Kocábovo rudé tlačítko není bezpečné. Špehuje

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 16.2.2010 | Rubrika: Politika
kocab

Červené tlačítko, program, který s velkou slávou představil ministr Michael Kocáb, není tak nevinné, jak vypadá.

Program, který má podle tvrzení vlády sloužit k anonymnímu hlášení závadného obsahu internetových stránek, se totiž chová jinak, než jak ho jeho autoři prezentovali.

"Stiskem Červeného tlačítka odešlete anonymní zprávu. Přijaté oznámení neobsahuje žádné osobní údaje, pouze URL adresu a případný komentář," tvrdí na své webové stránce.

Ve skutečnosti ale odesláním vzkazu putuje k soukromé firmě i IP adresa uživatele a spolu s ní i čtyři poslední navštívené stránky.

Informace se odesílají soukromé společnosti CZI.CZ, s.r.o. Jednatelem této společnosti je Pavel Vichtera, který je zároveň koordinátorem projektu Saferinternet.cz.

Nejen tedy, že "udání" není anonymní, ale ve skutečnosti program špehuje dotyčného uživatele internetu, když sleduje, na které stránky se dívá.

"Včera spuštěný projekt pro bezpečnější internet Červené tlačítko už má na kontě malér. Ukázalo se, že jeho organizátoři lhali o rozsahu dat, které tlačítko odesílá při stisknutí," řekl k tomu Patrick Zandl na webu Lupa.cz, který se zabývá internetem.

"Tím tlačítko není anonymní a navíc odesílá podstatně více dat, než je nutné a představuje vážný zásah do soukromí. Jeho používání tedy nemůžeme doporučit," dodal.

Projekt je podezřelý už sám od sebe. Vláda tvrdí, že je vyroben proto, aby chránil především děti, jedním dechem ale dodává, že by měl oznamovat i obsah, který považuje za xenofobní nebo rasistický.

Je tedy otázka, zda se za programem neskrývá spíše snaha regulovat svobodné názory na internetu a zda nebude spíše bičem na "nepohodlné" webové stránky.

Program totiž sám podporuje udávání a nabádá uživatele internetu, aby žalovali na webové prezentace, které se jim nelíbí.

(abb; foto: arch.)

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/kocabovo-rude-tlacitko-neni-bezpecne--spehuje/


Související zprávy:

2338 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

USA vyhrožují České republiceEtiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“Neexistuje žádný důkaz, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2020, aby prosadilo opět TrumpaKriminální kauzy ČSSD. PřehledněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončit

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Pikoru vyzvali k reakci a ta přišla drtivá. Kádrujete mi ženu? A to teprve začínámeUž zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění