Antisemitské akce nacistů i komunistů

Autor: Leo Pavlát | Publikováno: 20.1.2006 | Rubrika: Zamyšlení
USSR

Ústav pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu sdělil své závěry k akci „Pavouk“, v jejímž rámci Státní bezpečnost i za pomoci údajů gestapa registrovala občany „židovského původu“ a spolu s nimi jejich příbuzné a potomky. Vyšetřovatel konstatoval, že pořizování seznamu Židů bylo nezákonné, jenže se „nepodařilo prokázat, že by registrace Židů způsobila nějaký zvlášť závažný následek“.

Bezradnost demokratického právního systému vůči komunistickým zločinům je roztrpčující, ale tím se teď zabývat nechci. V dané souvislosti si spíše dovolím poukázat na pozoruhodné konotace sdělení, které nám neznámý estébák zanechal v samotném názvu akce. „Pavouk,“ vyřkl kdysi okouzleně. A byla to šifra i symbol, kterými se přihlásil k tradici totalitního násilí překračujícího čas i hranice.

O moderních totalitních režimech je známo, že si vypěstovaly krycí mluvu. Nacisté nehovořili o vyvraždění Židů, ale o „konečném řešení“. Deportace do vyhlazovacích táborů nazývali „evakuace na východ“ či „repatriace“, obrat „zvláštní zacházení“ nařizoval zabít. Podobně komunisté: Spojení „agent vykonavatel“ znamenalo v jejich vraždomluvě „nájemný vrah odpůrců režimu“. „Zastavit letoun v letu“ se rovnalo sestřelení. A co se týče pojmenování jednotlivých represivních akcí, jejich jednoslovnost byla přímo extraktem nenávistné zlovolnosti.

Tak nátlaková a výhrůžná akce StB „Asanace“, která vyháněla z vlasti vybrané signatáře Charty 77, odkazovala k ozdravění. Cosi nedobrého, škodlivého, zemi neprospívajícího mělo být odstraněno, aby nerušilo žití označované jako nové. Vyhánění lidí dostalo odlidštěnou fasádu a v podtextu se skvěl sanitární důvod. Asanace sugeruje, že šlo o opatření téměř hygienické, o očistu.

Označení „Pavouk“ v souvislosti s protižidovskou akcí je ve své zvrácené poetice ještě ohavnější. Musel ho vymyslet přesvědčený antisemita, který věděl, že jemu podobní od středověku přirovnávali Židy k hmyzu. K něčemu, co obtěžuje, parazituje na jiných, co si každý oškliví, a co je proto možno bez výčitek zašlápnout, zničit. Pavouk navíc tká sítě. Všude je rozprostírá, všude číhá na kořist. Tahá za nitky, tedy řídí – kde má síť, tam vládne. Množství nacistických karikatur využívalo tohoto motivu coby zkratky pro rozkladné světové židovské spiknutí, tedy údajný pokus kosmopolitního židovstva podřídit si lidstvo.

Čeští komunisté na nacistické pronásledování navázali a rozhodli se, že „židovské pavoučí sítě“ budou evidovat a nitky přetínat. V padesátých letech i později bez práva popravovali a mnoha svým obětem v rozsudku připomněli „židovský původ“. Dnes KSČM na svých webových stranách naznačuje, že vykonstruované procesy a rozsudky smrti z doby své vlády považuje za „naprosto nepřijatelnou formu řešení konfliktu“. Krycí dikce prozrazuje, s kým máme tu čest. Možno očekávat mnoho zlých označení pro případnou budoucí komunistickou očistnou akci.

(2002)

z knihy Od Chanuky do Chanuky

/titulek redakce/

Leo Pavlát

autor je ředitelem Židovského muzea v Praze

4185 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Sterilizace bílých Britů. Londýnský starosta Sadiq Khan odhalil, že ‚diverzita‘ pro něj znamená méně EvropanůEvropská unie přichází s dalším mechanismem na přerozdělování imigrantůČaputová se mýlí. Největší hrozbou pro západní civilizaci jsou neomarxisté a sluníčkáři, kteří chtějí rozbít národy a rodiny, a kteří chtějí kriminalizovat a zavírat do vězení lidi, co se chtějí bránit proti imigraci a islamizaci Pomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

RUSKO V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH - díl 1.Angličti úřednici se snaží utajit rozsah muslimského sexuálního zotročování bělošských dívek!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to„Pije krev prodejným lepšo děvk*m kavárnických sekt ČT.“ Petr Žantovský odráží nový útok a lidé reagují. Jde o Radu ČTK. Nebo o víc?
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění