Ron Paul: Za krach a krizi mohou politici, ne trh

Autor: Ron Paul | Publikováno: 19.2.2010 | Rubrika: Ekonomika
Graf

Spousta Američanů dnes vzhlíží k Washingtonu s nadějí, že nová administrativa vyřeší naše ekonomické problémy. Bohužel jde o naději bláhovou. Přestože nám slibovali „změnu“, dočkáme se pravděpodobně jen pokračování týchž povrchních řešení, která v minulosti poškodila již tolik národních hospodářství a která dnes pouze oddálí návrat k prosperitě.

Všechna tato řešení jsou založena na nesprávné představě, že tržní ekonomika selhala. Ve skutečnosti neselhal trh, nýbrž zásahy do něj. Selhala centrální banka a její politika manipulace penězi a úrokovými sazbami. Nic z toho nelze dávat za vinu tržní ekonomice, leč novináři a sloupkaři tak přesto činí.

Takzvaní keynesiánští ekonomové v čele s Paulem Krugmanem marně šátrají ve svém pytli plném starých obehraných triků, marně řeší problém přebujelých intervencí pomocí dalších intervencí; nic nefunguje. Oni se však nevzdávají.

Budou se v tom pytli přehrabovat až do konce Obamovy vlády. A recese zatím bude pokračovat, jelikož žádný z jejich triků nemá sebemenší souvislost s fundamentálními problémy ekonomiky. Nakonec nám nezbude nic než prázdný keynesiánský pytel a hromada nesplatitelných dluhů.

A koho naopak média až dosud přehlížela? Stoupence rakouské ekonomické školy, kteří předpověděli nejen Velkou hospodářskou krizi, ale rovněž kalamitu, s níž se potýkáme dnes. Dobrá zpráva je, že „rakouští“ ekonomové získávají každým dnem na popularitě a mají dnes větší šanci ovlivnit naši společnou budoucnost, než kdykoli za posledních sedmdesát let. Statistiky vyhledávání výrazu „rakouská ekonomie“ v Googlu údajně zaznamenaly raketový vzestup.

V následujících měsících můžeme pravděpodobně očekávat lavinu knih a pojednání o tom, co se vlastně světovému hospodářství v posledních letech přihodilo a co bychom s tím měli dělat. Většina těchto analýz přitom bude zcela mylná a k tomu plná hrůzostrašných rad a doporučení. O tom jsem naprosto přesvědčen.

A proto je tato kniha tak důležitá.

Tom Woods totiž doopravdy chápe, co se vlastně přihodilo. Správně identifikuje problémy, jejich příčiny i jejich řešení. K architektům současné krize přistupuje nikoli s nábožnou úctou a bázní, jaké se jim dostává ve Washingtonu a v televizi, nýbrž nebojácně a zdravě kriticky, čehož drtivá většina našich údajně nezávislých komentátorů a akademiků jaksi není schopna. 

Tom si šetří svůj obdiv pro ty, kdo narozdíl od šarlatánů, jež nás nyní chtějí poučovat, současnou katastrofu předpověděli, umějí ji vysvětlit a vědí také, jak z ní ven. Krach provede laického čtenáře v několika krátkých kapitolách celou řadou témat, která v našich odborných i veřejných debatách tak dlouho chyběla. Myšlenky, na něž naši vedoucí představitelé dávno zapomněli, nebo o nich ani nikdy neslyšeli, jsou najednou zpátky. Však již bylo načase. Tato kniha je jejich nepostradatelným heroldem.

Tom mimo jiné vysvětluje rakouskou teorii hospodářského cyklu, kterou správně označuje za tu vůbec nejdůležitější ekonomickou informaci, jaké se dnes obyčejným lidem může dostat, a předkládá přesvědčivý a racionální popis toho, jak jsme se dostali tam, kde dnes jsme. Pouze pokud správně ukážeme na skutečné příčiny současného debaklu, můžeme navrhnout řešení, která nás dovedou k nápravě, místo aby jen prodloužila naši agónii. 

Dny, kdy jsme si žili nad poměry, kupovali všechno možné na kreditní karty a za nové peníze vytvořené z ničeho, jsou sečteny. Jistě, naše vlády budou pokračovat v nesmyslné politice léčby předlužení novým zadlužením, přílišné inflace ještě větší inflací, ale to na faktu, že hra skončila, nic moc nezmění. Vládní kúra nebude fungovat. Co si politici počnou, až udeří krize důchodového a zdravotního pojištění a lidé budou požadovat biliony, které jim stát v minulosti nasliboval? Pokud se ty peníze pokusí jednoduše natisknout, bude to znamenat definitivní konec dolaru, pokud se tak už ovšem nestalo, vzhledem ke všem těm záchranným a stimulačním balíčkům. Potřebné zdroje zkrátka a dobře nejsou k dispozici. Je načase, abychom se k tomu postavili jako dospělí a vzali to na vědomí. Čím více budeme intervenovat a držet nefunkční podniky na umělé výživě, tím hůř se nám povede. Čím dříve však pochopíme, co se doopravdy stalo, vyhodnotíme svou hospodářskou situaci s otevřenou hlavou a začneme budovat svou ekonomiku na solidních základech, tím dříve se k nám vrátí blahobyt a prosperita.

Myšlenky a ideje mají ještě pořád velkou sílu a solidní ekonomické vzdělání bylo jen stěží kdy důležitější než dnes. Není dnes lepšího a srozumitelnějšího pohledu na současnou ekonomickou krizi než Woodsův Krach, a proto jej také z celého srdce schvaluji a doporučuji.


Ron Paul, člen Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických

 

8129 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

USA vyhrožují České republiceEtiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“Neexistuje žádný důkaz, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2020, aby prosadilo opět TrumpaKriminální kauzy ČSSD. PřehledněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončit

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Kiska se bude třást, hodně třást. Fico v háji? Nahoru letí rebelOdbojář Václav Havel. Už je to černé na bílém. Celé zdůvodnění zde
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění