Přinášíme katyňský proslov, který polský president nestihl přednést

Autor: Lech Kaczyński | Publikováno: 12.4.2010 | Rubrika: Zamyšlení
kaczynski

Přinášíme znění projevu, který měl president Lech Kaczyński přednést 10. dubna v Katyni. Nedaleko toho, pro Poláky tak tragického místa, u letiště v Smoleňsku, letadlo s presidentem a mnoha dalšími představiteli havarovalo. Všichni zahynuli.

 

Noviny Rzeczpospolita 12. dubna vytiskly ukázky z presidentova proslovu.

Katyň je bolestnou ranou polské historie… Učiňme to, aby se tato katyňská rána mohla konečně zahojit a zacelit se. Už jsme na té cestě. 

V dubnu roku 1940 více než 21 tisíc polských zajatců z táborů a vězení NKVD bylo zavražděno. Tento zločin genocidy byl vykonán ze Stalinovy vůle, z rozkazu nejvyšších orgánů SSSR, pakt Ribbentrop-Mołotow a útok na Polsko 17. září 1939 se tragicky završily v katyňském zločinu. Nejel v lesích Katyně, také v Tvéru, Charkově a na jiných známých a dosud neznámých místech poprav byli vražděni občané 2. republiky, lidé tvořící základ naší státnosti, nezlomní ve službě vlasti. V té době rodiny zavražděných a tisíce dalších občanů východní oblasti předválečného Polska byli odváženi daleko na východ do Sovětského Svazu, kde jejich strašlivé utrpení vytyčovalo cestu polské Golgoty Východu.

Nejtragičtějším zastavením této cesty byla Katyň. Polští důstojníci, duchovní, úředníci, policisté, funkcionáři pohraniční stráže a vězeňské služby byli popraveni bez soudu a rozsudků. Stali se obětmi nevyhlášené války. Byli zavražděni v rozporu se všemi právy a úmluvami civilisovaného světa. Byla tak pošlapána jejich důstojnost jakožto vojáků, Poláků a lidí. Údolí smrti mělo navždy skrýt těla zavražděných a pravdu o zločinu. Rodinám obětí bylo zapovězeno právo na veřejný smutek, nemohli důstojně oplakávat a připomínat si nejbližší. Země ukryla stopy zločinu, a lež měla tento zločin smazat z lidské paměti.

Skrývání pravdy o Katyni - výsledek rozhodnutí těch, kteří za tímto zločinem stáli – se stalo jedním ze základů politiky komunistů v poválečném Polsku: zakladatelskou lží PLR. Byla to doba, kdy se za paměť a pravdu o Katyni platila vysoká cena. Avšak blízcí zavražděných a jiní, odvážní lidé byli věrni paměti, hájili ji a předávali dalším generacím Poláků. Díky nim byla přenesena přes období vlády komunistů a následně svěřena občanův ve svobodném, nezávislém Polsku. Proto jim všem, a zvláště pak Katyňským Rodinám, dlužíme   úctu a vděčnost. Jménem Polské republiky vyjadřuji hluboké poděkování za to, že tím, že jste chránili paměť o svých blízkých, jste zachránili tak důležitý rozměr našeho polského vědomí a identity.

Katyň je bolestnou ranou polské historie, ale rovněž na dlouhá desetiletí otrávila vztahy mezi Poláky a Rusy. Učiňme konečně to, aby se tato rána mohla zcela zahojit a zacelit. Už jsem na této cestě. My Poláci doceňujeme to, co Rusové dělají v posledních letech. Touto cestou, která sbližuje naše národy, musíme jít dále, nezastavovat se a neustupovat z ní.

Všechny okolnosti katyňského zločinu musí být úplně vyšetřeny a vysvětleny. Je důležité, aby byla právně potvrzena nevinnost obětí, aby byly zveřejněny všechny dokumenty týkající se tohoto zločinu. Aby katyňská lež jednou provždy zmizela z veřejné scény. Dožadujeme se tohoto především s ohledem na úctu k obětem a úctu k utrpení jejich rodin. Ale požadujeme to také ve jménu společných hodnot, jež musí tvořit základ důvěry a partnerství mezi sousedícími národy v celé Evropě.

Vzdejme společně hold zavražděným a pomodleme se nad jejich hlavami. Čest hrdinům! Čest jejich památce!

 

"Rzeczpospolita", im 12.4.2010 vp

 

Soubor:Lech Kaczyński.jpg

Soubor:Coat of arms of Poland-official.png

6343 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Syn Jana Krause: Romové? Byla s nima sranda. A gádžové...Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění