisabonská smlouva toto mění a dává unii atributy suverénního státu. Také proto se původně jmenovala Ústavní smlouva.

Lisabonskou smlouvou Evropská unie získává mezinárodně právní subjektivitu a tím i právo sjednávat mezinárodní smlouvy závazné pro její členy.

LS dává Evropské unii právo přisvojovat si nové pravomoci bez nutnosti smluvní ratifikace ve členských státech. Předání nových pravomocí EU Lisabonskou smlouvou bylo tedy ze strany členských zemí jakýmsi bianco šekem pro EU.

A smlouvu nelze běžně vypovědět – LS místo běžné výpovědi popisuje složitý a zdlouhavý proces vystoupení na základě žádosti adresované Radě EU: "Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií." Pokud se dohodu nepovede uzavřít, ukončuje se členství do dvou let od podání žádosti.

Podobně umožňovala vystoupení členského státu Ústava Sovětského svazu.  Přesto nikdo nepochyboval o tom, že reálně suverenita ležela na úrovni federace.

Nepochybuji o tom, že EU bude svoji nově nabytou suverenitu využívat, a směrnic, nařízení a daní bude přibývat. Jen vystoupením z EU bude možné získat suverenitu České republiky zpět.

 

Autor je předsedou Strany svobodných občanů 

Vyšlo v časopise Týden 16.11.2009

3455 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Virus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načernoPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitNa co myslel Bugnini, když ničil katolickou mšiSnaha oslabit historickou vinu tehdejšího a donedávna jednoznačně vnímaného agresora, totiž Německa

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ePortal.cz

Celonárodní karanténa je cestou do pekel. Apelujme i v této pozdní hodině na politiky, aby okamžitě otevřeli školy, obchody i restauraceKoronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Byla to ministryně za KDU-ČSL, kdo zrušil českou civilní obranu a proto jsme dnes bez ochranyKorona: Došlo na imigranstké čtvrti. "Tyranie menšiny"! Povolat armádu !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopisUznávaný biolog burcuje: V přírodě není nic náhodného. Ani nynější koronavirus. Příroda se nebrání, ona útočí!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění