Schwarzenbergovu TOP 09 spoluzakládal Havel

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 25.3.2010 | Rubrika: Politika
Havel

 
Sociální demokracie v úterý objevila Ameriku. Svolala tiskovou konferenci, aby novinářům sdělila, co už většina z nich dávno ví. Že se na vzniku TOP 09 dohodl předseda ODS Mirek Topolánek s tehdejším ministrem financí za KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem dlouho předtím, než byl vznik nové strany loni v létě oficiálně ohlášen.

O vzájemném spojenectví totiž mluvili oba politici celkem otevřeně. Otázkou tak pouze bylo, kdy se takto dohodli. Podle ČSSD, která se odkazovala na vlastní Topolánkovo přiznání z projevu pro americkou obchodní komoru, to bylo už před sedmi lety, kdy takový plán vznikl. Realizován byl ale až loni, kdy preference ODS začaly povážlivě klesat.

Sociální demokraté tak neřekli nic objevného. Méně se ale ví o tom, že na vzniku TOP 09 se podílel i bývalý prezident Václav Havel.

To činí ze strany, médii připisované hlavně Miroslavu Kalouskovi, partaj, kterou - alespoň skrytě a zdálky - může ovlivňovat bývalý prezident a lidé jemu naklonění. Ostatně předsedou této strany je bývalý Havlův prezidentský kancléř Karel Schwarzenberg.

Podle informací redakce Prvnizpravy.cz se totiž Havel účastnil několika schůzek spolu s Miroslavem Kalouskem, Mirkem Topolánkem a Karlem Schwarzenbergem.

Podle svědectví zdroje, který si nepřál být jmenován, byl Havel spatřen ve společnosti výše zmíněných politiků a také finančního magnáta Zdeňka Bakaly na několika setkáních v pražském hotelu Hoffmeister.

Stalo se tak loni v dubnu a v květnu, tedy v době, kdy se ještě o vzniku TOP 09 veřejně nevědělo. Kalousek se Schwarzenbergem totiž stranu představil až v červenci.

"Plán TOP 09 se zrodil na dvou dubnových a květnových schůzkách v Hoffmeisteru v sestavě Havel, Topolánek, Schwarzenberg, Kalousek," řekl zdroj pro Prvnizpravy.cz.

Schůzek se účastnil i uhlobaron a mediální magnát Zdeněk Bakala, který je Schwarzenbergovým známým a patří k ohruhu příznivců exprezidenta Havla. Schwarzenberg sám později přiznal, že se Bakala nabízel, že pomůže novou stranu finančně podpořit. Bakala je také zakladatelem prohavlovského sdružení Lípa.

Havlova tajemnice: Schůzky byly, ale ne kvůli TOP 09

Tajemnice prezidenta Havla Sabina Tančevová sice popřela, že by se Havel na vzniku strany podílel, potvrdila ale, že schůzky proběhly.

Podle Tančevové Havel v Hoffmeisteru ve zmíněné době byl, důvod byl ale odlišný. "Václav Havel byl na jaře dvakrát na společenské večeři v hotelu Hoffmeister se svou chotí a manželi Bakalovými, protože pan Bakala je předsedou správní rady Knihovny Václava Havla," odpověděla.

"Na druhé večeři byl přítomen i pan Schwarzenberg, který je mimo jiné zakladatelem Knihovny Václava Havla. Pan Kalousek přítomen nebyl ani v jednom případě," dodala Havlova mluvčí.

Odmítla ale, že by Havel stranu spoluzakládal. "Václav Havel se na vzniku strany TOP 09 nepodílel. Vůbec v té době o vzniku strany netušil," řekla.

Dotaz rozlítil Karla Schwarzenbega. "To jsou pitomosti, pohádky. Jak to může vědět? Byla u toho? Pokud nebyla, jak to může tvrdit?" zlobil se v telefonu na slova tajemnice.

"To tvrdila něco úplně blbýho. Mluví o něčem, o čem nic neví. Protože, jak známo, já s Havlem podpořil ještě zelené ve volbách do Evropského parlamentu a pak jsme se rozdělili. Havel zůstal u zelených, já se vydal jinou cestou," řekl Schwarzenberg pro Prvnizpravy.cz. "S odpuštěním to jsou kraviny. Ať mi zavolá a řekne mi, odkud ty informace má. To je s odpuštěním blbost. Nic takového nebylo," dodal.

Schwarzenberg řekl, že se o nové straně s Havlem vůbec nebavil. Věděl prý, že jeho srdce patří zeleným a nechtěl ho proto novou stranou obtěžovat. "Kdo tohle vymyslel? To jsou všechno pohádky," uzavřel rozzlobeně.

Schůzky popřel i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Mohu vám s naprostou jistotou říci, že žádná taková schůzka nebyla, ani v hotelu Hoffmeister, ani nikde jinde. Jsem si tím absolutně jist. Pokud vám to řekla tisková mluvčí kohokoli, kousla ji pravděpodobně tarantule," řekl Kalousek.

(Adam B. Bartoš; foto: arch.)

6279 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůNekrolog za Bohemia EnergyAmeričané se podílejí na svém zánikuJak se rozpad amerického impéria projeví v českých zemíchČas utíká. 20 let už uplynulo ode dne, kdy mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly vystavěny tak, aby odolaly nárazu letadel, byly strženy k zemi řízenou demolicí

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Renomovaný ekonom odmítá přijeti eura, ale šéfka TOP09 ho naopak podporuje za každou cenuTotální krize na krajině. Prozápadní vláda tam nechá lidi umrznout a záměrně udržuje vysoké ceny plynu

Eurabia.cz

Ve Francii imigranti zapalovali auta a stříleli po policistechPolsko má v EU právo na rovné zacházení !

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčetPaní Witowská! Nemáte pravdu! Hejtman Vondrák šel do otáček. A začalo to lítat
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění