Paul McCartney a kazatelé nové doby

Autor: Alexander Tomský | Publikováno: 22.12.2009 | Rubrika: Zamyšlení
Che Guevara

Apokalyptičtí sektáři strašící koncem světa jsou bohužel pevnou součástí celých evropských dějin. Smutné je, že se tahle duševní choroba dnes přestěhovala do duší politiků, kteří nám z kodaňského světového fóra o globálním oteplování budou hrozit uvařením za živa.

A budou slibovat nemožné, ačkoli stejně jako my vědí, že rozvoj Číny ani Indie zpomalit nemohou. O tom, zda průmysl podstatně přispívá, či nepřispívá k výkyvům teplot doby meziledové, se můžeme přít. Škoda jen, že tahle pře zastírá problém ekologie duševního zdraví.


Yesterday

Hysterická starost o svět teď posedla i hudebníka Paula McCartneyho. Ta tam je jeho včerejší bezstarostnost („yesterday all my troubles seemed so far away“). I on, nepolitik, se přidal k varování lidstva. A kde jinde než na jevišti divadla Evropského parlamentu. Nejezme tolik masa, plédoval slavný muž, masný dobytek přece vypouští metan, ohavný skleníkový plyn. Jeden bezmasý den v týdnu, jak si jej pamatuje ze svého katolického dětství, by omezil globální oteplování. Zapomněl jen dodat, že stejně jako pět miliard kusů skotu produkují metan i stamiliony nešťastných vegetariánů, jako je on.

Škoda, že si nevzpomněl na Evropskou unií dotovaná biopaliva. Při jejich pěstování na severní polokouli se hojně používá dusičnanů a kysličník dusný je sedmnáctkrát silnějším ohřívadlem atmosféry než proslavený oxid uhličitý. Na jihu se zase kvůli etanolu masivně kácejí tropické pralesy a na ubývající orné půdě kupodivu nepřibývá zemědělských plodin. Biopaliva tak produkují hlad. Miliardu bohatých obézních tlusťochů na světě to nevzrušuje ani nepálí.


Zodpovědný týden

A vůbec, co takhle zavést bezautomobilový čtvrtek! Brzy budeme mít na světě už tři miliardy aut. Nebylo by užitečné, kdyby se jeden den v týdnu přestala pohybovat? Už teď se v prosvícených a přeplněných megaměstech nevejdeme do metra ani do autobusu. A co kdybychom si přivstali a šli občas pěšky? Byli bychom čilejší a zdravější. Proč vůbec tolik topíme a chladíme, tolik vody ohříváme, tolik jezdíme, tolik létáme, tolik lyžujeme?

Co kdybychom doma vyčlenili jednu místnost (třeba záchod) a přestali v ní úplně topit? Anebo bychom mohli zavést jeden den v týdnu, třeba pátek, bez topení. A v pondělí bychom si mohli dopřát výhradně vodu z vodovodu místo té slazené v plastových lahvích. A v úterý by mohl být bezsprchový den. A ve středu by unie mohla zavést povinný půst; střeva potřebují zasloužený odpočinek a planeta by si také trochu oddychla.

Proč náš průmysl chrlí tolik nepotřebného zboží se solidní zárukou, že se co nevidět opotřebuje, poškodí a rozpadne, a tudíž následně vyhodí! Proč jen jsme takoví?


Jako žena

Kazatelsky varovat je, jak vidno, snadné. Ale změnit kolektivní lidstvo je neřešitelný úkol. Ono je lidstvo jako žena – nestálé, vrtošivé, rozmarné a marnotratné. Ale na rozdíl od milujících žen na něj nelze působit. A přikazovat mu kardinální ctnosti – umírněnost, střídmost a skromnost – by mohla jen zločinná globální diktatura.

Kazatelé v Liverpoolu Paulova dětství tohle dobře věděli. O svět se nebáli, lidstvo ani planetu nevzývali. Věřili v prozřetelnost. Děsilo je namísto toho individuální ohrožení svobodné lidské duše. A na to nepotřebovali, jako ti dnešní, mávat apokalypsou globálního oteplování.


Alexander TOMSKÝ je členem Svobodných

(zdroj: http://www.e15.cz/nazory/komentare/mccartney-a-kazatele-nove-doby)

2345 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Tato věc podle mého názoru dokazuje, že elity Evropské unie prosazují, aby Česká republika i Evropa byla osídlena imigranty...V čele OSN pomatený feminista: Pořád je tu patriarchát. Hrdé stvůry usilují o likvidaci civilizace. Pandemie nerovnosti? Svět vybudovaný muži musí být zničen. Jsou na to v Africe a Asii zvědavi? Loď se potápí: Z finančníků nemocní gambleři a spekulanti. Nikdo neví, co bude dál. Po nás potopa? Elity dočista ztratily rozum. Jaderný reaktor před výbuchem?Podpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAŘídí vedení EU agenti turecké tajné služby MIT?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobytMajdan na Ukrajině slaví úspěch, už z ni uteklo 13 milionu lidí a porodnost klesla o 40%

ParlamentniListy.cz

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočilaZkušený doktor: Ten virus musel někdo připravit, pak to uniklo. Šmucler je žvanil, Babišovi chtějí přišít, co není jeho vina
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění