Přijetí eura: Slavnostnost by proběhla na Hradčanském náměstí s koncertem Michaela Kocábá a instalací děl Davida Černého

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 29.7.2010 | Rubrika: Zamyšlení
Euro 01

Už řadu let nás malá skupinka "europokrokových" novinářů a analytiků krmí tím, že "čím dříve budeme mít euro, tím lépe pro českou ekonomiku". Tento názor je řadu let prezentován především v Hospodářských novinách, ale také v některých dalších českých médiích. Jeho hlavní propagátory všichni dobře znají a tak nemá smysl je jmenovat. Je to stará známá klaka lidí, kteří vždy a za všech okolností říkají opak toho, co současný prezident Klaus. Zkusme si nyní představit, že by se jejich "názor" skutečně realizoval. Jaké by to mělo dopady na Českou republiku?

V historii se říkávalo, že nikdy se nemá spekulovat o tom, co by nastalo, kdyby se něco událo jinak. Jeden renomovaný britský historik Niall Fergusson o tom ale začal seriozně uvažovat na příkladu I. světové války. Říká se tomu kontrafaktuální historie a je to velmi zajímavé čtení. Vřele doporučuji k prázdninové četbě.  

Zkusme něco podobného představit u nás po roce 2004 dodnes. Představme si, že by vlády ČSSD v letech 2002-2006 (Špidlova, Grossova a Paroubkova) připravily přijetí eura do roku 2010, jak skutečně plánovaly. A představme si, že Topolánkova vláda by podlehla tlaku tehdejšího ministra financí Kalouska a tento termín by nejen naplnila, ale ještě by jej o rok překonala s heslem "přece se nenecháme předběhnout Slováky".

Oba tyto předpoklady jsou reálné, protože ministři financí Sobotka (ČSSD) a Kalousek (KDU-ČSL a nyní TOP 09) přijetí eura v roce 2010 plánovali. Představme si, že bychom v mezidobí plnili všechna potřebná kritéria pro přijetí. Představme si rovněž jak 1. ledna 2009 slavnostně spouští provoz českého EURA ministr Kalousek a eurokomisař Špidla. Slavnostní akce by proběhla na Hradčanském náměstí a její součastí by byl koncert Pražského výběru s frontmanem Michaelem Kocábem a instalace děl Davida Černého. Z celé akce by dávala Česká televize samozřejmě přímý přenos včetně otázek Václava Moravce s hlavními protagonisty.

Co bychom v takovém případě dnes řešili? Jak by na tom bylo české hospodářství a česká politika?

Tak zaprvé bychom rychle zjistili, že peníze jsou v eurozóně mnohem dražší než v naší zóně korunové. Exportéři, kteří nyní volají po rychlém zavedení eura, by si najednou začali houfně stěžovat, že úvěry jsou mnohem dražší než tomu bylo dříve. Ostatně pohled na vývoj základní úrokové sazby ČNB a ECB ukazuje, že tomu je tak už od roku 2005. Všichni Češi, kteří mají hypotéky, nebo úvěry ze stavebního spoření nebo spotřebitelské úvěry by najednou spláceli více než dříve s tou "zpátečnickou a zaprděnou" korunou. České hospodářství by se v důsledku dražšího eura propadlo mnohem více než s korunou.

Europokrokoví novináři v Hospodářských novinách a ministr financí Kalousek by nám ale vysvětlili, že se to časem srovná a bude určitě lépe. Národ by se na chvíli s tímto vysvětlením se skřípěním zubů spokojil. Po několika měsících by ale na podzim 2009 nastala i v eurozóně krize a začalo by se mluvit o dluzích Řecka a nutnosti pomoci tomuto nebohému zadluženému lidu v rámci evropské solidarity.

K prvnímu výročí zavedení českého eura (1.1.2010) by společně ma obrazovce České televize vystoupil ministr financí Kalousek a eurokomisař Fule s televizním projevem o nutnosti pomoci zachránit Řecko. Někteří poslanci z ODS by brblali, ale po důrazném apelu na evropskou solidaritu od kancléřky Merkelové by Poslanecká sněmovna českou pomoc v rozsahu 50 miliard Kč pro Řecko schválila. Prezident Klaus by návrh vetoval, ale pokroková proevropská poslanecká většina by jej okamžitě přehlasovala. Vzhledem k tomu, že česká státní kasa je prázdná, potřebné peníze by si Česká republika vypůjčila 

V květnu 2010 by ministr financí Kalousek a eurokomisař Fule v květnu 2010 oznámili, že v rámci boje s hospodářskou krizí v eurozóně se zakládá Evropský fond na záchranu zadlužených států (Řecka, Španělska, Irska, Itálie, Portugalska a dalších). Po jednáních s prezidentem Sarkozym a kancléřkou Merkelovou by se ukázalo, že se po České republice žádá příspěvek ve výši cca 120 miliard Kč. Hospodářské noviny by vyšly s celostránkovým úvodníkem redaktora Macháčka s titulkem "Evropská solidarita je cestou vpřed". Potřebné peníze by si opět Česká republika půjčila.

Prezident Klaus by opět zákon vetoval a byl by přehlasován. Poté by oznámil národu, že už se na to dále nemůže dívat a ABDIKOVAL by. Národ by začal brblat a ptát se proč máme platit kromě svých vlastních dluhů ještě dluhy řecké, španělské, portugalské a jiné. V Čechách i na Moravě by začala "blbá euronálada". Na stránkách Hospodářských novin by se vedla polemika mezi Vladimírem Špidlou a Miroslavem Kalouskem o parametrech "evropského sociálního modelu". Pěkný příspěvek do diskuse by poslal i europrezident van Rompuy.

Bylo by to moc zajímavé. Na Slovensku už to prožívají a mnoho nechybělo a mohli jsme to mít i u nás.

4866 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islamizace západní Evropy probíhá v plném prouduPůl století rozkladu: Umíral světec z Osvětimi za jinou víru? Světec by se z papeže Františka zhrozilArabská strana Švédska: Nemáte tu co dělat, vaše země už neexistuje!Chvála hranice: Děti už ani nevěděly, že jsme je měli. Průšvih znovu oživil "čáru". Nepohodlné, komplikující. Zážitek od Mikulova. Když ještě bylo kam odsunout Němce. Nic není navždy. Hlídejme si domovKnihy Rowlingové se kvůli jejímu osobnímu názoru na gender po celém světě pálí či zakazují

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Dal imigrantovi práci. Ten ho po neshodě zabilPodhrabávají se k nám!: Imigranti

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Koho ohrožuje covid? Média šíří strach. Profesor Špičák vnáší jasnoDěsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění