Chomout eura škodí Evropě

Autor: Alexander Tomský | Publikováno: 31.3.2010 | Rubrika: Ekonomika
Euro

Nestačilo, že řecký stát vytvořil největší Ponziho schéma, česky letadlo, na světě. Nestačilo, že se choval jako podvodná banka, když vytahoval peníze z kapes důvěřivých věřitelů a platil jim vyšší úroky z peněz od dalších věřitelů. Teď na základě solidarity společné měny ještě požaduje levné peníze od Evropské unie a navrch má dost drzosti, aby urážel Němce, kteří mají takovou pomoc z větší části zaplatit.

Další série frajerských řečí řeckých politiků o odškodnění za válku a o německé politice, jež využívá krize k oslabení eura a posílení exportu, už jednomu opravdu do mysli vnucuje úsloví, že čeho je moc, toho je příliš. Balkán ovšem není Evropa a Aristoteles má už dávno blíž do Berlína než do Atén.

Německá pojistka

V jednom však mají Řekové pravdu. Sjednocené Německo se pomalu probouzí ze svého špatného svědomí, které tak dlouho financovalo (neúspěšnou) hospodářskou integraci tak rozdílných evropských států a ekonomik. Konečným svorníkem, jenž měl na věčné časy uvěznit Německo v jednotné integrované harmonické Evropě, se měla stát společná měna.

Euro mělo být absolutním vládcem. Němci se na jedné straně vzdali vlastní měny výměnou za francouzský souhlas se sjednocením, ale na straně druhé se velmi důkladně pojistili 125. článkem unijní smlouvy, který nepovoluje finanční pomoc v rámci unie. Předseda Evropské komise José Barroso může kancléřce Angele Merkelové stokrát vysvětlovat, že se článek dá obejít, že Řecko přece z eurozóny vystoupit nemůže a zbankrotovat nesmí. Nevysvětlí to však nikdy německému ústavnímu soudnímu dvoru, který naposledy v době kontroverzí kolem Lisabonské smlouvy poslal unijním soudcům konečný verdikt, že všechny direktivy a nařízení unie spadají pod výsostné rozhodnutí suverénního Bundestagu.

Pomoc bude

Němci berou právo vážně a na rozdíl od unie nikoli ideologicky. Teď jde ovšem o stabilitu měny a tady má německý Ústavní soud na své straně německý národ i politiky. K německému odporu se navíc připojilo i Nizozemsko, kde takovou pomoc rovnou zakázal parlament. Není divu. Nizozemsko má před volbami a druhou nejsilnější stranou je Wildersova liberální ostře euroskeptická pravice.

Problémem teď je, jak z krize ven. Euro drží všechny v pasti. Prozatímním východiskem, jen co europolitici spolknou svou pýchu, bude zřejmě pomoc Mezinárodního měnového fondu. Ta je ovšem na řecký dluh krátká. Pravidla nedovolují více než dvacet miliard eur, a to ještě mimo jiné za předpokladu devalvace měny. Řecko devalvovat nemůže a splácet v recesi také ne. A tak nakonec unie na pomoc Aténám přijít musí.

Domino

Jižní státy Evropy (jejich suverénní fondy), brzy možná včetně Francie, teď připomínají americkou bankovní krizi, tedy domino. Padne jeden, padnou všichni. Německá hrozba Řecku vyhoštěním z eurozóny je zřejmě míněna jen jako varování. Bylo by to sice ekonomicky nejrozumnější a nejlevnější, politicky by to však byl počátek konce zřejmě celé Evropské unie. A tak daleko ještě nejsme.

Takhle to však dopadá s politickým idealismem. Chomout eura poškozuje všechny. Evropa, na rozdíl od světových stagnujících impérií, byla vždy mozaikou států, z nichž budoucnost určovaly ty dynamické. V impériu eura jsou však rozhodující ty statické, jež všechny ostatní stahují ke dnu.

Alexander Tomský je nakladatel a politolog a místopředseda pražského sdružení Svobodných. Vyšlo v deníku E15.

4902 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Virus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načernoPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitNa co myslel Bugnini, když ničil katolickou mšiSnaha oslabit historickou vinu tehdejšího a donedávna jednoznačně vnímaného agresora, totiž Německa

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ePortal.cz

Celonárodní karanténa je cestou do pekel. Apelujme i v této pozdní hodině na politiky, aby okamžitě otevřeli školy, obchody i restauraceKoronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Byla to ministryně za KDU-ČSL, kdo zrušil českou civilní obranu a proto jsme dnes bez ochranyKorona: Došlo na imigranstké čtvrti. "Tyranie menšiny"! Povolat armádu !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopisUznávaný biolog burcuje: V přírodě není nic náhodného. Ani nynější koronavirus. Příroda se nebrání, ona útočí!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění