Klaus na akci Eura oslavil dvacet let ve vrcholné politice

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 12.12.2009 | Rubrika: Politika
klausp

Ve čtvrtek 10. prosince uspořádal týdeník EURO tradiční předvánoční setkání Euro Business Breakfast s prezidentem republiky Václavem Klausem. Tématem bylo 20 let poté – očekávání a realita. Hosty na začátku uvítal šéfredaktor týdeníku István Lékó a diskusi moderoval Jakub Železný.

Jakub Železný připomněl, že 10. prosince je tomu přesně dvacet let, co se Václav Klaus pohybuje ve vrcholné politice. Právě 10. prosince 1989 byl jmenován ministrem financí ve vládě Mariána Čalfy. Václav Klaus tedy dostal od Eura symbolický narozeninový dort.

Ve své řeči prezident bilancoval uplynulých dvacet let. Posteskl si, že dvacáté výročí listopadových událostí interpretovala pouze úzká skupinka lidí, která dostala v médiích široký prostor. Měl tím na mysli skupinu takzvané Pravdy a lásky v okruhu Václava Havla.

Rovněž řekl, že ho mrzí, že zde již nevidí relevantní politickou stranu, která by hájila polistopadový vývoj, čímž narazil na ODS, aniž by ji explicitně zmínil. Podle prezidenta hrozí obrat od svobody, parlamentní demokracie a tržní ekonomiky bez přívlastků k takzvané nepolitické politice. Jako velké problémy dneška vidí i stále větší a postupující centralizaci v Evropské unii a nárůst etatismu v Evropě.

Klaus také kritizoval fenomény masové imigrace a multikulturalismu, které se zbytnělým sociálním státem vytvářejí velmi nebezpečnou kombinaci.

Co se týče ekonomických témat, Klaus zmínil, že naší obrovskou výhodou je vlastní měna a plovoucí kurz, který nám dává možnost reagovat na ekonomické výkyvy a zobrazuje nabídku a poptávku. Malé otevřené ekonomiky pobaltských států na přijetí eura zřejmě doplatily. Stejně jako například některé země Latinské Ameriky doplatily na fixaci kurzu na dolar.

Prezident krátce zmínil i problematiku globálního oteplování a nynějšího kodaňského summitu. Řekl zajímavost, že zatímco on při zahraničních cestách s sebou bere malou delegaci, tak vládní „úsporná“ delegace na „úsporný“ summit v Kodani čítá 38 členů. „Drtivá většina z nich nedostane příležitost promluvit. – Naštěstí. Udělají si spíše takový výlet,“ rýpl si pobaveně Klaus.

Vzpomínal na jeden takový summit před 14 lety, při kterém probíhaly protesty levicových radikálů. „Před 14 lety byli tito lidé v ulicích, teď jsou v sálech takových summitů,“ řekl Klaus.

Během následné diskuse došlo i na nedávnou razii Evropské komise v ČEZ. Prezident řekl, že nechce, aby někdo z ciziny kontroloval naše mobily a notebooky. Zpochybnil rovněž smysluplnost antimonopolní politiky jako takové, protože selhání státu je mnohem častější a nebezpečnější než selhání trhu.

Klaus se zmínil i o obrovských deficitech veřejných financí. Nevidí zde dobrá řešení, pouze lepší a horší. Příliš radikální a skokové snížení schodku by mohlo omezit agregátní poptávku. Se snižováním zadlužování se podle něj mělo začít již mnohem dříve.

Diskutovalo se rovněž o financování projektů z peněz EU. Klaus s jistou nadsázkou navrhl, že když je u nás u každé stavby, kterou spolufinancovala EU, velká cedule s nápisem na to upozorňujícím, tak u projektů nefinancovaných z peněz EU by měla být cedule s nápisem: „Nefinancováno z peněz EU“, protože současný stav vytváří dojem, že všechno platí Evropská unie. Klaus kritizoval samotný princip kofinancování, protože mnohdy pak vznikají projekty, které sami ani nepotřebujeme, ale spíše je preferuje EU. Stírá se zde potom také konkrétné odpovědnost.

Na závěr diskuse rovněž kritizoval zákon ze sněmovny, který zakazuje vládě privatizovat Letiště Praha. Má s ním velký problém a lhůta k jeho podpisu uběhne k 16. prosinci.

Euro 10. 12. 2009

5120 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Trump označil pomoc z Ruska za „krásné gesto Putina“Dopis premiérovi a prof. PrymuloviDostali jsme od Bruselu "migrantský flastr": Záloha na další kvóty? Nechali jsme Rakušany a Maďary ve štychu. I Řeky s kudlou v zádech. Turci řádí v tiché dohodě s Bruselem. Invaze naplno pokračujeTrump žádá Putina o pomoc v ropné válceŽidé v Izraeli napadají křesťany, upozorňuje Latinský patriarchát Jeruzaléma

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ePortal.cz

Překonejme protikorupční „paranoiu“V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Imigrant ve Francii pobodal 7 lidí, dva po smrtiTurecká armáda nacvičuje letecké útoky na hranice EU. Zaplatí Brusel opět výpalné?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

EU, Čína, virus, Babiš? Odešel z TOP 09, ve funkci zůstal. Teď Kalouskovi a spol. zvedne tepVám se to nelíbilo, přiznal Babiš. Sranda z něj? Nevadí. Oznámil zásadní úlevu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění