Diskriminaci homosexuálů nevyřeší zákon

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 15.2.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Homosexuálové

Jindřich Šídlo se ve svém článku „Bílý heterosexuál, pán sněmovny“ (HN 14. 12. 2005) pustil do boje proti poslancům, kteří nesdílejí módní trend institucionalizovat partnerství homosexuálů. Bohužel, ve svém textu používá spíše emocí, než racionálních argumentů. Odmítání kodifikace této formy soužití vůbec nemusí být záležitostí primitivní netolerance, ale jen přesného pojmenování dnes již demagogicky převrácené terminologie.

Vznikne nová diskriminace

Bez ohledu na pohnutky poslanců Duba a Bílého mají jejich argumenty jasný racionální základ. Je nesporné, že polygamisté (nikoli pouze bigamisté) budou diskriminováni, jestliže zákon nebude pamatovat na jejich formu partnerského soužití. Všechny argumenty, použité ve prospěch zákonů o partnerství homosexuálů se dají použít i na polygamisty. I oni mohou mít silný citový (nejen sexuální) vztah ke všem svým partnerkám (nebo partnerům), mohou trpět tím, když o nich nedostanou zdravotní informace v případě jejich hospitalizace, mohou mít problémy s děděním. Je navíc pravdivé, že institucionalizací pouze dvojčlenného partnerství je zvýhodněn křesťanský pohled na svět a muslimové jsou de facto diskriminováni. Uznáváme-li rovnost náboženství v rámci našeho ústavního pořádku a schvalujeme-li argumenty ve prospěch registrovaného partnerství homosexuálů, měli bychom si pravdivě přiznat, že stejné argumenty lze použít i pro polygamisty a stoupenkyně mnohomužství, tedy polyandrie. Daňovým zvýhodněním těchto skupin by státní rozpočet mohl přijít o část příjmů. To ale platí podobně u zákonem upraveného partnerství homosexuálů – ve Velké Británii se výpadek příjmů státního rozpočtu v důsledku přijetí zákona o homosexuálním partnerství odhaduje na stamiliony liber.

Privilegia musí mít odůvodnění

V čem je argumentace ve prospěch kodifikace homosexuálního partnerství nesprávná? Předně, homosexuálové nejsou diskriminováni zákonem, ale když – tak předsudky lidí. Všechna zákonná práva občanů jsou vázána na občana, nikoli na „heterosexuála“. Homosexuálové mají stejné právo na výhody manželství, pokud do manželství vstoupí. Proč bylo snad od počátků lidstva partnerství muže a ženy společností zvýhodněno a ctěno? Pryč s falešnou romantikou – v posledku byly důvody čistě ekonomické a pragmatické. Jen plození a výchova nových generací členů dané společnosti ospravedlňuje zvláštní práva, daná manželstvím. Na tom nic nemění ani moderní trend plánovaně bezdětných manželství, která samozřejmě na manželská privilegia odůvodněný nárok také nemají. Jen zákon na tyto novodobější (a stále jen okrajové) trendy nepamatuje. O diskriminaci homosexuálů bychom mohli mluvit, když by právo, upravené manželstvím, bylo definováno jako „právo na subjektivně nejpříjemnější formu partnerského soužití“. Pak by bylo nefér, že heterosexuálové mají pro své zpříjemnění života zvláštní privilegia, daná zákonem, kdežto homosexuálové nikoli. Jenže tak, jako zákon nezvýhodňuje specificky třeba modeláře, nezvýhodňuje ani jiné formy osobního uspokojení. Zvýhodňuje jen svazek muže a ženy, v naději, že z této partnerské kombinace vyrostou noví daňoví poplatníci, noví přispěvatelé do penzijních systémů atd.

Manželé s dětmi mají právo na rodičovské dávky. Bezdětní manželé nikoli. Jsou tedy diskriminováni? Přirozeně, že ne. Dětské přídavky jsou logicky vázané na výchovu dětí. Podobně je tomu u partnerství homosexuálů a heterosexuálů. Manželská privilegia nejsou společností udělena na základě vzájemného obohacení dvou partnerů, ale na základě jejich sociálně-ekonomického významu pro společnost. V tom spočívá základní omyl zastánců registravného partnerství.

Práva náleží jednotlivcům

Jak tedy řešit celý problém? Nejdříve je třeba definovat skutečné problémy. Kupříkladu, nemá-li homosexuál zákonnou možnost získat zdravotní informace o svém hospitalizovaném partnerovi, není skutečným problémem absence institutu homosexuálního partnersví. Nositelem práv je totiž především jednotlivec. Proto je třeba uzákonit přitozené právo každého jednotlivce (bez vazby na sexuální orientaci), aby mohl kohokoli zmocnit k obdržení zdravotních informací o sobě samém. Podobně je tomu s děděním. Každý může kohokoli určit jako svého dědice – problémem je daňové znevýhodnění. Řešením je tedy odstranit navýsost problematickou dědickou daň jako takovou.

Jiří Zahrádka,
Zástupce šéfredaktora EUportal.cz

3179 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění