Euroskepticismus kontra nacismus

Autor: Marek Bartoš | Publikováno: 11.1.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 17

Často se zde na webu setkávám z příspěvky do diskusí, které mi vyrážejí dech. Nemám teď na mysli ty, které polemizují věcnými argumenty s obsahem článku a názorem autora. Takové příspěvky jsou přínosné, protože bez nich by demokracie nemohla fungovat. Veřejná debata o problémech naší země je totiž důležitá. Stejně tak je důležitá debata o problémech, které přináší evropská integrace, respektive integrace Česka do Evropské unie.

Chtěl bych se ovšem pozastavit nad jistým typem příspěvků, které jsou skutečně dech beroucí. Mám na mysli příspěvky, jejíž autoři se po ztrátě věcných argumentů uchylují k útokům a tragickým přirovnáním, které nemají nic společného s věcnou debatou, ani zdravým rozumem, ani logikou.

Dovolím si proto dvě citace z veřejně přístupné diskuse na EU.portalu. Nejaktivnější je v tom směru jistý Dan, který například v debatě u mého článku napsal toto:

• „euroskeptický nacista je dnes každý skinhead, prakticky všechny ultras organizace mají ve svých programech kritiku a vystoupení z EU, nesouhlasí s přijetím euroustavy. Já zato nemůžu, že se vám to nehododí do krámu:(“

• „Asi víte, že Adolf s Josifem byli dlouho přátelé, jejich ideologie jsou také velmi podobné co do nebezpečnosti a míry nedemokratičnosti.
Jak mladí komunisté, tak neonacisté jsou dnes euroskeptiky v pravém slova smyslu, důvodem je nulový prostor pro tuto společenskou lůzu na ovládnutí evropy.
Naopak v malých suveréních státech vidí svoji šanci jako velkou, proto např. pochvalovali Klauzovu rétoriku nácci v německu i Dánsku.“

To jsou zcela zásadní přirovnání, které jsou navíc zcela mylná a totálně špatná. Podle logiky všemožných„Danů“, tedy platí, že člověk, který se shoduje s jiným člověkem v jednom názoru, musí automaticky přebírat i všechny ostatní jeho názory, postoje i identitu. To je ovšem zcela nesmyslné a hloupé.

Takže bych rád vyzval všechny ty, kteří píší, že euroskepticismus je stejný jako nacismus, protože i nacisté, respektive skinheadi odmítají evropskou integraci, aby si srovnali své názory a trochu nastudovali dějiny. Musím připomenout, že liberální a konzervativní postoje jsou založeny na svobodě jednotlivce a demokratické společnosti. A s tím se neslučuje ani nacismus, ani současná evropská integrace, ani nic podobného. Proto důkladně rozlišujte, myslím, že je to v tom případě nanejvýš nutné.

Ovšem pokud bych měl přijmout tuto stupidní logiku přirovnávání, tak si dovolím tvrdit přesný opak. Mám dojem, že spíše současná podoba evropské integrace připomíná nacistickou ideologii a nacistické plány na uspořádání Evropy, než odpor k plíživému federalizování Evropy vyjádřený euroskeptiky. A domnívám se, že jsou proto daleko pádnější argumenty, než ty, které jsou předhazovány nám, euroskeptikům, jako důkaz naší podoby s nacisty a skinheady.

Už v dobách vrcholu nacistického řádění se objevovali, na zadání Hitlera, nejrůznější plány, jak dál nakládat s dobytou Evropou.. A dnes to vypadá, že jsou tyto plány detailně opisovány. Snad je do nich vložena jen jakási špetka potřebné demokratičnosti a svobody, která je v dnešní Evropě, někteří si myslím, že až přehnaně, nutná. Takže v plánech sepsaných nacisty je pouze ta hlavní a tmelící síla, Německo, vystřídáno jakýmsi rádoby demokratickým společenstvím, kde mají všichni stejné práva, všichni se mají rádi a jsou šťastní, že můžou spolupracovat na blahu jejich „evropského národa“. Aby to nevypadalo příliš rasisticky, tak tu vyvolenou árijskou rasu, která měla být hlavní silou v Hitlerově Evropě, škrtli a dosadili všechny lidi v Evropě. A z nich dětinsky uplácali „evropský lid“. Hitler taky plánoval jednotnou měnu v jeho Evropě, totiž marku. Novodobí budovatelé evropské říše jsou originálnější. Vymysleli si totiž něco úplně nového – euro, to aby žádný stát nezáviděl, že zrovna ta jeho měna nebyla určena jako společná. Zemědělská politika? Nebojte, nic převratného. Už nacisté ji plánovali, akorát zamýšleli, že by byla řízena z Berlína. Naši drazí budovatelé novodobé „nacistické“ říše (Evropské unie), její řízení vsadili do Bruselu. A právě rozdílná „šéfovská“ města jsou snad jediným rozdílem mezi nacistickou a dnešní zemědělskou politikou. To vše a ještě mnoho dalších takových „náhodných“ podobností je možné vystopovat v nacistických plánech a současné realitě.

Proto bych si, naposled, vyprosil větší rozvážnost při vynášení takových rádoby moudrých soudů a přirovnání. A ještě bych si dovolil poradit eurofilům všeho druhu: předně si zameťte před vlastním prahem a pak napomínejte někoho jiného. Protože spíše ideologie euronadšenecká je víc podobná nacismu, než názor euroskeptický!

6011 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Budou spacáky na Kavkách? Otázky Václava Klause. Wollner a další řádí, volba Xavera spustila naprosté peklo Vadim Petrov: Za Xavera jsem rád. Moravec je už jen fosilie. Toto se teď musí v ČT nastolit
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění