Klausův exporadce sepsal návod, jak vystoupit z EU

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 2.3.2010 | Rubrika: Politika
No EU

Předseda Svobodných Petr Mach přichází za voliči s provokativní myšlenkou. Sepsal knihu argumentů, proč vystoupit z EU. 

Kniha jde v těchto dnech do tisku. Na trhu by měla být už 18. března. Redakce Prvnizpravy.cz ji už má k dispozici.

"Kniha půjde do prodeje. Má přes sto stran a bude stát v knihkupectvích 120 korun. Nyní objednáváme tisíc kusů, bude-li poptávka, udělá se dotisk," řekl Mach pro Prvnizpravy.cz.

První Machova kniha "Úskalí evropské integrace" vyšla už v roce 2002 s předmluvou Václava Klause.

K sepsání nové Macha vedlo velké množství informací a výroků předních českých politiků, které za posledních patnáct let na téma evropské integrace nashromáždil.

"Různými cestami jsem se dostal velmi blízko k politikům, kteří nesli hlavní odpovědnost za vyjednávání Lisabonské smlouvy. Čeští politici vyjednali velmi špatné podmínky a rozhodli se je protlačit za zády voličů. Schválením Lisabonské smlouvy se uzavřela jedna část našich moderních dějin. Tak vznikl rámec pro tuto moji druhou politicko-ekonomickou knížku," vysvětlil Mach.

Hra na demokracii

V nynější knize, kterou provokativně nazval Jak vystoupit z EU, se vrací k dosavadní historii česko-unijních vztahů. Připomíná, že referenda o přistoupení k EU se zúčastnilo jen 55 procent z oprávněných voličů, z nichž kladně hlasovalo 77 procent. O vstupu desetimilionové České republiky do Unie tak rozhodlo jen 3,4 milionu Čechů.

Mach argumentuje mimo jiné tím, že drtivá většina českých zákonů přichází z Bruselu a poslanci je schvalují jen proto, že musí. Tento stav označuje za "hru na demokracii". Legislativní proces se nedá ovlivnit ani v Evropském parlamentu, protože zákony předkládá jen Evropská komise a nikdo z europoslanců nemůže navrhnout zrušení jediného usnesení.

Předseda Svobodných také předkládá exkurz do nedávné historie a všímá si toho, jak Česká republika vstupovala do Unie (2004), co se dělo před schvalováním tzv. Evropské ústavy (2005) i jak byla Česká republika nakonec nucena souhlasit s pro ní nevýhodnou Lisabonskou smlouvou, která je navlas stejným dokumentem, jen s jiným názvem (2009).

Mach: Tvrdit, že členství v EU nemá alternativu, je chyba

V druhé polovině knihy pak představuje myšlenku vystoupení z Evropské unie, což je podle něj jediný krok, jak vrátit našemu státu suverenitu, o kterou přišel.

"Evropská unie se nachází v krizi. Aktuální rozpočtové potíže Řecka a bezradnost Evropské unie naznačují možný rozpad eurozóny i Evropské unie jako takové. Rozpad EU ale může přijít až za dlouho a může být velmi nákladný. Je proto správné uvažovat o možnosti jednostranného vystoupení z EU při zachování přátelských vztahů s Evropskou unií," píše v knize Mach.

Polemizuje tak s tvrzením prezidenta Václava Klause, který trvale opakuje, že členství České republiky v EU nemá alternativu.

"Jsem hluboce přesvědčen, že Evropská unie pro nás alternativu má. Z toho důvodu jsem také hlasoval v referendu roku 2003 proti vstupu České republiky do EU. Myslím, že Česká republika může prosperovat jako nezávislý stát propojený se zeměmi EU volným obchodem. S prezidentem Klausem souhlasím ve většině jeho kritiky evropské integrace, jen myslím, že je chyba tvrdit, že členství v EU pro ČR nemá alternativu," řekl Mach pro Prvnizpravy.cz.

Jako příklad uvádí vystoupení Grónska z EU na základě referenda z roku 1982. Lisabonská smlouva navíc nově obsahuje proceduru, jak z EU vystoupit.

Mach tvrdí, že po odchodu z EU by Česká republika o nic nepřišla - bezpečnost jí bude nadále garantovat NATO, obchodovat bude moci v rámci Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), které je podle něj vhodnou alternativou k členství v EU.

Česká republika by také mohla po vystoupení ze Sedmadvacítky sama rozhodnout, zda chce být součástí Schengenského prostoru, nebo zda si bude své hranice chránit sama.

Výhody vystoupení Mach spatřuje kromě znovunabytí státní suverenity v tom, že Česká republika, která by nemusela povinně přejímat řadu bruselských opatření, které dusí její ekonomiku, by mohla více prosperovat a snáze dohnat západní země, jejichž hospodářství kvůli unijní byrokracii naopak skomírají.

Navíc by mohla svými nízkými daněmi konkurovat jiným evropským zemím a stát se tak daňovým rájem. "Česká republika jako samostatný stát může být otevřenou, přátelskou, ekonomicky liberální zemí, která ráda uvítá zahraniční turisty i investory. Může být zemí, která nebude občany zatěžovat přílišnými daněmi, zemí, která si nadevše váží svobody svých občanů," píše Mach.

Vystoupení z Unie podle něj není cílem, ale jen prostředkem k získání větší svobody. "Prosperita už se pak dostaví sama jako vedlejší účinek svobody," uzavřel.

(Adam B. Bartoš)

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/sef-svobodnych-sepsal-navod-jak-vystoupit-z-eu/

 

http://www.fragmenty.cz/archiv/images/%C2%A7DSC02163%2018-02-2008.jpg

5001 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jak se točí peníze pro Člověka v tísni. Tomu neuvěříteReklama severského kartelu SAS přesvědčuje, že neexistuje nic takového jako skandinávská kulturaBritská okultisticky založená profesorka feminismu vyzývá k vyhynutí lidstva, aby se tak bojovalo proti klimatické změněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaPropaganda na výbornou: Jak to funguje u ČT

Eurabia.cz

Šíření coronaviru uprchlíky české vládě nevadí, ale do českých občanů by klidně stříleliO NEOMARXISMU A FABIANISMU

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Emanuel Moravec by zatleskal, Jasánku Šídlo. Havlérka jásá nad atomovým Hřibem. Martin Koller zírá nad hloupostí a sprostotou bruselské propagandyHřib řádil, že i Takáč kroutil hlavou: Rusům se to líbí, liberál Němcov byl jejich oblíbený politik. A pak ohlásil další šťouchy, které vůči Moskvě chystá
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění