ODS si vyslechla kritiku za odmítnutí Wilderse

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 9.3.2010 | Rubrika: Politika
wilders

 
Geert Wilders. Jméno, které mnoha politikům nahání strach. Svojí přímočarostí a odvahou nazvat věci pravým jménem, strká hravě do kapsy stávající politický establishment. A jeho voliči ho za to odměňují stoupajícími preferencemi.

Političtí konkurenti proto skřípají zuby a Wilderse se bojí. Média mu totiž vlepila známku xenofoba a politici, třebaže s ním někteří v skrytu sympatizují, nechtějí být s Wildersem spojováni.

Týká se to i těch českých. Když měl Wilders loni v listopadu přicestovat na jednodenní návštěvu Prahy a vystoupit v Senátu, ODS se zhrozila a vydala prohlášení, ve kterém se od akce distancovala.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka pak věc ještě vyostřil, když svého kolegu senátora Jiřího Oberfalzera, který Wilderse pozval, donutil, aby upustil od přednášky v budově horní komory a našel pro Holanďana náhradní prostory.

To se nepodařilo a kritik islámu tak návštěvu odložil. ODS si za to od svých příznivců vysloužila ostrou kritiku za politicky korektní postoje. Naopak Jiří Oberfalzer dostával desítky emailů, které mu vyjadřovaly podporu.

Za zbabělý postoj to občanští demokraté schytali i na své nedávné ideové konferenci Vize 2020 v Brně.

Jako jeden z řečníků zde vystoupil známý politolog a politický filosof, předseda Občanského institutu Roman Joch. Ve svém příspěvku se věnoval obraně svobody.

V projevu se ale neplánovaně vrátil k Wildersově kauze. Občanským demokratům vyčetl, že Wildersovi nedovolili vystoupit. "Dámy a pánové, když už mluvíme o svobodě slova, byl bych špatným přítelem svobody, kdybych vám neřekl co děláte špatně. Doufám, že trochu přátelské kritiky snesete. No ne? To mimochodem vás odlišuje od sociální demokracie. Jiří Paroubek by na své ideové konferenci žádnou kritiku nepovolil," řekl Joch.

Sálu občanských demokratů pak připomněl, že Geert Wilders je poslanec ze spřátelené, spojenecké země.

"Nikoho nezabil, nikomu svobodu nechce vzít. Pouze upozorňuje na ty, kteří zabíjejí jiné a chtějí jim vzít jejich svobodu. Na džihádisty. Přesto mu Senát České republiky odmítl poskytnout příležitost promluvit. Byl to smutný den v dějinách českého parlamentarismu a taky smutný den v dějinách naší svobody," řekl ve svém příspěvku.

"Já chápu, leč nesouhlasím, když v zemích, v kterých je spousta džihádistů - ve Francii, Británii, zemích Beneluxu, v Německu - raději nechtějí otevřeně džihádismus kritizovat, neboť následně by pak ´tak tolerantní´ džihádismus zabíjel nevinné lidi. Chápu to a velice s tím nesouhlasím," pokračoval.

"Nechápu a velice ostře nesouhlasím, když u nás, v zemi, ve které nejsou džihádisté anebo jich je jenom velice málo, není možno kritizovat netoleranci," vyčetl pak modrým. I když slova byla do modrých řad mířena jako kritika, vysloužil si v sále potlesk.

Svou výtku pak zakončil poznámkou o tom, že právě středoevropané by se svou historickou zkušeností měli stát v čele obrany svobody slova.


(abb.)

http://www.prvnizpravy.cz/style=default/zpravy/z-domova/ods-si-vyslechla-kritiku-za-odmitnuti-wilderse/

 

 

3758 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění