Železný: Z EU vystupovat nemusíme. Ona se úspěšně drolí sama

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 9.7.2010 | Rubrika: Rozhovory
zelezny2

Přinášíme vám druhou část rozhovoru s bývalým generálním ředitelem televize Nova, exsenátorem a bývalým europoslancem Vladimírem Železným, která se týká budoucnosti Evropské unie.
Prezidentův vicekancléř Petr Hájek má ve své knize Smrt ve středu, kterou jste četl, zajímavou tezi, že se Česká republika dostává geopoliticky zpět pod jistý protektorát Německa a že Evropská unie je geopoliticky pokusem o „Čtvrtou říši". Co si o tom myslíte?

Je to tak. Německo si včas uvědomilo, že emancipace této evropské velmoci po znovusjednocení Německa není díky holokaustu a hrůzám druhé světové války možná přímo. Německo nemůže své velmocenské zájmy prosazovat přímo ale vždy prostřednictvím někoho, přes někoho.

Za zlomový okamžik považuji, kdy silám NATO v tehdejší Jugoslávii začal velet německý generál. A zase. Šli přes NATO, nikoli přímo. Uvědomili si, že nejlepší vehikulum k prosazování jejich zájmů je Evropská unie. Nesporně váha Německa, ekonomický výkon Německa a vedoucí postavení v eurozóně, které se nyní ukazuje být tak ošidné, to jsou všechny nástroje, skrze něž Německo velmi elegantně nabývá v Evropě vůdčí roli, kterou by nedokázalo získat samo o sobě.

Navíc v tandemu s Francií...

Ve spolupráci s Francií... I když tam registruji v poslední době velmi výrazné trhliny, což se dalo čekat. Vypjatý hysterik Sarkozy, který je hyperaktivní, a relativně bezbarvá Merkelová, která je naopak relativně obezřetná a klidná, to je jako voda a oheň. I zájmy obou těch zemí jsou odlišné. Sarkozy si asi až příliš pozdě uvědomil, že zatímco Merkelová mu kývla na Středomořskou unii a on tím pádem získal přistěhovalce z Alžírska, problémy s obchodem s Maghrebem, se Saharou a odbojové skupiny na Sahaře, ona si vzala Čechy, Moravu, Slovensko, východní Evropu...

Ropu z Ruska....

Ropu z Ruska...Takže najednou si uvědomil, že ve svém fanfarónství, kdy si budoval něco nového, a ona nic nového nezakládala, nakonec prohloupil. Myslím si, že rozpory mezi nimi budou sílit. Naštěstí tu existuje jeden velmi významný brzdný mechanismus evropské centralizace a tím je Velká Británie.

Myslíte si tedy, že David Cameron je to pravé ořechové

Je to každopádně brzdný mechanismus. Není to přesně to, co jsme si od britských konzervativců představovali. Sice referendum o Lisabonské smlouvě již neuskuteční, to si netroufne, nicméně se nyní odhodlal zastavit Merkelovou v jejím úsilí zvýšit pravomoci Evropské unie, rozuměj Německu, z hlediska fiskální politiky a z hlediska daňové politiky.

Myslíte si, že současná krize eurozóny může vést k další centralizaci unie?

O to usiluje Merkelová. Proto je důležitá věta Camerona: „Již žádné další pravomoci Bruselu". Myslím si, že totéž už začne říkat i Sarkozy, protože si uvědomuje, že tyto pravomoci budou ve větší míře pro Merkelovu či budoucího německého kancléře. Ale myslím si, že efekt nakonec bude opačný. Není úniku. Další centralizace, pokud by na na ní EU kývla, by stála Německo tolik peněz, že by to otřáslo i sociálními jistotami německého voliče.

Německý volič již dnes platí penzi Řekům, kteří mohou jít v 52 či 53 letech do důchodu. Němec jde tuším v 65 či 66. To je propastný rozdíl dvanácti let, které platí německý občan. Další centralizace by stála šílené peníze. Merkelová hájila zájmy německých bank, které jsou největšími věřiteli Řecka. Čili ten balík finanční pomoci, který má zabránit defaultu Řecka, se obloukem vrátí zpět do Německa. Tento krok umožnil uvalit na Řecko neuvěřitelné tvrdou kuratelu. Jenže ta kuratela bude mít za důsledek to, že ekonomický výkon Řecka bude klesat. Ale celé to aranžmá počítá se stabilizací a následným růstem ekonomiky Řecka.

Merkelová volila záchranu eura a tudíž dle jejích slov i záchranu Evropské unie. Dala přednost politickým cílům před ekonomickými úvahami. Všichni totiž dobře vědí, že Řecko bude muset vyhlásit default. Toto je pouze odklad. Je to neřešitelná situace.

Tam byste musel lít a lít a lít další a další peníze a to už se nikomu nebude chtít. A Řecko je ještě minimální problém ve srovnání s tím, co nás bude příští rok čekat se Španělskem. Přes proklamovaná opatření, do kterých se pustili, jsou reformy vlažné. Ostatně jako v Řecku, kde proběhla generální stávka kvůli tomu, že ze čtrnáctého platu, který tam všichni mají, jim zkrátili 30 procent. Opakuji ze čtrnáctého platu. Reformy jsou politicky neprosaditelné, protože ty země se hrozně zpovykaly. Je příznačné, že ve všech krachujících zemích vládnou socialisté. Portugalsko je asi jediné, které sáhlo k opatřením, která je z toho problému můžou vyvést.

Vy jste byl odpůrcem Lisabonské smlouvy. Měli bychom po jejím přijetí z unie vystoupit?

Z unie vystupovat nemusíme. EU se drolí tak úspěšně, že se možná dodrolí do nějaké rozumné podoby účelného seskupení suverénních států, protože ne vše je potřeba odbourat. Bezcelní pohyb zboží je dobrý, snížil bych vnější bariéry, aby existovala konkurence evropským producentům, protože když nemáte konkurenci, zakrníte a zbahníte. Ostatně Evropa bahní.

Související:
Klaus: Evropa spí a opouští kapitalismus. Bude zaostávat

Co říkáte na úspěch euroskeptika a a antiislamisty Geerta Wilderse v nizozemských volbách?

Fantastické. Jsem úžasně příjemně překvapen. Média i ostatní politický establishment ho označují za extremistu, ale to není žádný extremista. To je vysloveně centristicky myslící pravicový politik. Centristický z hlediska řešení, která navrhuje. On říká: „Jsme absolutně tolerantní k těm, kteří jsou tolerantní". To je věta, kterou bezvýhradně podepisuji.

Doufám, že v dalších volbách opět zdvojnásobí svůj zisk. Křesťanský demokrat Balkenende, který není Nizozemec, ale typický „Bruselan", dostal ve volbách, co si zasloužil. Je to zastánce tuhé Evropské unie. Ukázalo se, že euroskepticismus opět táhne. Projevila se i určitá kocovina z Lisabonské smlouvy. To se ukázalo při jmenování prezidenta Evropské rady, kdy jím byl ustanoven ten nejméně nápadný, bez chuti, bez zápachu, nudný politik bez originálního myšlení van Rompuy. Všichni Sarkozyové si uvědomili, co si Lisabonskou smlouvou způsobili. Způsobili si noční můru a útok na vlastní ego. Druhou kocovinou je euro. A nizozemské volby jsou pro ně třetí kocovinou.

Váš bývalý kolega europoslanec za euroskeptickou Stranu nezávislosti Spojeného království Nigel Farage o van Rompuyovi řekl, že i mokrý hadr má větší charisma než on...

...Je to tak (smích).

Proč si myslíte, že zatímco v eurovolbách byl UKIP druhý a předběhl i labouristy, tak ve volbách do Dolní sněmovny neuspěl?

Volič si předem kategorizuje lidi pro domácí politiku a politiku do Evropského parlamentu. Jsou to velmi obtížně přenositelné kategorie. Oni to hráli hodně na zahraničních dělnících z východní Evropy a to je podle mě vyčpělá nota. Je tu polský číšník a obsluhuje mě velmi dobře. A je to lepší, než kdyby to byl muslimský Pákistánec. Koho z voličů zajímá Evropský parlament?

Mimochodem Nigelovy projevy v europarlamentu, to byla škola. Seděl jsem tam vedle něho. Dostat do dvou povolených minut všechno, co chci sdělit, říct dva vtipy a ještě pozurážet elegantně kolem sebe dalších sedm europotentátů s takovou noblesou, to je mimořádné. To je mistrovské. Nigelův čas ještě přijde. On je věku, kdy zraje jako to víno, které rád pije.

Související:
Volič Železný se vrátil k ODS. Na Johna-politika si nepamatuje

Autor: Lukáš Petřík

4811 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Česká republika je ekonomickou kolonií západní Evropy a především Německa a globalismus a globalisté vykastrovali základní funkce státu, který pro případné pandemie či jiné krize není soběstačnýTito čeští politici hájí zájmy sudeťáků...V Řecku dochází k průlomové obžalobě členů nevládních organizací, zaměřených na pašování lidí do EvropyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Povinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?Pomozte nám, prosím

Eurabia.cz

Francouzský soud chrání muslimského uprchlíka, který před pár dny terorizoval PařížSoužití křesťanů a muslimů nemůže být pokojné! Orbán odmítl nový pakt Leyenové EU na relokaci imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Rouškami virus nezničíme. Rektor UK Zima pro PL: O čem se příliš nemluvíNechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění