Pojem sociopatie jako zbraň proti pravici?

Autor: Václav Štěpán Ha David | Publikováno: 20.2.2010 | Rubrika: Zamyšlení
Šepot

Článek Štěpána Kotrby na Britských listech jsem přečetl se zatajeným dechem. Reagoval na dřívější článek a sám o sobě proto do jisté míry nedával smysl, což je v takovém případě omluvitelné. V žádném případě s ním nemohu souhlasit. Mám k tomu jeden hlavní důvod, na kterém se asi shodnu se všemi, kdo s ním nesouhlasí, a několik dalších důvodů. V první řadě mi vadí, že autor staví na jednu rovinu zřejmou a otevřenou propagaci nacismu, která je v ČR naprosto zřejmě nelegální, kterou skutečně odmítá většina občanů a o kterou ovšem v případě žáků Klasického gymnázia Modřany nešlo, a další hnutí, na jejichž odsouzení celospolečenský konsensus neexistuje.

Inkriminované letáky obsahovaly text, který je podle mého názoru (nejsem právník) stále v mezích zákona. Rozeberme si nejprve první leták. Je v něm řečeno "Proti cikánskému násilí je veřejný odpor povinností". Podle mého názoru není rasistický, protože nevyzývá k násilí vůči všem "cikánům" (a zde je ještě k diskusi, zda jsou "cikáni" rasová skupina), nýbrž k odporu proti násilí. Domnívám se, že česká veřejnost by měla klást odpor násilí, a to i v případě, kdy vychází ze strany romské, nebo chcete-li cikánské, menšiny. Nebo snad máme klást odpor násilí, jen pokud se jej dopouští "gádžové"?

Ještě hůře by bylo možné označit za rasistický text "Česká krev vře, stop pozitivní diskriminaci". Vroucí krev je dosti patetický obrat, ale rozhodně legální. Co se týče "pozitivní diskriminace", může být vůbec někdy diskriminace pozitivní? Osobně se domnívám, že diskriminace je vždy negativní, zatímco pozitivní je rovný přístup k lidem, bez ohledu na jejich rasový či etnický původ, pokud nás například obavy o vlastní bezpečnost nenutí upřednostnit lidi stejného původu, jako je ten náš.

Přijatelné není případné fyzické napadení Venduly D.. Pokud k němu skutečně došlo, měly by tuto skutečnost řešit především soudy nebo přestupková komise, podle závažnosti případu. Jedině, pokud by se prokázalo, že Vendula D. byla trvale šikanována konkrétně Lukášem Poláškem, má smysl uvažovat o jeho vyloučení za šikanu. Pokud to však bylo tak, že D. šikanována nebyla, nebo byla, aniž by tuto šikanu inicioval osobně Lukáš Polášek, považuji snahu potrestat konkrétně jeho za bezpředmětnou a možná spojenou s ambicí udělat dojem, že "rasismus" v dané škole trpěn rozhodně nebude.

"Ani vnější znaky neonacistického, neonacionalistického či jen xenofobně pravicového radikalismu či jiné podobné sociopatie nepomohou pedagogům odhalit podmínky pro klíčící šikanu." Velice si budu vážit, pokud mi někdo vysvětlí, co je na "neonacionalismu" či "pravicovém radikalismu" sociopatického, a zda je sociopatický i "neosocialismus" či "levicový radikalismus"? Násilí používají při svém "boji v ulicích" skupiny z různých částí politického spektra. Podle jedné z definic nalezené na internetu je sociopatie "abnormální chování vůči okolnímu sociálnímu prostředí". Pokud bychom pojem normální ztotožnili s pojmem většinový, potom by například v romských ghettech, kde "gádžové" nejsou považování za plnoprávné lidi, bylo sociopatické nebýt rasistou. Totéž bych mohl použít v souvislosti s jakýmkoli jiným prostředím, kde je rasismus hluboce zakořeněn a většinově přijímán.

Mají lidé povinnost přizpůsobit své názory většině? A pokud ano, má se to tak dít na úrovni nukleární či širší rodiny, ulice, města, kraje, státu, EU nebo celého světa? Celosvětově je západní sekulární individualistická civilizace minoritní, to nemá smysl popírat. Hodnoty osvícenství nepřijaly ani ty asijské země, které přijaly kapitalismus, jako Korejská republika, Singapur či Taiwan, stejně jako je nepřijímají občané Turecka, i když jsou v zemi téměř sto let oficiální státní ideologií.

Nazvat nějaký názorový proud sociopatií je tedy velice sporné. Osobně jsem třeba háklivý na všechny druhy rovnostářství, protože v nich vidím cestu k postupnému zadlužení státu, demoralizaci společenosti a v konečném důsledku upadnutí do cizího područí. Mám k tomu i svůj osobní důvod, maje příbuzné ve Venezuele ovládané Hugo Chávezem, kteří jsou v dané zemi silně omezováni na svých právech a svobodách, ve jménu socialismu 21. století. Přesto však odmítám tvrdit, že ten, kdo v ČR Chávezovi fandí, je sociopatem a jeho názory by proto měly být eliminovány. Tato cesta boje proti názorovým oponentům je špatná a poškozuje obě strany. Dnešní režim by neměl produkovat nové Augustiny Navrátily.

Článek jsem nejprve nabídl jako reakci přímo Britským listům, kde jsem již dříve publikovat. Jejich redakce článek neotiskla, a nereagovala. Zato otiskla další článek na totéž téma Štěpánu Kotrbovi. Současná verze se od původní, určené Britským listům, odlišuje pouze v detailech.

2744 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovaloGenerál Šedivý varuje: Nedáváme dvě procenta HDP na obranu jako jiné státy NATO. Takže pokud bude naše země napadena...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění