Sociální a pozitivní práva proti lidem

Autor: Tomáš Munzi | Publikováno: 26.1.2010 | Rubrika: Zamyšlení
Lenin

Dvacet let po pádu komunismu se v české společností stále liší názory na zdroje ekonomické prosperity a společenské spravedlnosti. S pojmem spravedlnosti se manipuluje odpradávna. Kupodivu mnohem více v dobách, které jsou vnímané jako totalitní.

Velké společenské změny musely mít vždy nějakou nosnou ideu, díky níž se nová „sociální spravedlnost“ vymezila proti starým pořádkům. Jeden z největších historicko-ideologických omylů spočívá v tom, že „sociální spravedlnost“ a ekonomický pokrok jdou společně s množstvím „práv“, která jsou lidem deklarovaná. Je tomu však skutečně tak?
 
Bohatství západní civilizace
Před více než dvaceti lety měli všichni čeští občané právo na bydlení, práci či na „bezplatnou“ zdravotní péči. V podstatě skoro na vše. Dokonce i právo na „klidný život“ ve formě ochrany normalizované většiny před „příživnickou“ a reakční menšinou. Jak je tedy možné, že nežili na stejné ekonomické úrovni jako ti na Západě? Proč umírali dřív a proč se i většina tehdy československých pracujících měla v podstatě hůř než ti, kteří v zemích s „méně“ právy nepracovali?

Bohatství a rozvoj západní civilizace byly podmíněny a zahájeny zejména ústavním zaručením individuálních práv na život, svobodu a sledování vlastního štěstí. To například konstatovala americká Deklarace nezávislosti. Nikoho v tehdejší předindustriální době ani nenapadlo myslet na „práva“ jako na práci či třeba na vlastní bydlení. Jde totiž o protimluv.

Přirozená lidská práva jsou definovatelná pouze v negativním smyslu a deklarují ochranu individuální lidské integrity před ostatními, „právem džungle“ a diktaturou většiny. Ostatní práva a povinnosti mají být odvozená od základních konstitutivních principů na základě svobodných a dobrovolných smluvních interakcí.
 
Povinnost otročit
Je to socialistický růst státu „blahobytu“, který intervencemi do svobodné společnosti vytváří umělá pozitivní nároková práva „pro někoho“. A ta z logiky věci musejí doprovázet odpovídající povinnosti opět „pro někoho“. Mají-li v komunismu všichni „právo na všechno“ – i na „rajskou zahradu“ – vede to k tomu, že pro většinu zůstanou pouze povinnosti „otročit“ pro věrozvěsty onoho „ráje“.

Všechna uměle vytvořená „sociální práva“ vytvářejí umělou vzácnost a nutně tedy povinnost všech, většinou daňových poplatníků, přispívat na rádoby „sociální“ cíle. Deklaratorní účel se z principu nenaplňuje.

Naopak se pouze sníží ekonomická efektivita, sílí korupce a zneužívání kvůli byrokratickým procesům. Ekonomická moc se o to víc přesune k zájmovým skupinám přisátých na stát. Zničí se přirozená lidská solidarita, protože ji vytlačuje administrativní anonymita pseudosociálních transferů. Lidská sounáležitost a motivace pomoci člověku v nouzi jsou otupovány. Mezilidské vztahy se stávají bezohlednějšími kvůli zvnějšku zaváděnému materialismu závisti. Nabourává se tím dlouhodobá akumulace sociálního kapitálu, protože lidé jsou nuceni ke krátkodobému uvažování v důsledku podrývání individuální odpovědnosti.

Obrácená logika
Ekonomický pokrok podmíněný růstem individuální svobody a ztrátou práv feudálů a totalitních pohlavárů moci ukládat povinnosti lidem sledovat vlastní štěstí zabezpečil mimo jiné práci, bydlení a kvalitní život pro každého zdravě motivovaného člověka. Logika věci je zde pro někoho paradoxně úplně obrácená. Růst lidské svobody a společenské prosperity se vyvíjel společně s úbytkem práv privilegovaných ukládat povinnosti neprivilegovaným.

S růstem bohatství západního světa se však pro mnoho lidí stalo atraktivní žít z podstaty a nechat si „vznešené vize“ platit ostatními. Proto se z politických kolbišť všech zemí stal nemilosrdný boj zájmových skupin o moc a možnost žít na úkor ostatních. To vše pod rouškou „ideálů“ podpory „sociálních práv“ a zamlčených povinností a závazků celé společnosti.


Dokonce i v nejvyspělejší zemi světa USA přispělo „právo“ na vlastní bydlení „pro všechny“ v důsledku zákonů za vlády prezidenta Billa Clintona a polostátních hypotečních agentur k největší poválečné krizi, na kterou dnes všichni doplácíme. Zdánlivě bohulibá idea podpory vlastnického bydlení prostřednictvím manipulací s vlastnickými právy bank poskytovat obezřetně hypotéky a drastické měnové expanze vedla k tomu, že se nejzranitelnější předlužili.

Absurdním výsledkem pak je, že si mnoho z nich už nikdy žádné vlastní bydlení nepořídí. Umělé manipulace s časovými preferencemi lidí způsobují neodpovědná rozhodnutí a iluzi, dle níž lze mít v životě víc než to, co odpovídá individuálnímu úsilí a racionálnímu chápaní kontextu reálného světa.

Podpora protekcionismu
Ve 20. století zaplatilo lidstvo krutou daň za násilnou aplikaci všemožných sociálních „práv“ do reality. Většině světové populace byla deklarována „práva“ téměř na vše. Kromě toho nejdůležitějšího – práva na nezávislost vlastní individuální integrity rozhodovat svobodně a odpovědně o svém životě v celé dynamické šíři komplexity dobrovolných lidských interakcí.

Mnozí političtí manipulátoři se však nenechali odradit a obsahově vyprázdněná a historicky zdiskreditovaná „práva“ na rovnost rovnějších nahradili „právy“ nové generace na „panenskou“ přírodu a „stabilní“ klimatické podmínky. Ona zmíněná „rajská zahrada“ se tím jen kvalitativně definovala jako prostá všech antropocentrických „nezelených parazitů“ a kvantitativně se „idealizovala“ současnou průměrnou teplotou planety za více než čtyři miliardy let vesmírné existence.

Všechny charty, manifesty a deklarace zdánlivě lidsky sociálních a jiných pozitivních „práv“ proto v konečném důsledku působí proti lidem. Podkopávají univerzalismus individuální lidské svobody ve prospěch těch, kteří chtějí s lidmi manipulovat jako s nelidskými agregáty. Podporují protekcionismus zájmových skupin a neštítí se lidem populisticky prorokovat dobro, kázat pokrytecké pseudoelitářství a v důsledku konat proti zájmům lidí samých.

 

Tomáš Munzi
Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze

 

Vyšlo v týdeníku EURO

3953 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islamizace západní Evropy probíhá v plném prouduPůl století rozkladu: Umíral světec z Osvětimi za jinou víru? Světec by se z papeže Františka zhrozilArabská strana Švédska: Nemáte tu co dělat, vaše země už neexistuje!Chvála hranice: Děti už ani nevěděly, že jsme je měli. Průšvih znovu oživil "čáru". Nepohodlné, komplikující. Zážitek od Mikulova. Když ještě bylo kam odsunout Němce. Nic není navždy. Hlídejme si domovKnihy Rowlingové se kvůli jejímu osobnímu názoru na gender po celém světě pálí či zakazují

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Dánské premiérce se už nelíbí šaríaDal imigrantovi práci. Ten ho po neshodě zabil

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Koho ohrožuje covid? Média šíří strach. Profesor Špičák vnáší jasnoDěsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění