Hamas zvítězil

Autor: Dan Drápal | Publikováno: 7.2.2006 | Rubrika: Blízký východ
Vlajka

A co teď? Takové vítězství asi čekal málokdo. Nečekal ho patrně ani sám Hamas.

Důsledky budou nedozírné. Nestane-li se zázrak, Západ bude muset prozřít. Těžko bude možno dále hovořit o "pokračování mírového procesu". Kdo chtěl vidět, viděl, že už dlouho nepokračuje.

Pro Bushe je to těžká rána. Chtěl, aby v arabském světě zavládla demokracie. V Íránu je nyní relativně demokraticky zvolený prezident, který popírá holocaust. Před několika lety v Alžírsku demokraticky zvítězili islamističtí hrdlořezové - tam jim ale armáda neumožnila vítězství využít. V Palestině nyní demokraticky zvítězili ti, kteří neuznávají právo Izraele na existenci. Z jejich hlediska není o čem vyjednávat. Kdo si myslíte, že by zvítězil, kdyby se konaly demokratické volby v Saúdské Arábii?

Na rozdíl od mnohých si nemyslím, že Bush měl postranní úmysly. Nemyslím si, že šel do Iráku kvůli ropě. Myslím si ale čím dál více, že podcenil, s čím má tu čest.

Jsem přesvědčen, že malé úspěchy a velké neúspěchy demokracie v islámském světě nejsou nešťastnou náhodou. Čím dál tím více se ukazuje, že demokracie souvisí s náboženstvím více, než by si mnozí přáli. Demokracii zřejmě nelze zavést jen tím, že dáme dohromady nějakou ústavu s demokratickými, volenými institucemi, dáme dohromady volební komise a opatříme dostatek volebních plent a uren. Demokracie souvisí s určitým přístupem k životu. Souvisí s určitým přístupem k pravdě, s určitým hodnotovým žebříčkem. Tvrdím, že pokud se nezmění přístup k pravdě a systém hodnot, v muslimském světě demokracie nepokvete.

Nicméně demokracii se - byť ze zcela jiných důvodů - přestává dařit i v Evropě. V podstatě jsme již nějakou dobu prohospodařovali kapitál, nashromážděný předchozími generacemi. Mám obavy, že už ho moc nezbývá. Ani náš převládající systém hodnot demokracii nepřeje.

Arabské děti jsou už od mateřské školy po více než jednu generaci syceny nenávistí. Mnohé palestinské matky jsou hrdé na to, že jejich synové provedli sebevražedný útok, při němž zabili pokud možno co nejvíce izraelských civilistů. Opravdu je tak překvapivé, že Hamas zvítězil?

Sebespokojená a rozmařilá Evropa má už celá desetiletí tendenci problémy neřešit. Když se problémy pokoušejí řešit Spojené státy, křičí, že to dělají špatně. Mnohdy má pravdu, ale sama není schopna nic lepšího nabídnout. Zruší embargo na vývoz zbraní do Číny, zruší sankce vůči Kubě, s Íránem bude jednat tak dlouho, dokud nebude mít atomovou pumu, bude přátelit s Putinem, ať dělá, co dělá. Palestinci usoudili, že bývalí teroristé byli (do značné míry díky evropské podpoře) už natolik zkorumpovaní, že museli být nahrazeni teroristy současnými. Teď bude Evropa - obávám se - jednat s Hamasem. O čem? Těžko domýšlet.

V třicátých letech komunisté říkali, že u Madridu se bojuje za Prahu. Nemyslím si, že to byla pravda. Myslím si ale, že u Jeruzaléma se bojuje za Evropu.
Není to poprvé.

www.konzervativniklub.cz

7857 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Žádat od Boha, aby ukončil tento pontifikát a dal církvi nového papeže, není projevem nerozumnosti, pýchy ani lehkomyslnostiNedivíme se Rusům, že nechtějí mít v Rusku neziskovku Člověk v tísni financovanou Sorosem, USA a EUPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

K čemu a komu slouží Templetonova cena? A proč ji dostal Halík?Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmo

Eurabia.cz

Evropští lidovci chtějí zachovat křesťanské základy EU, které podkopali imigracíBoj proti IRA inspiraci na strategie boje proti islámu? Na teror je třeba odpovědět větším terorem?

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...Tak pozor, Milion chvilek do voleb? Jako zahrádkáři. Dostanou po papuli. Sněhurka a trpaslíci. Temná předpověď zkušených
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění