Euroskepticismus kontra nacismus

Autor: Marek Bartoš | Publikováno: 11.1.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 17

Často se zde na webu setkávám z příspěvky do diskusí, které mi vyrážejí dech. Nemám teď na mysli ty, které polemizují věcnými argumenty s obsahem článku a názorem autora. Takové příspěvky jsou přínosné, protože bez nich by demokracie nemohla fungovat. Veřejná debata o problémech naší země je totiž důležitá. Stejně tak je důležitá debata o problémech, které přináší evropská integrace, respektive integrace Česka do Evropské unie.

Chtěl bych se ovšem pozastavit nad jistým typem příspěvků, které jsou skutečně dech beroucí. Mám na mysli příspěvky, jejíž autoři se po ztrátě věcných argumentů uchylují k útokům a tragickým přirovnáním, které nemají nic společného s věcnou debatou, ani zdravým rozumem, ani logikou.

Dovolím si proto dvě citace z veřejně přístupné diskuse na EU.portalu. Nejaktivnější je v tom směru jistý Dan, který například v debatě u mého článku napsal toto:

• „euroskeptický nacista je dnes každý skinhead, prakticky všechny ultras organizace mají ve svých programech kritiku a vystoupení z EU, nesouhlasí s přijetím euroustavy. Já zato nemůžu, že se vám to nehododí do krámu:(“

• „Asi víte, že Adolf s Josifem byli dlouho přátelé, jejich ideologie jsou také velmi podobné co do nebezpečnosti a míry nedemokratičnosti.
Jak mladí komunisté, tak neonacisté jsou dnes euroskeptiky v pravém slova smyslu, důvodem je nulový prostor pro tuto společenskou lůzu na ovládnutí evropy.
Naopak v malých suveréních státech vidí svoji šanci jako velkou, proto např. pochvalovali Klauzovu rétoriku nácci v německu i Dánsku.“

To jsou zcela zásadní přirovnání, které jsou navíc zcela mylná a totálně špatná. Podle logiky všemožných„Danů“, tedy platí, že člověk, který se shoduje s jiným člověkem v jednom názoru, musí automaticky přebírat i všechny ostatní jeho názory, postoje i identitu. To je ovšem zcela nesmyslné a hloupé.

Takže bych rád vyzval všechny ty, kteří píší, že euroskepticismus je stejný jako nacismus, protože i nacisté, respektive skinheadi odmítají evropskou integraci, aby si srovnali své názory a trochu nastudovali dějiny. Musím připomenout, že liberální a konzervativní postoje jsou založeny na svobodě jednotlivce a demokratické společnosti. A s tím se neslučuje ani nacismus, ani současná evropská integrace, ani nic podobného. Proto důkladně rozlišujte, myslím, že je to v tom případě nanejvýš nutné.

Ovšem pokud bych měl přijmout tuto stupidní logiku přirovnávání, tak si dovolím tvrdit přesný opak. Mám dojem, že spíše současná podoba evropské integrace připomíná nacistickou ideologii a nacistické plány na uspořádání Evropy, než odpor k plíživému federalizování Evropy vyjádřený euroskeptiky. A domnívám se, že jsou proto daleko pádnější argumenty, než ty, které jsou předhazovány nám, euroskeptikům, jako důkaz naší podoby s nacisty a skinheady.

Už v dobách vrcholu nacistického řádění se objevovali, na zadání Hitlera, nejrůznější plány, jak dál nakládat s dobytou Evropou.. A dnes to vypadá, že jsou tyto plány detailně opisovány. Snad je do nich vložena jen jakási špetka potřebné demokratičnosti a svobody, která je v dnešní Evropě, někteří si myslím, že až přehnaně, nutná. Takže v plánech sepsaných nacisty je pouze ta hlavní a tmelící síla, Německo, vystřídáno jakýmsi rádoby demokratickým společenstvím, kde mají všichni stejné práva, všichni se mají rádi a jsou šťastní, že můžou spolupracovat na blahu jejich „evropského národa“. Aby to nevypadalo příliš rasisticky, tak tu vyvolenou árijskou rasu, která měla být hlavní silou v Hitlerově Evropě, škrtli a dosadili všechny lidi v Evropě. A z nich dětinsky uplácali „evropský lid“. Hitler taky plánoval jednotnou měnu v jeho Evropě, totiž marku. Novodobí budovatelé evropské říše jsou originálnější. Vymysleli si totiž něco úplně nového – euro, to aby žádný stát nezáviděl, že zrovna ta jeho měna nebyla určena jako společná. Zemědělská politika? Nebojte, nic převratného. Už nacisté ji plánovali, akorát zamýšleli, že by byla řízena z Berlína. Naši drazí budovatelé novodobé „nacistické“ říše (Evropské unie), její řízení vsadili do Bruselu. A právě rozdílná „šéfovská“ města jsou snad jediným rozdílem mezi nacistickou a dnešní zemědělskou politikou. To vše a ještě mnoho dalších takových „náhodných“ podobností je možné vystopovat v nacistických plánech a současné realitě.

Proto bych si, naposled, vyprosil větší rozvážnost při vynášení takových rádoby moudrých soudů a přirovnání. A ještě bych si dovolil poradit eurofilům všeho druhu: předně si zameťte před vlastním prahem a pak napomínejte někoho jiného. Protože spíše ideologie euronadšenecká je víc podobná nacismu, než názor euroskeptický!

5746 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Milion chvilek pro demokracii přišel s trapnou svazáckou písní. Dokazuje, že je to protidemokratické hnutí, které nerespektuje výsledek demokratických volebPřevlékač uniforem Petr Pavel for president! Ideální ministři? Janda, Halík, Greta, PánekInstagram teď už zakazuje i fotky lidí na střelnicích s tvrzením, že podporují ‚násilí‘Asociace Sociálně demokratické mládeže požaduje, aby byla pro veškeré seniory povinná vegetariánská strava. Kvůli ochraně klimatu. Dále zákaz benzinu, nafty, a jádraParťák kmotra Mrázka a jeden z nejodpudivějších symbolů polistopadového marasmu Luděk Sekyra sponzoruje tzv. Koncert pro budoucnost. Tety z ČT budou moderovat, z pytle vykoukne Šídlo a...

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Svátek Nezávislosti: Polsko jako proponent křesťanské civilizace v EUŠvédský stát daroval islamistické škole stovky milionu korun ...

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Vích (SPD) Plukovník Eduard Stehlík je historik, nikoliv bojovník a veteránNeustále cpou legendu o Havlovi, lidé už jsou otrávení. Spisovatel a náš první diskžokej Černocký probral také zaháčkované příbuzenstvo Erika Taberyho
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění