Česko poslalo Řecku 26 miliard. Díky Kalouskovi

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 14.4.2010 | Rubrika: Ekonomika
kalousek

Zadlužená Česká republika sama nemá peníze, nyní ale bez souhlasu politické reprezentace poslala na pokyn EU miliardy krachujícímu Řecku. 

Vinu na tom nese bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Česká národní banka (ČNB) totiž ve čtvrtek převedla na Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčku 1,03 mld. eur, v přepočtu více než 26 miliard korun z devizových rezerv, zjistil Petr Mach, ekonom a předseda Strany svobodných občanů.

ČNB ukrojila přes miliardu eur z devizových rezerv, aby je vyměnila za pohledávku vůči MMF, který je vymění za pohledávku vůči Řecku. Řecko je nejspíše nikdy nesplatí.

"O této půjčce rozhodla vláda v tichosti loni 20. dubna v návaznosti na dohodu učiněnou premiéry na zasedání Rady EU loni 20. března 2009. Cílovou stanicí je bezpochyby – Řecko," tvrdí Mach v textu, který zveřejnil na svém blogu.

Každý z nás se tak podle Macha nyní podílí na pomoci Řecku, které se samo svým životem na dluh dostalo do neřešitelných problémů.

"Není to pravda, pan Mach se mýlí," reagoval na dotaz redakce Prvnizpravy.cz Tomáš Zimmerman z ČNB. "Půjčka byla schválena před zhruba rokem. Jde o dohodu, tedy o možnost peníze půjčit MMF. K žádnému čerpání tedy nedošlo," dodal.

O pomoci Řecku jednají už týdny špičky EU. Unie přitom původně nechtěla, aby bylo zřejmé, že se jedná o přímou pomoc států EU. Preferovala pomoc od MMF, kde má rozhodovací většinu USA. Vymyslela proto trik, kdy peníze Řecku půjdou z MMF, ale členské státy EU je nejprve do MMF převedou.

"S tímto trikem Spojené státy souhlasily za podmínky, že EU do MMF nalije dodatečné peníze. A protože EU sama žádné volné peníze nemá, tak přiměla k poskytnutí peněz členské státy. Ty nalily nyní do MMF na základě rozhodnutí Rady EU celkem 75 miliard eur, tedy dva biliony korun," vysvětlil Mach pro Prvnizpravy.cz.

Unie navíc celou dobu předstírala, že problém Řecka je problémem eurozóny. Česko, které v  eurozóně není, tak nemá žádnou povinnost na sanování řeckého dluhu přispívat.

Český daňový poplatník ale nakonec bude muset za nerozvážnost Řeků tvrdě zaplatit, a to přesto, že používáme naši vlastní měnu a problémy eura se nás netýkají.

Transfer umožnil Kalousek

Mach připomíná, že vláda přiměla částku 26 miliard vyčlenit už loni. Až nyní se ale zvýšil politický tlak na to, aby peníze odešly do Řecka. O pomoci z peněz MMF rozhodla EU před týdnem 25. března.

Šibalský trik, jak obejít parlament, vymyslel podle Macha exministr financí Miroslav kalousek. Před rokem totiž požádal Sněmovnu o souhlas s vydáním dluhopisů. Jejich výnos měl jít na pomoc krachujícímu Lotyšsku.

"Nynější půjčka z našich devizových rezerv mu umožnila obejít parlament a vyhnout se vydání dluhopisů, na které je potřeba zákon," řekl Mach.

A připomíná Kalouskova vlastní slova: „Přímá půjčka z rezerv ČNB nezvýší zadluženost České republiky. Obdobným způsobem poskytnou půjčku MMF také některé další státy,“ uvedl tehdy kalousek.

"Právě jsme pro Řecko poslali do MMF 26 miliard našich korun. Daňových poplatníků a občanů se nikdo neptal. Poslanců se nikdo neptal. Podpis prezidenta nebyl potřeba. Obešli nás," zlobí se Mach.

Návratnost půjčky je nejistá

Premiér Fischer po návratu ze zasedání Rady EU ujišťoval veřejnost, že půjčky Řecku nebudou nijak dotovány. Česko přesto nyní poskytuje půjčku s dotovaným úrokem ve výši pouhého jednoho procenta. Návratnost půjčky je velmi nejistá, upozorňuje lídr Svobodných.

Proti postupu ČNB protestuje. "Takový riskantní transfer obrovského majetku České republiky neměl být proveden bez zákona. Vyzývám Poslaneckou sněmovnu, aby zasedla a označila nezákonnou půjčku našich devizových rezerv za neplatnou. Vláda nemá právo nakládat s našimi 26 miliardami bez zákona," řekl Mach pro Prvnizpravy.cz.

Upozorňuje také na to, že transfer je na hraně s principy nezávislosti České národní banky. Ta podle zákona o ČNB „nesmí přijímat …pokyny od …vlády, správních úřadů ani od jakéhokoliv jiného subjektu.“

http://www.prvnizpravy.cz/

9372 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jak se točí peníze pro Člověka v tísni. Tomu neuvěříteReklama severského kartelu SAS přesvědčuje, že neexistuje nic takového jako skandinávská kulturaBritská okultisticky založená profesorka feminismu vyzývá k vyhynutí lidstva, aby se tak bojovalo proti klimatické změněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaPropaganda na výbornou: Jak to funguje u ČT

Eurabia.cz

Šíření coronaviru uprchlíky české vládě nevadí, ale do českých občanů by klidně stříleliO NEOMARXISMU A FABIANISMU

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Extremista Foldyna končí. A vybral si na to moc pěkné datum. Po odchodu poslance z ČSSD v kavárně pozvedli sklenkyTo je trestné! Zdeněk Zbořil nevydržel poslouchat, že Čína prý oddělala Kuberu. A zakročil
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění