ODS si vyslechla kritiku za odmítnutí Wilderse

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 9.3.2010 | Rubrika: Politika
wilders

 
Geert Wilders. Jméno, které mnoha politikům nahání strach. Svojí přímočarostí a odvahou nazvat věci pravým jménem, strká hravě do kapsy stávající politický establishment. A jeho voliči ho za to odměňují stoupajícími preferencemi.

Političtí konkurenti proto skřípají zuby a Wilderse se bojí. Média mu totiž vlepila známku xenofoba a politici, třebaže s ním někteří v skrytu sympatizují, nechtějí být s Wildersem spojováni.

Týká se to i těch českých. Když měl Wilders loni v listopadu přicestovat na jednodenní návštěvu Prahy a vystoupit v Senátu, ODS se zhrozila a vydala prohlášení, ve kterém se od akce distancovala.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka pak věc ještě vyostřil, když svého kolegu senátora Jiřího Oberfalzera, který Wilderse pozval, donutil, aby upustil od přednášky v budově horní komory a našel pro Holanďana náhradní prostory.

To se nepodařilo a kritik islámu tak návštěvu odložil. ODS si za to od svých příznivců vysloužila ostrou kritiku za politicky korektní postoje. Naopak Jiří Oberfalzer dostával desítky emailů, které mu vyjadřovaly podporu.

Za zbabělý postoj to občanští demokraté schytali i na své nedávné ideové konferenci Vize 2020 v Brně.

Jako jeden z řečníků zde vystoupil známý politolog a politický filosof, předseda Občanského institutu Roman Joch. Ve svém příspěvku se věnoval obraně svobody.

V projevu se ale neplánovaně vrátil k Wildersově kauze. Občanským demokratům vyčetl, že Wildersovi nedovolili vystoupit. "Dámy a pánové, když už mluvíme o svobodě slova, byl bych špatným přítelem svobody, kdybych vám neřekl co děláte špatně. Doufám, že trochu přátelské kritiky snesete. No ne? To mimochodem vás odlišuje od sociální demokracie. Jiří Paroubek by na své ideové konferenci žádnou kritiku nepovolil," řekl Joch.

Sálu občanských demokratů pak připomněl, že Geert Wilders je poslanec ze spřátelené, spojenecké země.

"Nikoho nezabil, nikomu svobodu nechce vzít. Pouze upozorňuje na ty, kteří zabíjejí jiné a chtějí jim vzít jejich svobodu. Na džihádisty. Přesto mu Senát České republiky odmítl poskytnout příležitost promluvit. Byl to smutný den v dějinách českého parlamentarismu a taky smutný den v dějinách naší svobody," řekl ve svém příspěvku.

"Já chápu, leč nesouhlasím, když v zemích, v kterých je spousta džihádistů - ve Francii, Británii, zemích Beneluxu, v Německu - raději nechtějí otevřeně džihádismus kritizovat, neboť následně by pak ´tak tolerantní´ džihádismus zabíjel nevinné lidi. Chápu to a velice s tím nesouhlasím," pokračoval.

"Nechápu a velice ostře nesouhlasím, když u nás, v zemi, ve které nejsou džihádisté anebo jich je jenom velice málo, není možno kritizovat netoleranci," vyčetl pak modrým. I když slova byla do modrých řad mířena jako kritika, vysloužil si v sále potlesk.

Svou výtku pak zakončil poznámkou o tom, že právě středoevropané by se svou historickou zkušeností měli stát v čele obrany svobody slova.


(abb.)

http://www.prvnizpravy.cz/style=default/zpravy/z-domova/ods-si-vyslechla-kritiku-za-odmitnuti-wilderse/

 

 

3651 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Neziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volbyKřesťanům usekli hlavy, ale se Západem to ani nehnePomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaKdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

Americký výzkum potvrdil údajnou fake news: Terorismus do Evropy přichází s uprchlíky ...Nová kniha: Povaha a zločiny zakladateľa islamu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením„Dvě mega? Pche. Čtyři? Néé! Šest? Furt málo. Vosum.“ Tolik milionů dostal Člověk v tísni i od Pirátů na festival, který ukázal, jak muž vylíže rty silikonové panně
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění