Válka karikatur

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 22.2.2006 | Rubrika: Islám
Mohamed - karikatura

Aféra s karikaturami dánského listu Jyllands-Posten je zajímavá hned ze dvou důvodů. Předně proto, že byla vytvořena uměle, ušita na objednávku radikálních muslimských duchovních, kteří svoji špatně skrývanou (či spíše bezmezně odhalovanou) nenávist k Západu potřebovali zase po nějakém čase ventilovat a proměnit v celomuslimský odpor. Karikatury se jevily jako vhodná záminka, ale přece jenom to dalo práci – dánští muslimové coby pátá kolona zradili vlastní národ, když s několik měsíců starým výtiskem novin objížděli autority na Blízkém východě a aby je pro odpor nadchli, ještě museli přidat dvě karikatury vlastní. A mnohem urážlivější, aby jim jejich plán vyšel.

Druhá zajímavá věc je ta, že téměř ihned se aféra přetransformovala do naprosto nových poloh.

Hoří nejen dánské vlajky, ale i vlajky USA (od aféry se distancujících) a přirozeně i vlajky Izraele, třebaže ten nejenže nemá s karikaturami nic společného, ale naopak skrze některé výroky vyjádřil muslimské straně v této citlivé záležitosti porozumění. To však nebrání tomu, aby nenávist islámských fanatiků nebyla namířena i proti této zemi, vždyť je to přece výspa Západu uprostřed jinak zcela pravověrného (rozuměj proroku oddaného) světa.

A nebyl by to ostatně íránský prezident, kdyby se nechtěl ohřát na výsluní této mediální vlny, blýsknout se a samozvaně se postavit do čela protizápadního odporu. Ahmadínedžád se snaží vybudit vášně na ještě vyšší úroveň, když tvrdí, že pokud je nám tak cenná svoboda slova a projevu, pak nám jistě nebudou vadit karikatury zpochybňující holocaust. A vyhlásil soutěž o nejlepší kreslený vtip na toto téma.

Židé tak zase přišli ke všemu jako „slepí k houslím“. S kresbami měli zbla společného, zato se jim nyní dostane karikatur, zesměšňujících jedno z jejich nejsmutnějších dějinných období.

Na celé věci tedy není možné nalézt ani špetku logiky – proti sobě stojí karikatury (celkem nevinné) Mohameda, které ho zobrazují jako násilného muže (jímž bezesporu byl) a které reflektují určitou míru strachu, jenž civilizovaný svět před zfanatizovanými muslimy poslední dobou pociťuje (odtud hlava ve tvaru bomby). Na druhé straně karikatury, které zesměšňují utrpení milionů nevinných lidí. Na jedné straně vyobrazení pravdy (prorok byl násilník, lupič a vrah, pomstychtivý, psychicky nemocný jedinec; jeho následovníci dnes zabíjejí tisíce nevinných lidí), na druhé vyobrazení lži (šoa je pouhý výmysl Židů, nikdy se prý neuskutečnil).

A nebo ještě jinak. Násilná povaha Mohameda a holocaust nestojí proti sobě, ale spíše vedle sebe. Jako dvě smutná, neoddiskutovatelná dějinná fakta. Obojí je historická skutečnost, obojí je pravdivé. To druhé je jen praktickým a mechanickým ztělesněním nenávisti, která byla vlastní právě Mohamedovi (jenž nechal mnoho stovek Židů zmasakrovat, když odmítli přijmout jeho nové smyšlené náboženství). Holocaust, který se bohužel stal, a Mohamed, který bohužel nenávistný byl, jsou jen dvěma stranami téže mince – Hitlerovi se jen podařilo zabít Židů neskonale více, než stejnou představou vlastní výjimečnosti hnanému „prorokovi“. Oba by si tak mohli podat ruce – kdyby jeden žil v době toho druhého, určitě by si dobře rozuměli.

Proto není nechutné to, co otiskl dánský list (není to ostatně nic jiného než pravda - a pro pravdu se člověk zlobí), nechutné je spíše to, co chce otiskovat íránský tisk (protože to je popření pravdy, popření historické skutečnosti a popření osobní zkušenosti těch, kteří holocaust přežili).

4311 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění