Nad EU sa blýska, hromy divo bijú

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 11.3.2010 | Rubrika: Ekonomika
EU otaznik

Článek nebude o Řecku, i když tam došlo k první erupci skrytého napětí. Ukazuje se, že Řecko není jen obětí vlastní neschopnosti a rozmařilosti, ale i své vazby na euro, což znemožnilo adekvátní reakci národní banky zvýšením úrokových sazeb.

Ukázalo se, že malé ekonomiky v eurozóně jsou vydány na pospas nástrojům, které Evropská centrální banka nastavuje v zájmu velkých hráčů. Jenže jde o krátkozrakou hru, protože řecké problémy se budou zpětně přelévat do celé eurozóny.

Znovu se ukázalo, že řetěz má sílu svého nejslabšího článku. Tak dopadá vizionářství a integrační psychóza, kdy diverzita, která je normálně konkurenčním faktorem a motorem evoluce, se sešněruje nesmyslnou snahou po vyšší jednotě.

Když jsme se dotkli ECB, tak jejím prezidentem je Francouz Trichet. Byl výsledkem tvrdého boje, avšak za rok mu končí funkční období, které nelze zopakovat. Mezi silnými hráči se strhne mela.To abychom věděli, jak národní zájmy údajně nehrají v EU roli.

Sarkozy využívá toho, že Merkelová je zřejmě opravdu demokratka a tak doslova vybojoval pro svého muže Michela Barniera post komisaře pro vnitřní trh a služby včetně finančních. Hned chvástavě prohlásil, že jmenování Francouze eurokomisařem pro tuto důležitou agendu pomůže tomu, aby kontinentální ekonomický model převládl nad "zdiskreditovaným anglosaským modelem". Dále se doslova vyjádřil, že je uklidňující, že v době finanční krize triumfuje v Evropě francouzské pojetí regulace. Mě to tedy zneklidňuje!

Žádné špidlovské pindy o národní nezávislosti komisařů. Však také britští bankéři kontrovali, že nedopustí, aby londýnská City spadla do rukou Francouzů. Takže se neblýská jen nad Tatrou, Athénami, ale i nad Londýnem a potažmo nad celou EU. Kdy nastane další erupce, je jen otázkou času.

Můžeme to vidět také na tendencích ke „klasickému“ dělení Evropy, jaké měla před 1. světovou válkou. Jako protiváha Francie se na straně Německa začíná nepokrytě formovat „osa" s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem, Kosovem, Albánií a pobaltskými státy. V této skupině je momentálně nejkřiklavější Maďarsko.

Však se také nad Tatrou mnohokrát už zablýsklo. Slovensko po rozpadu Československa je pro maďarské šovinisty Horní zemí. A Slovensko v defenzívě odpovídá podobně vyhroceným způsobem. Po jazykovém zákonu byl schválen i zákon o vlastenectví, jehož součástí jsou i státní symboly v každé třídě a také povinné zahajování týdenní výuky poslechem státní hymny.

No nevím. Považuji se za vlastence a poslech nebo zpěv státní hymny považuji za svátek a čest. Povinné orgie tohoto typu ve mně vyvolávají vzpomínky na to, jak jsme ve školách museli vždy přetrpět sovětskou hymnu, Píseň práce nebo Internacionálu. Doteď mám v této věci psychický blok na rozdíl od mých synů, kteří tento dril nezažili, a tak se jim ruská hymna líbí.

Že vlastenectví není nějakým provinciálním přežitkem, jsme se mohli přesvědčit na poslední olympiádě. Každý Kanaďan nebo Američan by se při hokejovém finále vysmál havlovskému kosmopolitismu. A zpozdilý je ten, kdo realitu národních států nemíní brát vážně. Tito utopisté svým přezíravým postojem nebo dokonce svým kontinentálním internacionalismem jen přilévají olej do ohně. Plamen vášní vzplane o to silněji, oč je větší snaha jej přidusit.

Óda na radost je krásná skladba, která za své evropanské zneužití nemůže. Však ji také za dob Blacmorea hráli na koncertech mí oblíbení Deep Purple. Dnes je však už jasné, že stále hlasitěji budeme slýchávat poněkud jiná díla:

To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo,

ale blesky hromu

vzbudzujú ho k tomu,

aby sa prebralo.

 

Bylo nám to třeba?

http://streit.blog.idnes.cz/

3985 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Česká republika je ekonomickou kolonií západní Evropy a především Německa a globalismus a globalisté vykastrovali základní funkce státu, který pro případné pandemie či jiné krize není soběstačnýTito čeští politici hájí zájmy sudeťáků...V Řecku dochází k průlomové obžalobě členů nevládních organizací, zaměřených na pašování lidí do EvropyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Povinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?Pomozte nám, prosím

Eurabia.cz

Francouzský soud chrání muslimského uprchlíka, který před pár dny terorizoval PařížSoužití křesťanů a muslimů nemůže být pokojné! Orbán odmítl nový pakt Leyenové EU na relokaci imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Rouškami virus nezničíme. Rektor UK Zima pro PL: O čem se příliš nemluvíNechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění