Ať nechá Česká televize Landu na pokoji!

Autor: Petr Paulczynski | Publikováno: 13.1.2010 | Rubrika: Zamyšlení
Daniel Landa

Není to tak dávno, co ČT uvedla dokument o fenoménu, který hýbe světem divadla i politiky v Brně. Na dané téma jsem psal blog již v listopadu 2008.

 http://paulczynski.blog.idnes.cz/c/59309/Landa-Nesmite-ho-brat-tak-vazne.html
Proč se k tématu vracím? Protože to co ČT vyrobila byla sprostá manipulace.


Tajemství Zlatého Draka v Národním divadle Brno vidělo do dnešního dne již více než 20 000 nadšených diváků, téměř vždy se po představení tleská dlouze ve stoje. Tyto reakce diváků v kontextu celé České republiky nepamatují ani nejstarší členové souboru činohry. Zlatý Drak je již nyní nejúspěšnějším představením v historii činohry Národního divadla Brno. Velmi pozitivně se o něm vyjádřila velká řada předních intelektuálů této země. Diváci si prostě zamilovali tento příběh obrácení jednoho policajta k vyšším duchovním hodnotám. Je to o obrácení, o možnosti změny, o naději.

Dokument Eriky Hníkové „Landův lektvar lásky“ však líčí něco zcela jiného. Předvádí klasickou ukázku mediální manipulace, kdy si tvůrci dokumentu vytvořili předem názor, do něhož se snaží neumětelsky vměstnat různé informace. Zdeněk Plachý, spoluautor představení autorům dokumentu trpělivě vysvětlil celý koncept Zlatého Draka. Oni ale chtěli „zkoumat“, zdali je či není Daniel Landa nebezpečným manipulátorem. Takže se místo hodnověrných informací o představení pouze schematicky dozvídáme, že je Zlatý Drak jakýmsi podivným hybridem, který nemá ani hlavu ani patu.

Sestřih záběrů z představení, z generálky a z protestní hříčky studentů - to vše vytváří v hlavách diváků, kteří Zlatého Draka přímo neviděli, jenom neuvěřitelný zmatek. Kdo však TZD viděl - ví, že tato inscenace má esteticky vytříbený vizuální a vypravěčský styl, i že její poselství je naprosto zřetelné, nezaměnitelné.

Jsem pobouřen, jak Erika Hníková zneužila  důvěry autorů a pouze zkreslila a zkarikovala jejich vystoupení. Sám Zdeněk Plachý, spoluautor a šéf činohry Národního divadla Brno vypadá v dokumentu jako zfetovaný blázen, pro něhož je hlavním tématem, jestli Daniel Landa na Vyšehradě levituje. Tímto dokumentem by se měl zabývat etický panel České televize, protože zde jako „nezávislý politolog“ vypovídá např. šéf českých anarchistů pan Slačálek, nebo protože režisérka klade účelové a zavádějící otázky svým respondentům, dále pak z obyčejných diváků, kteří na představení přijeli, dělá téměř nesvéprávné a povrchní glosátory.

Staňte se kamarádem Daniela Landy a nebudete se stačit divit! Mediální vesnice si z něho udělala národního morálního otloukánka. Je to doslova mediální štvanice, která se teď přenáší i na jeho přátele.

Před vznikem Zlatého Draka  byl Plachý médii hýčkán, jako jeden z nejpůvodnějších tvůrců a režisérů českého divadla. Dnes se o jeho představeních v Národním divadle v médiích téměř mlčí.

Sám Plachý mi napsal: "Je to ostrakizace, kterou bych nikomu nepřál zažít na vlastní kůži. Jako skladatel se zabývám především vážnou hudbou, ale hrál jsem i ve slavné rockové skupině Dunaj, takže vím, o čem mluvím, když říkám, že hudební tvorba Daniela Landy je něčím zcela mimořádným v kontextu celé české rockové pop music. Je až zábavné, jak si jeho duchovně vyzrálé texty, které by mohly směle vycházet v esoterní revue, zpívají na jeho koncertech desítky tisíc diváků. Je to pozoruhodný fenomén, jenž by bylo dobré analyzovat, to by ovšem novináři museli myslet taky na něco jiného než je zpěvákovo pouhé kádrování."

Nemusíme se vším, co říká a propaguje Dan Landa souhlasit, ale jsem přesvědčený, že má mít možnost vyjádřit svůj pohled na svět. A žádný cenzor nemá právo mu v tom bránit!

Znám jeho dva muzikály Krysař a Tajemství. Možná to není Rusalka, ale jsou to muzikály, které oslovují spoustu lidí, kteří je mají rádi a poslechnou si je i opakovaně. Landa vyjadřuje vlastenectví, možná svým specifickým pohledem, ale přesvědčeně. Je mimořádně inteligentní a udělal mnoho pro mladou generaci. Je mimořádně nadaný hudebník a mnozí mohou mít obavu, že jednou bude možná i úspěšný politik.

Daniel Landa pomohl mnoha mladým lidem najít tu správnou cestu, když bloudili. On sám hledá čisté ideály. Tak ho hergot nechte zpívat!!

5466 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovaloGenerál Šedivý varuje: Nedáváme dvě procenta HDP na obranu jako jiné státy NATO. Takže pokud bude naše země napadena...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění