Pravda o Chánovu. Dokumenty, které na vládních serverech nenajdete

Autor: František Matějka | Publikováno: 30.6.2010 | Rubrika: Zamyšlení
cikan

Tak nám zbourají symbol Chánova. Škoda. Jediný má totiž, na rozdíl od vládních statistik úspěchů, skutečnou vypovídací hodnotu. Má ale pech. Na rozdíl od výsledků řešení romské problematiky je vidět.

Není to tak dávno, co Světová banka vypočítala, že v roce 2008 stálo Českou republiku řešení „romské problematiky“ ve všech důsledcích, tedy i s tím, že většina Romů nepracuje a nic neprodukuje (to je v její důvodové zprávě), zhruba 9,7 miliardy korun. Ztrátu přímých rozpočtových nákladů pak banka vyčíslila na 6,2 miliardy korun. A to prý byla jen spodní hranice odhadů. Skutečnou sumu ročních integračních nákladů nikde nedohledáte, neboť je rozplizlá do obrovského množství podpor, dávek, projektů, programů a vládních i nevládních organizací. Evropská unie nás přesto systematicky kritizuje. Prý se chováme k romské menšině macešsky. Prý je dokonce v celé Unii právě u nás nejohroženější. Tak si dnes připomeňme, pod tíhou aktuální informace o záměru zbourat jeden ze symbolů Chánova, jak je to doopravdy. Obávám se totiž, že většina lidí ani netuší...


                     Moderní sídliště, kde je veřejný majetek v bezpečí a lidé se vzdělávají.
                                               Tak má (znovu) vypadat sídliště Chánov
.

Evropská unie poskytne kolem tří set miliónů korun. Vybudujeme zdejším obyvatelům nové chodníky, parkoviště, hřiště, zrekonstruujeme obytné budovy. Město Most počítá s novými metodami zajištění pořádku, policejní ostrahou, novými služebnami, kamerovým systémem a domovní správou v objektech. Peníze poputují také na výchovné projekty, doučování, dobudování polyfunkčního centra, aktivity zvyšující zaměstnanost, nebo vznik mateřského centra a služby zaměřené na zdraví. V rámci financí pro bydlení se počítá především s investicemi do veřejných prostranství a domů, tedy financování rekonstrukcí, zateplování, úpravy společných prostor a podobně. Jako bych to už párkrát v minulosti slyšel. A také, jako Vy, opakovaně již platil.

Novy_Chanov_.PNG

Poslední projekty se uskuteční v roce 2013. Město Most pak bude muset garantovat, že výsledky projektů udrží minimálně pět let. To je aktuální plán, jak se o toto místo opět postarat. Přes ujištění vedení města, že „připravili co nejvzdornější řešení“ dodávám jen, stejně jako drtivá většina Mostečanů – tak to si počkám… Pokud chcete přesně po položkách a jednotlivých objektech vědět, co vše se bude stavět, doporučuji Vám nepřehlédnout tento oficiální dokument. Jen se to, naléhavě v zájmu Vašeho zdraví prosím, nesnažte porovnávat s tím, jak se snad nějaké Vaše město stará o Vaše sídliště. Garantuji Vám, že nemáte šanci vyhrát. Připravte se na takové termíny, jakými jsou například oddychové plochy, amfiteátr, fontána, multifunkční hřiště, nové nízkoenergetické domy s malometrážními byty (samostatné bytové jednotky nového typu – popr. dvojdomky), fotbalové hřiště, altán, apod. Absurdním paradoxem celé situace v Chánově je veřejné přiznání, že za těch 300 milionů se zrekonstruuje celé sídliště proto, aby město Most zabránilo stěhování tamních obyvatel jinam a aby tam naopak mohlo nastěhovat další nepřizpůsobivé. Kdo neveří, zde předkládám důkaz.

Neboť je mi ze všech problémových lokalit v České republice nejblíže, byl jsem se tam opakovaně v průběhu let skutečně osobně podívat. Sídliště Chánov bylo postaveno v druhé polovině sedmdesátých let. V té době to bylo sídliště jako každé jiné. Sami Rómové, kteří pamatují tu dobu, hovoří o místě, kam chtěli v té době téměř všichni. První čtyři roky byste prý ani nepoznali, že nejste v jakémkoli jiném sídlišti v našem státě. Nebydleli tam jen Rómové a bylo „výkladní skříní komunistické integrace". Tento stav ovšem nevydržel. Od té doby byla rekonstrukce Chánova provedena už několikrát. Pokaždé následně zmizela okna, dveře, kovové zábradlí z balkónů, oplechování, zateplení i radiátory a rozvody elektřiny a vody. Obyvatelé si pak opakovaně stěžovali, že tam mají z nějakého důvodu zimu, nemají vodu, nesvítí jim světlo, nejezdí výtahy. K odpovědnosti hnali město Most a neplatili nájem. Do radiátorů jim nakonec dodavatel služeb dokonce napustil i obarvenou vodu, neboť místní obyvatelé přišli na to, že se za vodu přes měřáky musí platit. A když se neplatí, neteče. Aktuálně dluží obyvatlé Chánova městu Most jen za nájemné částku cca 90 milionů korun a město Most jim chce nájem snížit. „Osobně by mi nevadilo, kdyby tam bydleli zadarmo, byla by to taková motivace pro nepřizpůsobivé. Řeknou si – hele proč nejít bydlet do Chanova, když je tam nízký nájem – a nebudou nám dělat problémy ve městě,“ sděluje významný radní Zelenka (více zde). V roce 2007 zde bylo v 355 bytech, z nichž cca 70 byla zcela neobyvatelných, trvale hlášeno přibližně 1700 lidí.

Za peníze naše a Evropské unie vzniká také neuvěřitelná množina různých studií na téma jak lépe poskytovat sociální služby v oblasti řešení rómské problematiky. Nabízím úvodní text jedné z nich.Jedná se o Komunitní plán sociálních služeb v Mostě pro roky 2006 až 2010:

„V současné době využívaným a požadovaným nástrojem zkvalitňování sociálních služeb je jejich standardizace, tzn. zavádění standardů kvality do praxe. Pouze služba, která je poskytována v souladu se standardy kvality v sociálních službách, může být službou kvalitní. Pro uživatele i zadavatele je důležité vědět, zda poskytované služby jsou kvalitní." (pozn. autora: dalšího komentáře k efektivitě práce postavené na takových základech jistě netřeba)


chanov_.PNG

Rómská problematika je jen velký nafouknutý problém, který je jedním z největších politických byznysů v České republice. V rámci tohoto byznysu pravděpodobně dojde po osmi letech v Chánově k demolici dalšího objektu. Zbourání „průhledného domu" v Chánově ale není ničím jiným, než dalším vydáním našich peněz a především likvidací viditelných důkazů nehospodárnosti vynakládání státních peněz, absolutní nedůslednosti vymáhání povinností a neúčinnosti dosavadní politiky v oblasti integrace. Té integrační politiky, kterou započali už komunisté v bývalém režimu a ve které chtějí tak usilovně pokračovat politici současní.


PS: Snažil jsem se opravdu dlouhou dobu najít nějaké staré fotografie z doby výstavby sídliště Chánov, případně z období po provedených rekonstrukcích. Bohužel marně. Pokud je někdo z Vás máte, budu rád za jejich zaslání. Děkuji.

17561 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč bude Ivan Bartoš premiérem. Piráti jsou si tak jistí svým vítězstvím, že přestali předstírat poctivost, slušnost a respektování základních demokratických pravidelAbsurdní zahraniční politika USAJestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, podpořte nás prosímV Evropské unii je to jinak, než Sputnik, to raději lidské oběti, hospodářské ztráty a prohloubení sociálního rozvratuBidenův útok na Sýrii - Skutečně žalovatelný trestný čin

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

EU zrušila právní státyJaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?

Eurabia.cz

Švýcarsko v dnešním referendu odhlasovalo zákaz burekJak dnes dopadne referendum za zákaz burek ve Švýcarsku?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají seNení pravda. Jen skončil Moravec, ozval se vědec. Vážná věc s covidem
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění