Projev prezidenta Klause při obědě s polským prezidentem Kaczynským

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 22.2.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Polsko

Vážený pane prezidente, vážená paní Kaczynská, vážené dámy, vážení pánové,

dovolte mi, abych Vás – při této vzácné příležitosti – přivítal na Pražském hradě. Uskutečnění Vašeho záměru, navštívit Českou republiku jako první sousední zemi, si skutečně vážím. Mohu Vás ubezpečit, že si toho vážíme všichni. Velmi nás mrzelo, že tragédie v Chorzově zapříčinila odložení původního termínu Vaší návštěvy, ale jsme opravdu rádi, že jste dnes zde.

Vaši dnešní návštěvu Prahy považujeme za více než pouhé potvrzení tradičního česko-polského přátelství, mezi našimi zeměmi a národy existujícího již dlouhou dobu. Pokládáme ji za symbolické otevření nové kapitoly naší spolupráce a za příslib úzkého politického partnerství, a to nejen v bilaterálních vztazích, ale i v rovině našeho evropského spolužití.

Naše země spojuje geografická blízkost, středoevropská civilizačně-kulturní příbuznost, jazyková podobnost, ale i nezaměnitelná historická zkušenost celá staletí trvajících bojů za národní identitu, za státní suverenitu a za demokracii. V současnosti nás neméně silně spojuje zájem na otevřené a rovnoprávností mezi členskými zeměmi se vyznačující Evropské unii a na přiblížení rozhodování o věcech veřejných k občanům členských zemí. I proto usilujeme o to, aby byly naše postoje v Evropě respektovány, i proto chceme v současné debatě o evropské budoucnosti hrát aktivní úlohu. Naším cílem je, aby byla Evropa svobodná a demokratická a aby vytvářela příznivý rámec pro prosperitu evropských zemí a lidí v nich. Jako dvě členské země NATO máme shodný zájem na tom, aby transatlantické partnerství zůstalo i nadále trvalým základem evropské i naší vlastní bezpečnosti.

Velmi se přimlouvám za to, aby objektivně existující blízkost našich zájmů a našich stanovisek našla konkrétní vyjádření i ve společných postojích na evropské a mezinárodní scéně. O těchto otázkách jsem před několika týdny hovořil i s předsedou Vaší vlády panem Marcinkiewiczem a z našeho rozhovoru jsem měl velmi dobrý pocit. Věřím, pane prezidente, že Vaše dnešní návštěva bude důležitým impulsem i v tomto smyslu.

Dění na polské vnitropolitické scéně sledujeme velmi pozorně. Silný mandát, který jste, pane prezidente, dostal od voličů, je pro nás signálem, že si občané Vaší země přáli změnu.

Také u nás na jaře letošního roku proběhnou volby do Poslanecké sněmovny a nelze nevidět, že mnohá témata a mnohé problémy, které hrály významnou roli v předvolebním Polsku, existují i na naší straně hranic. Nejsme odděleni žádnou nepropustnou stěnou. Vnímáme pohyby, které zažívá současné Polsko. Vnímáme i naděje, které občané Vaší země vkládají do nového rozložení sil na Vaší politické scéně a rozumíme jim. Rozumíme i Vaší snaze přivést Vaši zemi k vyšší prosperitě a k lepšímu společenskému ovzduší. Přejeme Vám v tom plný úspěch.

I když se situace v obou našich zemích v mnohém liší, jedno máme společné. Je to několik desetiletí zkušenosti s totalitním režimem a vědomí toho, jak snadno lze svobodu ztratit a jak obtížné je nabýt ji zpět. To je možná to nejcennější, čím můžeme Evropské unii v jejím současném hledání cesty vpřed prospět.

Vážený pane prezidente, upřímně si přeji prohlubování česko-polského přátelství. Jsem velmi rád, že česko-polské vztahy právě v dnešní době zažívají období všestranného rozvoje. Vzájemný obchod, investice, turistika zaznamenávají rekordní úroveň. Rozvíjí se partnerství mezi našimi městy i regióny. S potěšením říkám, že v těchto věcech už pro prezidenty a vlády mnoho úkolů nezbývá. Navíc existuje řada velmi konkrétních projektů regiónů, měst a obcí, ale i českých a polských firem, které, podaří-li se je realizovat, budou znamenat další pozitivní krok vpřed.

Vážený pane prezidente, vážená paní Kaczynská, dovolte mi, abych směl doufat, že je pro Vás pobyt v naší zemi příjemný a přínosný. Tato Vaše návštěva je velmi krátká, ale věřím, že si najdete čas k návštěvě delší, k níž Vás srdečně zvu. Rádi bychom Vám umožnili poznat nejen Prahu a Lány, ale i další zajímavá místa České republiky. Dovolte mi, abych pozvedl číši a připil na úspěchy Polské republiky, na česko-polské přátelství, na zdraví Vás a Vašich blízkých.

Václav Klaus, Rudolfova galerie, Pražský hrad, 17.2. 2006

www.klaus.cz

3246 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Turecko nechalo migrantům volný průchod. Migranti se už vydali na pochod do Evropy. Braňme naše hranice! Petra Fiala z ODS má plná ústa slušnosti...Turecko přestalo bránit uprchlíkům v cestě do Evropy. Tisíce muslimů již pochodují. Podívejte seV Paříži proběhly bouře migrantů z Konga, kteří přitom zapálili desítky a desítky autSlovenské volby: Fatální boj proti globalistům. Jde o rozbití V4? Pátá kolona se Sorosem za zády

euServer.cz

Náměstí Pod kaštany v roli protiruské provokaceČeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?

ePortal.cz

Vy pravdu nemáte a nás je opravdu vícV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Koronavirus z biologických zbraní proti Číně !?RUSKO V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH - díl 1.

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění