Obama a Medveděv v Praze a výmysly novinářů

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 13.4.2010 | Rubrika: Politika
obama_medvedev

Je neuvěřitelné, co vše se dá v těchto dnech přečíst v českých médiích o pražském setkání prezidentů USA a RF. Přitom se jedná jednoznačně o mimořádnou a velmi důležitou událost nejen pro nás samotné, ale skutečně pro celý svět. Pro velkou část našich novinářů a komentátorů je to ale naopak špatná zpráva, která ukazuje, že jsme se údajně stali "mostem mezi Východem a Západem". Je proto nutné říci, že toto hodnocení je naprostým a navíc záměrně šířeným omylem.

V záplavě mediálních zpráv o blížícím se summitu USA-RF v Praze zaniká podstata celého setkání. Budiž jasně řečeno, že není vůbec podstatné to, v kterém pražském hotelu bude který prezident nocovat, ani to, jaké pancéřování má jeho limuzína a ani to, co budou mít prezidenti k obědu nebo večeři. Podstatné jsou dvě věci:

1. Samotná smlouva o omezení jaderných zbraní USA a RF a její obsah

a

2. Skutečnost, že se tato smlouva podepisuje právě v Praze.

Ad 1. Důvodem, proč se americký a ruský prezident scházejí, není "boj s klimatickými změnami", což je v poslední době hlavní téma schůzek evropských politiků, ale další perspektiva jaderných arzenálů obou těchto států. A toto téma je důležité jak pro samotné tyto státy, tak také pro státy ostatní. Od konce studené války nás sice dělí již zhruba 20 let, ale jaderné arsenály, které se v této době nashromáždily, jsou tu sice zmenšené, ale stále funkční.

Jak USA, tak také Ruská federace mají stále k dispozici tisíce jaderných hlavic na různých nosičích. Pro pořádek je nutné říci, že jich má stále nejvíce Ruská federace. Smlouva, která se má podepisovat v Praze, stanovuje harmonogram omezení celkového počtu těchto zbraní na 1500 ks na každé straně smlouvy. I tento zmenšený arzenál bude oběma státům dávat jistotu několikanásobného zničení protivníka a i nadále budou oba státy největšími vlastníky těchto zbraní. Jak Rusko, tak také USA na tomto snížení ušetří velké množství peněz, které je možné určitě využít smysluplněji. I samotná likvidace tisíců jaderných zbraní ale bude něco stát. Riziko válečného konfliktu a možnosti, že se tyto zbraně dostanou do nepovolaných rukou, se ale každopádně výrazně sníží.

USA i Rusko se nyní nachází v hospodářské krizi a každý ušetřený dolar nebo rubl se jim budou hodit. Na dohodě ale vydělají i ostatní státy, protože se sníží riziko konfliktu a ještě více než dosud se bude tlačit na "darebné státy", aby si jaderné zbraně nepořizovaly. Ve výsledku by měl být svět bezpečnějším místem než dnes a to je rozhodně dobrá zpráva. Každý rozumný člověk by tedy měl rusko-americkou smlouvu vítat. Kritikové, kteří říkají, že by se mělo snižovat ještě více, je potřeba říci, že všechno má svůj čas a i to, co se má zlikvidovat bude chvíli trvat a musí to být vzájemně ověřeno. Další krok potom určitě přijde.

Ad 2. Skutečnost, že si USA a RF po vzájemné dohodě zvolily za místo setkání Prahu, je mimořádnou poctou pro Českou republiku. Nejedná se v žádném případě o to, že bychom tím získávali "statut neutrála", jak tvrdí někteří čeští komentátoři. Jako argument přitom uvádí, že představitelé USA a SSSR se na odzbrojovacích schůzkách vždy scházeli v neutrálních státech. Toto tvrzení je lživé. Ano. Některé schůzky byly v neutrálním Rakousku nebo Švýcarsku. Konaly se ale také v Rejkjavíku na Islandu, který i tehdy i dnes byl v NATO nebo přímo ve Washingtonu nebo v Moskvě.

Neplatí žádná zásada, že se odzbrojovací schůzka mezi USA a SSSR nebo později RF koná vždy v neutrálním státě. Platila a stále platí jednoduchá zásada, představitelé USA a SSSR a později RF se scházejí na tom místě, které schválí obě strany a přijme to případně i třetí strana hostitelská. Tentokrát se svobodně dohodly USA, RF a Česká republika na tom, že setkání se uskuteční v Praze. Z toho jednoznačně plyne, že Česká republika není a nebude žádným "mostem mezi Východem a Západem". Na mezinárodním postavení České republiky jako člena NATO a EU tato schůzka nemění vůbec nic. Naopak, naše postavení jako respektovaného a důvěryhodného státu schopného zajistit důstojný průběh takto významné akce, se tím jen posílí. Podpis americko-ruské smlouvy v Praze zajistí České republice globální mediální pokrytí a pražské dohodě významné místo v historii mezinárodních vztahů.

Po příjezdu na Pražský hrad, Rajská zahrada
 
Společný přípitek, Rudolfova galerie
http://static.indianexpress.com/m-images/Friday%20%20%20,%20Apr%2009,%202010%20at%200246%20hrs/M_Id_145553_nuclear.jpg

3146 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění