Antisemitské akce nacistů i komunistů

Autor: Leo Pavlát | Publikováno: 20.1.2006 | Rubrika: Zamyšlení
USSR

Ústav pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu sdělil své závěry k akci „Pavouk“, v jejímž rámci Státní bezpečnost i za pomoci údajů gestapa registrovala občany „židovského původu“ a spolu s nimi jejich příbuzné a potomky. Vyšetřovatel konstatoval, že pořizování seznamu Židů bylo nezákonné, jenže se „nepodařilo prokázat, že by registrace Židů způsobila nějaký zvlášť závažný následek“.

Bezradnost demokratického právního systému vůči komunistickým zločinům je roztrpčující, ale tím se teď zabývat nechci. V dané souvislosti si spíše dovolím poukázat na pozoruhodné konotace sdělení, které nám neznámý estébák zanechal v samotném názvu akce. „Pavouk,“ vyřkl kdysi okouzleně. A byla to šifra i symbol, kterými se přihlásil k tradici totalitního násilí překračujícího čas i hranice.

O moderních totalitních režimech je známo, že si vypěstovaly krycí mluvu. Nacisté nehovořili o vyvraždění Židů, ale o „konečném řešení“. Deportace do vyhlazovacích táborů nazývali „evakuace na východ“ či „repatriace“, obrat „zvláštní zacházení“ nařizoval zabít. Podobně komunisté: Spojení „agent vykonavatel“ znamenalo v jejich vraždomluvě „nájemný vrah odpůrců režimu“. „Zastavit letoun v letu“ se rovnalo sestřelení. A co se týče pojmenování jednotlivých represivních akcí, jejich jednoslovnost byla přímo extraktem nenávistné zlovolnosti.

Tak nátlaková a výhrůžná akce StB „Asanace“, která vyháněla z vlasti vybrané signatáře Charty 77, odkazovala k ozdravění. Cosi nedobrého, škodlivého, zemi neprospívajícího mělo být odstraněno, aby nerušilo žití označované jako nové. Vyhánění lidí dostalo odlidštěnou fasádu a v podtextu se skvěl sanitární důvod. Asanace sugeruje, že šlo o opatření téměř hygienické, o očistu.

Označení „Pavouk“ v souvislosti s protižidovskou akcí je ve své zvrácené poetice ještě ohavnější. Musel ho vymyslet přesvědčený antisemita, který věděl, že jemu podobní od středověku přirovnávali Židy k hmyzu. K něčemu, co obtěžuje, parazituje na jiných, co si každý oškliví, a co je proto možno bez výčitek zašlápnout, zničit. Pavouk navíc tká sítě. Všude je rozprostírá, všude číhá na kořist. Tahá za nitky, tedy řídí – kde má síť, tam vládne. Množství nacistických karikatur využívalo tohoto motivu coby zkratky pro rozkladné světové židovské spiknutí, tedy údajný pokus kosmopolitního židovstva podřídit si lidstvo.

Čeští komunisté na nacistické pronásledování navázali a rozhodli se, že „židovské pavoučí sítě“ budou evidovat a nitky přetínat. V padesátých letech i později bez práva popravovali a mnoha svým obětem v rozsudku připomněli „židovský původ“. Dnes KSČM na svých webových stranách naznačuje, že vykonstruované procesy a rozsudky smrti z doby své vlády považuje za „naprosto nepřijatelnou formu řešení konfliktu“. Krycí dikce prozrazuje, s kým máme tu čest. Možno očekávat mnoho zlých označení pro případnou budoucí komunistickou očistnou akci.

(2002)

z knihy Od Chanuky do Chanuky

/titulek redakce/

Leo Pavlát

autor je ředitelem Židovského muzea v Praze

3956 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Apokalypsa se blíží pro jednu samostatnou kategorii - finančníky. Světová ekonomika alespoň dvojnásobně prudce splaskneAgent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Chartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění