Cikáni jsou už jiní?

Autor: Petr Paulczynski | Publikováno: 18.5.2010 | Rubrika: Zamyšlení
cikan

Až do svého pětadvacátého roku jsem žil na okraji brněnského Bronxu. Je to čtvrť, ze které mají mnozí Brňané strach. V takzvaném Bronxu mezi ulicí Cejl a Bratislavskou vzniklo podle nedávného průzkumu romské ghetto, kde devět z deseti obyvatel nemá práci a kde se daří zločinnosti, prostituci a užívání drog. Do školy se mnou chodili také hoši z tohoto etnika - tehdy to byli ještě cikáni. A měl jsem mezi nimi i kamarády. A proč ne. A tak si myslím, že o Romale něco vím. A proto tvrdím, že celá ta šaráda okolo Romů je o lidech a ne o etniku. Různí multikulti dobře placení chytráci hledají řešení, ale ani za nic by nebydleli tam, kde jsou problémy, které formují názor veřejnosti zcela odlišně od ochránců těch, kteří by zasloužili pětadvacet na zadel a ne státní peníze.

Jeden z těch, kteří překročili onu pomyslnou hranici my-oni, jistý pan Holomek si na Aktuálně zablogoval na téma Lada a kocour Mikeš. A kupodivu sepsul autory námětu na stažení Ladovy knížky ze škol pod titulkem "Na blbosti je člověk užije!" Své jinak rozumné dílko však korunoval větou, která přinejmenším u mne vyvolává otazníky. Napsal:"Spíše jde o to, zda učitelé ve školách, kde tuto knihu používají, dokáží dětem vysvětlit, že dnes už je doba jiná a že i ti Cikáni jsou už jiní."

A zde je jádro pudla. V této větě chybí slůvko "někteří". Ano, někteří jsou jiní. Bohužel, je to ta tichá menšina, kterou vnímáme jako své sousedy či parťáky pro tenis, golf, či potápění. A  o těch ostatních se pod vedením Džamil a Michaelů taktně mlčí. Říká se tomu politická korektnost.

"Politická korektnost by se dala nejjednodušeji popsat jako myšlenková tyranie vůči normální většině, fungující tak, že předstírá ohleduplnost a soucitnou laskavost vůči všem možným nenormálním menšinám, které vnímá jako tak či onak znevýhodněné, a musí je proto zvýhodnit,“ píše například známý publicista Benjamin Kuras. „Těch si dokáže navymýšlet tolik, až z nich udělá privilegovanou většinu a z normální většiny znevýhodněnou menšinu".

Město Brno zkouší nyní pomocí stamilionů evropských peněz opravit ty nejkřiklavěji vybydlené domy a civilizovat prostor, který jsem popsal v úvodu. Starosta této městské části má však trošku jiný názor. Pan starosta dodává: „Pokud Romové nezmění historický přístup spočívající v tom, že přechytračí gadža, jejich situace se ve společnosti nezmění.“ To je úvaha, která se zabývá něčím, co bychom mohli nazvat prvkem romské kultury: někoho doběhnout. Vidí to tak, že Romové hledí jak přechytračit gadža.

A tak jde pane Holomku jen o jedno. Aby Vaše věta že " doba je jiná a že i ti Cikáni jsou už jiní" platila pro stále větší počet vzdělaných Romů (pokud je budou rodiče nutit chodit do školy). Aby přestal platit onen otřepaný vtip: Jaká jsou 3 nejhorší slova, která vám cikán může říct? "Dobré ráno, sousede." Je třeba rozetnout ten bludný kruh v němž se motá vztah Čechů a Romů.  Romové se nezmění, dokud se na ně většinová společnost nezačne dívat jinak, a většinová společnost se na ně nezačne dívat jinak, dokud se Romové nezmění. Ale kdo se má změnit? Mají se změnit Romové, nebo gadžové?

K tématu je vložena nová anketa:
http://www.paulczynski.cz/anketa.htm

6588 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Virus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načernoPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitNa co myslel Bugnini, když ničil katolickou mšiSnaha oslabit historickou vinu tehdejšího a donedávna jednoznačně vnímaného agresora, totiž Německa

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ePortal.cz

Celonárodní karanténa je cestou do pekel. Apelujme i v této pozdní hodině na politiky, aby okamžitě otevřeli školy, obchody i restauraceKoronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Byla to ministryně za KDU-ČSL, kdo zrušil českou civilní obranu a proto jsme dnes bez ochranyKorona: Došlo na imigranstké čtvrti. "Tyranie menšiny"! Povolat armádu !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopisUznávaný biolog burcuje: V přírodě není nic náhodného. Ani nynější koronavirus. Příroda se nebrání, ona útočí!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění