Polsko spojencem Izraele?

Autor: Łukasz Wąś | Publikováno: 23.1.2006 | Rubrika: Politika
Vlajka - Polsko

V posledních dnech jsme všichni mohli být překvapeni tím, že Poláci už nejsou tak „netolerantní“ a „křupanští“, jak nám bylo dosud po léta vnucováno.

A co víc

Zdá se, že my Poláci můžeme být hlavním zastáncem státu Izrael v Evropě. A že nejvíce antisemitská je Evropská unie. Nemožné? Vypadá to že, nikoliv.

Evropané o Židech

Nedávno na popud italských novin „Corriere della Sera“ byl v několika zemích EU proveden zvláštní průzkum týkající se citlivých a záporných vztahů evropské veřejnosti k Židům. Jeho výsledky způsobily hotovou emocionální bouři.

46% západních Evropanů připustilo, že Židé bydlící v jejich zemích jsou jim „mentálně cizí a vedou odlišný způsob života“. Více než 40% potvrdilo, že Židé mají „specifický vztah k penězům“. Více než jedna třetina uvedla, že by si Židé měli přestat „hrát na oběti holokaustu“. Na otázku, zda je judaismus netolerantní náboženství, odpovědělo 18% dotazovaných kladně, zatímco 17% jich připustilo, že židovští spoluobčané nejsou jejich „skutečnými“ krajany.

„Antisemitská“ Evropa

V následující části se mluví o rostoucí vlně antisemitismu v zemích EU. Jiný nedávno prováděný průzkum Eurobarometru přináší další šokující informace: 59% dotazovaných Evropanů odpovědělo, že největší hrozbou světovému míru je Izrael, jednoznačně předčící i takové země jako Írán, Severní Korea nebo Spojené státy. Týden na to se unijní administrativa pokusila tyto výsledky utajit, avšak její snaha byla marná. V Izraeli byla celá věc uznána za skandál. Izraelští politici se hněvali na novináře (kvůli, řekněme, nezřetelnému zobrazení izraelsko-palestinského konfliktu), stejně jako na bruselské úředníky.

Polsko přítelem Izraele?

Izraelští politici a diplomaté (mimo jiné izraelský velvyslanec v Polsku Ševach Weiss) si dělají naděje, že přistoupení nových států střední a východní Evropy do EU může „vyvážit“ dosavadní unijní politiku. „Vysocí představitelé ministerstva zahraničí vidí rozšíření jako historickou příležitost, aby se Unie z protiizraelské změnila na proizraelskou“ mohli jsme číst v izraelském deníku „Haarec“. Známý publicista zmiňovaných italských novin, Adar Primor, uveřejnil článek s titulem „Více přátelská Unie?“, ve kterém připustil, že střední Evropa může pozitivně ovlivnit postoj celé Unie“.

V článku citovaný židovský právník Michael Traison, který v Polsku podniká, řekl: „Polsko se jako jediná z četných evropských zemí zdržuje neustálého kritizování Izraele (…) Na rozdíl od Západní Evropy v Polsku nelze mluvit o ‘novém antisemitizmu‘ – vlně útoků na Židy, k nimž dochází především ze strany arabské mládeže, např. ve Francii“.

„Zásluhy“ Huebnerové

V první polovině ledna navštívila Izrael ministryně evropských věcí a kandidátka na eurokomisařku, Danuta Huebner. Byla vřele přijata, na rozdíl od většiny ministrů zemí Patnáctky, kterým se z Izraele stále nedostává pozvání. Nyní tedy víme, jaké jsou „zásluhy“ paní Huebnerové, avšak jak bude nyní přijata v „antisemitské“ Evropské unii?

Jak to nakonec bude?

V polských i západních médiích jsme často zobrazováni jako xenofobní a šovinistický národ antisemitů. Takovýto pohled však má za důsledek přetrvávající hanebné projevy antipolonismu. Jak často jsme slyšely stereotypní průpovídky, že „Poláci nasáli antisemitismus s mateřským mlékem…“ Avšak nezměnilo se to? Dnešním symbolem antisemitismu se stává Evropská unie, v médiích dosud představovaná jako vzor pokroku a tolerance. Co způsobilo tuto náhlou změnu fronty? Odpověď nechám na samotných čtenářích.

Wszechpolak květen 2004
přeložil Michael Anděl

3271 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Přímý přenos oslav Ramadánu: Norská televizeŠvédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Výživná debata o zločinech Pekingu: Lidovec Bartošek a Olga Lomová, hlavní expertka na čínské zlo. Pokud vtrhnou na Tchaj-wan, bude to jako rok 1968VÍME PRVNÍ Brněnská nemocnice má nového IT náměstka. Stal se jím profesor Válek, poslanec TOP 09
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění