Britský europoslanec Deva: S ODS nám to jde dobře

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 18.5.2010 | Rubrika: Rozhovory
deva

Britský europoslanec za Konzervativní stranu Nirj Deva, který je rodákem ze Srí Lanky, byl hostem konference o rozvojové pomoci pořádané think-tankem CEVRO a europarlamentní skupinou Evropských konzervativců a reformistů (ECR) pod záštitou místopředsedy skupiny Jana Zahradila. Deva je spokojen se spoluprací s ODS. Pro Brity není nyní hlavním tématem vztah k Evropě, ale ekonomika rozvrácená labouristy, řekl v rozhovoru pro Euro.cz europoslanec.

EURO: Jak jste spokojen se spoluprací s ODS v europarlamentní frakci Evropských konzervativců a reformistů?
DEVA: Máme skvělou spolupráci. S Evropskou lidovou stranou jsme hlasovali v 30 procentech hlasování, s ECR ve více než 90 procentech.

EURO: Objevily se zvěsti vypuštěné Evropskou lidovou stranou, že britští konzervativci a ODS chtějí opustit společnou frakci.
DEVA: Lidovecký výmysl.

EURO: Neexistuje ale nebezpečí, že budou vaši vládní koaliční partneři Liberální demokraté chtít přesvědčit Davida Camerona, abyste opustili euroskeptickou frakci?
DEVA: Nevím. Nedomnívám se, že to je součástí koaliční dohody. Myslím, že vláda musí řešit mnoho jiných problémů. Rozbitou ekonomiku, nepořádek, co po sobě zanechali labouristé. Evropa nyní není na vrcholu důležitosti vládní agendy.

EURO: Váš kolega europoslanec z Konzervativní strany Daniel Hannan zastává postoj, že by mělo Spojené království vystoupit z EU. Jaký je váš názor na tuto věc?
DEVA: Můj, nebo mé strany?

EURO: Váš osobní.
DEVA: Já nemohu mít názor, který by byl mino názor mé strany (smích).

EURO: Ale Dan Hannan ho má.
DEVA: Ano, ale Dan je Dan (smích). Naše stranická pozice je, že máme být v Evropě, ale ne řízeni Evropou. Čili chceme kooperovat, mít společný trh, ale nechceme být řízení Evropu.

EURO: Ale přece jste řízeni Evropu. Váš stranický kolega, poslanec Dolní sněmovny Bill Cash spočítal, že 74 procent britských zákonů pochází z Bruselu. A po přijetí Lisabonu to bude jistě ještě více. Není to tedy jakýsi sen říkat, že chcete být v Evropě, ale ne řízeni Evropou?
DEVA: Toho se dá dosáhnout tak, že by se některé pravomoci vrátily Británii. V sedmdesátých letech Britové v referendu hlasovali pro to, abychom vstoupili do evropského společného trhu, ne do státu Evropa. Čili je třeba získat pravomoci zpět. Ale toto není nyní téma, kvůli kterému lidé v Británii nespí. Tím je naše rozvrácená ekonomika.

EURO: Vy jste odborník na zahraniční pomoc takzvanému třetímu světu. Myslíte si, že máme pomáhat cizím státům a že na to máme dostatek prostředků, když sami máme velké hospodářské problémy se státními schodky a balancujme na hraně bankrotu?
DEVA: Když nebudeme pomáhat těmto chudým státům, víte co se stane? Lidé z těchto zemí přijdou v masovém měřítku do Británie, do České republiky, do celé Evropy. Budete muset nasytit miliony a miliony uprchlíků. To je důvod, proč prezident Sarkozy podporuje Středomořskou unii, aby se v těchto státech zlepšila životní úroveň.


Nirj Deva byl v letech 1992-1997 poslancem Dolní sněmovny, členem vlády Jejího Veličenstva – parlamentním tajemníkem Ministerstva pro Skotsko (1995-1997) a poradcem předsedy strany Iaina Duncana Smithe (2001-2003). Poslancem Evropského parlamentu za jihovýchodní Anglii je od roku 1999. V současnosti je koordinátorem rozvoje a spolupráce se zámořím. Je také patronem Mezinárodní monarchistické ligy.
 
Euro 14. 5. 2010
 
Nirj Deva a Lukáš Petřík
 

3526 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Neziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volbyKřesťanům usekli hlavy, ale se Západem to ani nehnePomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaKdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutou

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

Americký výzkum potvrdil údajnou fake news: Terorismus do Evropy přichází s uprchlíky ...Nová kniha: Povaha a zločiny zakladateľa islamu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením„Dvě mega? Pche. Čtyři? Néé! Šest? Furt málo. Vosum.“ Tolik milionů dostal Člověk v tísni i od Pirátů na festival, který ukázal, jak muž vylíže rty silikonové panně
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění