Zvyš si klimazávazek: zachráníš planetu! (a zničíš svou ekonomiku)

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 28.1.2010 | Rubrika: Ekonomika
Bolšnac 19

Tak by se dal ve stručnosti shrnout postoj všech "pokrokových zelených sil" v Evropské unii poté, co zkrachoval kodaňský klimatický summit. Pojďme se podívat, co to konkrétně znamená a jaké to bude mít dopady na život lidí v Evropě. Už současné klimatické závazky se totiž šeredně promítnou na fakturách za energii a další druhy zboží a služeb. Doporučovat zvyšování evropských klimazávazků proto může pouze naprostý blázen nebo ten, kdo hodlá evropskou civilizaci zničit. Obávám se, že máme co do činění s koalicí obou těchto postojů. Je nutné se začít bránit.

Pojďme si stručně zrekapitulovat, kde se nacházíme:

1. Podle vědeckého panelu OSN zvaného IPCC se Země otepluje z důvodu tzv. skleníkového efektu vyvolaného emisemi tzv. skleníkových plynů, z nichž hlavní podíl má CO2. Pokud se produkce skleníkových plynů neomezí, tak bude Zemi hrozit do roku 2100 s 90% pravděpodobností oteplení o 1-3 stupně Celsia. Tomu je dle IPCC nutné zabránit omezením produkce emisí.

2. Prvním pokusem o omezení těchto plynů byl tzv. Kjótský protokol, kterým se evropské státy (a nikdo jiný; později se přidala Austrálie a Japonsko) zavázaly ke snížení objemu svých emisí. Z evropských států svůj závazek zatím splnila pouze Česká republika a blíží se k tomu Slovensko. Protokol končí v roce 2013 a nyní se jedná o tom, co se bude dít do roku 2020.

3. Pokud je teorie skleníkového efektu vytvořeného emisemi skutečně pravdivá (o čemž pochybuji), tak je třeba brát v úvahu celkové světové emise těchto plynů, protože klima je globální a nedělitelné. Potom se ale logicky musíme podívat na to, jak k celkovému množství emisí přispívají jednotlivé státy. Aktuální data říkají zhruba toto: Čína 25 %, USA 25 %, EU 15 %, Rusko 10 %, Indie 10 % a zbytek světa 15 %.

4. Evropská unie tedy produkuje pouze 15 % světového objemu emisí a na summit OSN v Kodani šla s návrhem, že: a) do roku 2020 omezí své emise o 20 %, i když ostatní neudělají nic, a o 30 %, když se ostatní přidají; b) aby EU svou nabídku "osladila" chudým státům, slíbila jim obrovský transfer peněz o rozsahu cca 20 mld. eur. Česká vláda schválila, že poskytne cca 500 milionů Kč. Tyto peníze měly jít na "boj s klimatickou změnou" v chudých státech. Touto nabídkou se mělo docílit toho, aby se dospělo k právně závazné globální dohodě o omezení emisí. Naštěstí k tomu, jak známo, nedošlo.

5. Položme si nyní otázku, co bude znamenat v praxi, když EU omezí své emise do roku 2020 o 20 %. Omezí se tím hrozba globální oteplování? Samozřejmě že nikoliv, protože v celkovém globálním úhrnu emisí se náš 15% podíl sníží na 12 %, a pokud ostatní státy nebudou nijak omezeny, tak tyto "ušetřené" emise nahradí svými. V globálním úhrnu tak k omezení emisí nedojde, a tím pádem ani nemůže dojít k tomu, aby se zabránilo hrozbě "globálního oteplování". My Evropané si zkrátka budeme zdražovat auta, energii, maso atd., abychom tzv. zabránili globálnímu oteplování, ale už nyní je jasné, že tím ničeho nedosáhneme. Je to zkrátka čisté bláznovství a plýtvání veřejnými i soukromými zdroji za účelem, kterého nebude dosaženo.

6. Přestože je toto zcela zřejmé, tak ministři životního prostředí EU doporučují, abychom svůj závazek i bez celosvětové dohody zvýšili z dnešních 20 %, který je již v platnosti, na 30%. EU má dle těchto lidí hrát "vůdčí úlohu" v boji s globálním oteplováním a musí tomuto cíli něco obětovat. Připadá Vám to rozumné? Je zjevné, že takový krok je naprosto nesmyslný, protože bez globální dohody nemáme šanci celkové emise snížit. Pokud na sebe budeme přebírat stále více nákladů, tak dosáhneme pouze toho, že se prudce sníží životní úroveň lidí v Evropě a byznys se včetně pracovních míst odstěhuje pryč. Globální teplotu se nám přitom ovlivnit nepodaří. Má to nějaký smysl? Nemá. Pro mne je toto jednání EU naprosto nepřijatelné a nehodlám jej svým hlasem jakkoliv podporovat.


www.fajmon.blog.idnes.cz

2321 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění