Britský europoslanec Deva: S ODS nám to jde dobře

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 18.5.2010 | Rubrika: Rozhovory
deva

Britský europoslanec za Konzervativní stranu Nirj Deva, který je rodákem ze Srí Lanky, byl hostem konference o rozvojové pomoci pořádané think-tankem CEVRO a europarlamentní skupinou Evropských konzervativců a reformistů (ECR) pod záštitou místopředsedy skupiny Jana Zahradila. Deva je spokojen se spoluprací s ODS. Pro Brity není nyní hlavním tématem vztah k Evropě, ale ekonomika rozvrácená labouristy, řekl v rozhovoru pro Euro.cz europoslanec.

EURO: Jak jste spokojen se spoluprací s ODS v europarlamentní frakci Evropských konzervativců a reformistů?
DEVA: Máme skvělou spolupráci. S Evropskou lidovou stranou jsme hlasovali v 30 procentech hlasování, s ECR ve více než 90 procentech.

EURO: Objevily se zvěsti vypuštěné Evropskou lidovou stranou, že britští konzervativci a ODS chtějí opustit společnou frakci.
DEVA: Lidovecký výmysl.

EURO: Neexistuje ale nebezpečí, že budou vaši vládní koaliční partneři Liberální demokraté chtít přesvědčit Davida Camerona, abyste opustili euroskeptickou frakci?
DEVA: Nevím. Nedomnívám se, že to je součástí koaliční dohody. Myslím, že vláda musí řešit mnoho jiných problémů. Rozbitou ekonomiku, nepořádek, co po sobě zanechali labouristé. Evropa nyní není na vrcholu důležitosti vládní agendy.

EURO: Váš kolega europoslanec z Konzervativní strany Daniel Hannan zastává postoj, že by mělo Spojené království vystoupit z EU. Jaký je váš názor na tuto věc?
DEVA: Můj, nebo mé strany?

EURO: Váš osobní.
DEVA: Já nemohu mít názor, který by byl mino názor mé strany (smích).

EURO: Ale Dan Hannan ho má.
DEVA: Ano, ale Dan je Dan (smích). Naše stranická pozice je, že máme být v Evropě, ale ne řízeni Evropou. Čili chceme kooperovat, mít společný trh, ale nechceme být řízení Evropu.

EURO: Ale přece jste řízeni Evropu. Váš stranický kolega, poslanec Dolní sněmovny Bill Cash spočítal, že 74 procent britských zákonů pochází z Bruselu. A po přijetí Lisabonu to bude jistě ještě více. Není to tedy jakýsi sen říkat, že chcete být v Evropě, ale ne řízeni Evropou?
DEVA: Toho se dá dosáhnout tak, že by se některé pravomoci vrátily Británii. V sedmdesátých letech Britové v referendu hlasovali pro to, abychom vstoupili do evropského společného trhu, ne do státu Evropa. Čili je třeba získat pravomoci zpět. Ale toto není nyní téma, kvůli kterému lidé v Británii nespí. Tím je naše rozvrácená ekonomika.

EURO: Vy jste odborník na zahraniční pomoc takzvanému třetímu světu. Myslíte si, že máme pomáhat cizím státům a že na to máme dostatek prostředků, když sami máme velké hospodářské problémy se státními schodky a balancujme na hraně bankrotu?
DEVA: Když nebudeme pomáhat těmto chudým státům, víte co se stane? Lidé z těchto zemí přijdou v masovém měřítku do Británie, do České republiky, do celé Evropy. Budete muset nasytit miliony a miliony uprchlíků. To je důvod, proč prezident Sarkozy podporuje Středomořskou unii, aby se v těchto státech zlepšila životní úroveň.


Nirj Deva byl v letech 1992-1997 poslancem Dolní sněmovny, členem vlády Jejího Veličenstva – parlamentním tajemníkem Ministerstva pro Skotsko (1995-1997) a poradcem předsedy strany Iaina Duncana Smithe (2001-2003). Poslancem Evropského parlamentu za jihovýchodní Anglii je od roku 1999. V současnosti je koordinátorem rozvoje a spolupráce se zámořím. Je také patronem Mezinárodní monarchistické ligy.
 
Euro 14. 5. 2010
 
Nirj Deva a Lukáš Petřík
 

3551 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění