Polsko spojencem Izraele?

Autor: Łukasz Wąś | Publikováno: 23.1.2006 | Rubrika: Politika
Vlajka - Polsko

V posledních dnech jsme všichni mohli být překvapeni tím, že Poláci už nejsou tak „netolerantní“ a „křupanští“, jak nám bylo dosud po léta vnucováno.

A co víc

Zdá se, že my Poláci můžeme být hlavním zastáncem státu Izrael v Evropě. A že nejvíce antisemitská je Evropská unie. Nemožné? Vypadá to že, nikoliv.

Evropané o Židech

Nedávno na popud italských novin „Corriere della Sera“ byl v několika zemích EU proveden zvláštní průzkum týkající se citlivých a záporných vztahů evropské veřejnosti k Židům. Jeho výsledky způsobily hotovou emocionální bouři.

46% západních Evropanů připustilo, že Židé bydlící v jejich zemích jsou jim „mentálně cizí a vedou odlišný způsob života“. Více než 40% potvrdilo, že Židé mají „specifický vztah k penězům“. Více než jedna třetina uvedla, že by si Židé měli přestat „hrát na oběti holokaustu“. Na otázku, zda je judaismus netolerantní náboženství, odpovědělo 18% dotazovaných kladně, zatímco 17% jich připustilo, že židovští spoluobčané nejsou jejich „skutečnými“ krajany.

„Antisemitská“ Evropa

V následující části se mluví o rostoucí vlně antisemitismu v zemích EU. Jiný nedávno prováděný průzkum Eurobarometru přináší další šokující informace: 59% dotazovaných Evropanů odpovědělo, že největší hrozbou světovému míru je Izrael, jednoznačně předčící i takové země jako Írán, Severní Korea nebo Spojené státy. Týden na to se unijní administrativa pokusila tyto výsledky utajit, avšak její snaha byla marná. V Izraeli byla celá věc uznána za skandál. Izraelští politici se hněvali na novináře (kvůli, řekněme, nezřetelnému zobrazení izraelsko-palestinského konfliktu), stejně jako na bruselské úředníky.

Polsko přítelem Izraele?

Izraelští politici a diplomaté (mimo jiné izraelský velvyslanec v Polsku Ševach Weiss) si dělají naděje, že přistoupení nových států střední a východní Evropy do EU může „vyvážit“ dosavadní unijní politiku. „Vysocí představitelé ministerstva zahraničí vidí rozšíření jako historickou příležitost, aby se Unie z protiizraelské změnila na proizraelskou“ mohli jsme číst v izraelském deníku „Haarec“. Známý publicista zmiňovaných italských novin, Adar Primor, uveřejnil článek s titulem „Více přátelská Unie?“, ve kterém připustil, že střední Evropa může pozitivně ovlivnit postoj celé Unie“.

V článku citovaný židovský právník Michael Traison, který v Polsku podniká, řekl: „Polsko se jako jediná z četných evropských zemí zdržuje neustálého kritizování Izraele (…) Na rozdíl od Západní Evropy v Polsku nelze mluvit o ‘novém antisemitizmu‘ – vlně útoků na Židy, k nimž dochází především ze strany arabské mládeže, např. ve Francii“.

„Zásluhy“ Huebnerové

V první polovině ledna navštívila Izrael ministryně evropských věcí a kandidátka na eurokomisařku, Danuta Huebner. Byla vřele přijata, na rozdíl od většiny ministrů zemí Patnáctky, kterým se z Izraele stále nedostává pozvání. Nyní tedy víme, jaké jsou „zásluhy“ paní Huebnerové, avšak jak bude nyní přijata v „antisemitské“ Evropské unii?

Jak to nakonec bude?

V polských i západních médiích jsme často zobrazováni jako xenofobní a šovinistický národ antisemitů. Takovýto pohled však má za důsledek přetrvávající hanebné projevy antipolonismu. Jak často jsme slyšely stereotypní průpovídky, že „Poláci nasáli antisemitismus s mateřským mlékem…“ Avšak nezměnilo se to? Dnešním symbolem antisemitismu se stává Evropská unie, v médiích dosud představovaná jako vzor pokroku a tolerance. Co způsobilo tuto náhlou změnu fronty? Odpověď nechám na samotných čtenářích.

Wszechpolak květen 2004
přeložil Michael Anděl

3036 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Horor: Holanďanka s demenciou podstúpila eutanáziu proti svojej vôli. Lekárka oslobodenáImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Imigrantské „děti“ na úkor tuzemskýchKniha anglického disidenta jehož na Facebooku nezveřejní: Mohamedův korán - Proč muslimové vraždí za islám

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Duševně nenormální!“ Zeman pro PL ze Slovenska udeřil na Milion chvilek a poslal vzkaz na LetnouHrušínský vynesl hodně silný výrok směrem k Hradu. Komentátor varuje: Takový člověk u moci? Lidé s jiným názorem by skončili v lágrech nebo na oprátkách!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění