VV a TOP 09: Ruské vs. americké zájmy. Dny Miroslava Kalouska v politice jsou sečteny

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 17.6.2010 | Rubrika: Zamyšlení
obama_medvedev

Po volbách byla napravo od středu veliká radost - konečně středopravicová vláda se silným mandátem a téměř podobným programem. Trojkoaliční soužití ale nemusí být vůbec idylické. Za novými stranami jsou totiž značně protichůdné zájmy.

O Věcech veřejných se v kuloárech hovoří jako o straně, za kterou stojí ruské peníze. A TOP 09 je zase orientovaná na Spojené státy: zahraničně-politicky (skrze postavy Karla Schwarzenberga či Václava Havla) a finančně (skrze sponzory typu Zdeňka Bakaly, emigranta do USA).

Uhlobaron sice oficiálně oznámil jen částku 7 a půl milionu pro TOP 09 (ODS dal 15 milionů a Věcem veřejným šest), umím si ale představit, že svému politickému příteli Karlu Schwarzenbergovi dal i více. Byl to ostatně Bakala, kdo se podílel na vzniku této strany a nějakých sedm milionů by "topku" příliš nevytrhlo v době, kdy se za kampaně utrácejí stamiliony. V případě TOP 09 přitom nešlo jen o kampaň, ale o rozjezd zbrusu nového politického projektu se zázemím ve všech krajích. To není levná záležitost, stejně jako mediální péče, která byla této straně už rok věnována. Přízeň médií něco stojí a i když je Schwarzenberg miláčkem novinářů, pouze pro jeho modré oči o něm věčně psát nebudou.

Novostrana je samozřejmě částečně i projektem Miroslava Kalouska a nutno říci, že mu tento pokus o záchranu politického kabátu vyšel. Jeho dny v politice jsou ale i přes nedávný comeback sečteny a mezi některými zasvěcenými politiky se mluví o tom, že i poslední z dinosaurů brzy skončí.

Nabízí se pak otázka, komu strana zůstane. Jestliže dnes její tváře tvoří Kalousek na jedné a Schwarzenberg na druhé straně, její příznivce a členy pak jednak staré lidovecké kádry a druhak pravdoláskovští liberálové, a finanční zázemí zajišťuje Kalouskův Háva a Schwarzenbergův Bakala, tak po případném politickém pádu Miroslava Kalouska by ve straně převážilo pravdoláskovské křídlo.

Otázka je, co bude dříve - zda odchod dinosaura Kalouska nebo hostinského Schwarzenberga - on totiž druhý jmenovaný není úplně zdravý a nejmladší, takže ani on nebude v TOP 09 nijak dlouho. Svůj úkol - vytáhnout stranu do parlamentu - už splnil.

Ale i kdyby Schwarzenberg kvůli zdravotním komplikacím odešel dříve, než se zájmovým skupinám podaří vystrnadit Kalouska, neznamená to nijak oslabení křídla, které dnes Schwarzenberg ve straně představuje. Rozšafný politik je jen nastrčený maskot a lidé kolem Václava Havla jistě dodají další spolehlivé kádry ze svých rezerv. Ve srovnání s tím bude odchod Kalouska z výsluní "topky" naopak znamenat faktickou likvidaci jeho lidoveckého křídla.

Strana, která tak dnes symbolicky stojí na dvou pilířích, do budoucna o ten jeden přijde. Pravdoláska převáží.

Dá se tedy předpokládat, že TOP 09 se brzy stane jakousi druhou stranou zelených - s programem a rétorikou sice poněkud odlišnou, ale v zahraniční politice dokonale loajální k americkým zájmům.

V jednom ze svých předchozích komentářů jsem napsal, že i u Věcí veřejných vidím podobné Havlovy souputníky. Jak by tedy strana mohla v budoucnu sehrát roli proruské strany, jak se mezi politiky hovoří?

Jednoduše. Zmiňovaní pánové (Telička, Švejnar, Zieleniec, Stránský) byli pouhými mediálními tvářemi bez skutečného vlivu na chod strany. Nejsou jejími členy, jen dodávali neznámému subjektu při volbách potřebného lesku. Nelze vyloučit, že bude Pravdoláska usilovat o to, aby pozici těchto svých "agentů" ve Věcech veřejných posílila. Pod kontrolou ale stranu nemá. Kam Věci veřejné směřují, rozhoduje ten, kdo je financuje.

Můžeme se tak těšit na zajímavé koaliční střety mezi prozápadní "topkou" a provýchodními "véčky", kteří svou pravou (tedy spíše levou) orientaci dosud skrývají? Nejen to.

Opět se odvolám na drby z politických kuloárů - je už téměř jisté, že VV po čase otočí a stejně tak přirozeně, jako jdou nyní s Kalouskem, půjdou po předčasných volbách, které do dvou let vyvolají svým odchodem ze současné koalice, se sociální demokracií.

Je totiž jisté, že ekonomická krize bude v té době kulminovat a současná vláda bude muset činit spoustu nepopulárních kroků. Populisticky laděné VV si brzy uvědomí, že musí stát na straně lidu, jak ostatně už nyní Radek John v některých vyjádřeních naznačuje (šetřit ano, ale ne na lidech). A lid už bude mít v té době "pravicových" reforem dost a půjde doleva. John půjde s ním.

Mezi politiky se šuškají o nynějších volbách ještě zajímavější věci, kterým se snad ani nechce věřit, takže o těch raději až příště. Ono už i to, co jsem zde napsal výše, poněkud boří zaběhnuté mediální mýty o tom, že nynější výsledek je pro pravici tím nejlepším, co si mohla přát.

Pro Prvnizpravy.cz
Adam B. Bartoš
Profil autora  Všechny články autora

7580 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku"Majdanská lež" 6 roků poté: Konečně nezvratné důkazy. Gruzínští snipeři promluvili. Palbu pod dohledem CIA řídili Pašinský, Parubij a Saakašvili. Bidenové za odměnu vydrancovali zemiMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotky!Místo protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Privatizace? Děti komunistů tunelovaly, co šlo. Muž, který viděl mnohé, vás pobaví 90. léty. Nebo spíš nepobavíKámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění