Proč je „řecké řešení“ dluhové pasti cestou do otroctví

Autor: Michal Semín | Publikováno: 12.5.2010 | Rubrika: Ekonomika
Bolšnac 19

Před několika měsíci jsem ve svých článcích i na demonstracích varoval před ničivými dopady Lisabonské smlouvy na naši státní suverenitu. Byli jsme tehdy ujišťováni, a to i samotnými euroskeptiky, že prosazením Lisabonské smlouvy dosáhli eurokrati maxima možného a že si v průběhu několika příštích let k dalšímu posílení centrální moci přikročit nedovolí. A vida – od ratifikace LS Václavem Klausem uběhlo sotva půl roku a smlouva nesmlouva, centrální evropské politické a finanční orgány využily řecké krize k ještě spektakulárnějšímu mocenskému tahu, než jak tomu bylo v případě Lisabonské smlouvy.

Vstříc Spojeným státům evropským, hlásá titulek na blogu Financial Times, a článek zdůvodňuje, proč se budou členské státy EU ve jménu stability eura a finančních trhů vzdávat vlastního rozhodování v oblasti fiskální politiky. Dech beroucí výše záruk, ohlášených na počátku tohoto týdne, ve své podstatě znamená, že členské státy eurozóny a výhledově celé EU začnou přebírat spoluodpovědnost za závazky ostatních členských států. To povede k nezbytnému vytvoření centrální ekonomické vlády, o které Herman van Rompuy poprvé hovořil v situaci, kdy ještě nebylo zřejmé (?), jak tohoto cíle bude možné dosáhnout.

Ve skvělé knize Skryté dějiny evropské integrace (v originále The Great Deception, tj. Velký podvod) její autoři uvádějí, že vznik Evropské unie je tím nejúspěšnějším a zároveň nejméně prozkoumaným politickým převratem v lidských dějinách. Pod záminkou hospodářské spolupráce se od počátku evropské integrace pracuje na projektu ryze politicko-ideologickém – na vytvoření jediného evropského státu, v němž se historicky vzniklé evropské národy a státy rozplynou jako ona příslovečná pára nad hrncem.

Někteří ekonomové a komentátoři současného dění vznášejí podezření, že kataklysmické události ve finančním sektoru posledních let nejsou výsledkem náhodných procesů, ale že jsou více méně řízenou operací k posílení moci globální finanční oligarchie nad politikou a životem každého z nás. Stávající finanční systém, generující dluhové ekonomiky, jí k tomu dává velký prostor.

Má-li pravdu americký senátor a kandidát na úřad prezidenta Ron Paul, pak následkem neustálé monetizace dluhu, doprovázené sanací velkých bank a podniků z veřejných prostředků, vstoupíme již brzy do éry hyperinflace a kolapsu papírových měn. Nastane výrazné snížení životní úrovně, další nárůst nezaměstnanosti a zavedení nových daní. Dojde k dalšímu posílení moci centrálních úřadů, evropských i těch celosvětových.

 Jak budou lidé na tuto změněnou situaci reagovat? Vyjdou do ulic, tak jako vyšli obyvatelé Atén? A jak bude na rostoucí nespokojenost občanů reagovat státní moc? Kdybych měl hledat odpověď v postojích předvolební kampaň vedoucích českých politických stran, nedozvěděl bych se zhola nic. I to je svědectvím o neblahém ideovém vyprázdnění naší politické scény.

2888 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristyČR nezíská dodatečnou víc než miliardu eur z rozpočtu EU, nejedná se o nové prostředkyPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVirus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načerno

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit AmeričanyNerozumím tomu. EU na nás kašle, NATO na nás kašle, a my stále "plníme závazky vůči spojencům"

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Primář Brančík: Koronavirus. Jde o vážnou věc! Je zcela nesmyslné v této situaci vykřikovat něco o lidských právech a právu na volný pohybPolitickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění