Matka Tereza – odpůrkyně potratů, které Clinton nepodal ruku

Autor: Radomír Malý | Publikováno: 28.8.2010 | Rubrika: Kulturní válka
matka_tereza

V novověkých dějinách Církve není zvykem prohlašovat někoho blahoslaveným pouhých šest let po smrti. Matka Tereza, nazývaná „andělem z Kalkaty“, blahořečená 18. října 2006, je vzácnou výjimkou. Kdo sledoval její život, musel konstatovat, že všechna slova i skutky této skromné a nenápadné řeholnice byly obrovskou a mohutnou symfonií autentické svatosti, která snad ani nevyžadovala zázrak jako předpoklad beatifikace.

Vždyť už samotná existence Matky Terezy byla zázrakem! Cožpak je přirozené, aby někdo vyměnil čistou školní třídu za nejšpinavější kouty jednoho z nejšpinavějších měst světa a pěkně upravené dívky ze středních vrstev za nahé bezdomovce, z jejichž páchnoucích těl lezou červi – a vydržel v tom až k poslednímu vydechnutí a dokonce nalezl svoji radost?

To se přece nedá dělat bez nadpřirozené síly a milosti. Matka Tereza viděla v těchto ubožácích trpícího Krista, v tom spočívala její síla. Věděla, že on, Spasitel, se tajemně identifikuje s oněmi ztrápenými bytostmi.

Sama říkala, že svou práci chápe jako adoraci Božského Vykupitele, jenž se jí zjevuje právě v nemocných, opuštěných, na ulici pohozených a umírajících vyděděncích Kalkaty. Její angažovanost nebyla pouhým soucitem, jenž dnes vzplane a zítra vyprchá, znamenala mnohonásobně víc.

Není snadné správně pojmenovat práci Matky Terezy. Šlo o charitativní nebo misijní činnost? Říci, že o obojí současně, by bylo poněkud povrchní. První životopisec nové blahoslavené, britský novinář Malcolm Muggeridge, jenž r. 1969 o ní natočil dokumentární film, si sám s tím neví rady.

Musel konstatovat, že Matka Tereza svojí aktivitou a přístupem k člověku se nedá zařadit ani mezi hrdiny blíženecké lásky ani mezi misionáře. Obojí u ní tak harmonicky splývalo, že jedno bez druhého v jejím životě nebylo schopno vlastní existence.

Když Matka Tereza obdržela r. 1979 Nobelovu cenu míru, rozhořčoval se tenkrát oficiální sovětský deník Pravda, že norský parlament dal přednost „jakési neznámé jeptišce“ před údajně největším „bojovníkem za mír“ soudruhem Brežněvem. Tak ještě i dnes by mnozí chtěli vidět Matku Terezu jako „nějakou jeptišku“, jednu z mnohých, které se věnují charitě a ošetřování nemocných (cožpak to není jejich povinnost?). Je dobře, když se jí věnují, ale my, politikové, vědci, finančníci a průmyslníci máme mnohem důležitější starosti. Odpovídáme přece za celý svět, kdežto ony jenom za ty své klienty.

Kdyby Matka Tereza byla pouhou charitativní pracovnicí, nevzbudila by příliš pozornosti ve světě. Ona však spojila své samaritánství s misionářstvím, o němž se dnes v rámci falešného všenáboženského synkretismu nehovoří, ale právě tento aspekt jí vzbudil i četné nepřátele a mimo jiné též díky tomu učinil její postavu světoznámou.

Je velikou propagandistickou manipulací prezentovat Matku Terezu jako pouhou ošetřovatelku umírajících v kalkatských ulicích a neříci ani slovo o jejích misijních aktivitách, které nebyly po chuti mocným tohoto světa a hlasatelům pohanského či novopohanského barbarství.

Jak líčí Muggeridge, byla to právě Matka Tereza, kdo odvážně vystoupil r. 1948 proti lidským obětem, přinášeným v kalkatském hinduistickém chrámu bohyni Kálí, čímž si znepřátelila tamní duchovenstvo natolik, že ji chtělo dokonce zavraždit. V padesátých a šedesátých letech narážela na potíže s indickými úřady, protože se nebála svědčit svým klientům o Ježíši Kristu a Jeho lásce, aniž by přitom kohokoliv nutila ke konverzi. 

Nicméně už jen samotný fakt vyznání víry v Ježíše Krista byl hinduisty chápán jako „proselytismus“ a vyskytlo se mnoho vlivných osobností tehdejší Indie, usilujících o vypovězení Matky Terezy a jejich misionářek lásky ze země.

Nesmlouvavá zásadovost při obraně nenarozeného života ji přivedla i ke konfliktu v Bílém domě za vlády prezidenta Clintona, velkého příznivce potratů. Při slavnostní recepci řekla, že interrupce představují největší hrozbu světovému míru, na což prezidentský pár reagoval demonstrativním odchodem ze sálu, aniž uznal Matku Terezu za hodnou stisku ruky na rozloučenou.

Důsledná harmonie charitativní práce s postoji navenek byla tím, co Matku Terezu uvedlo do povědomí celého světa. Taková kompatibilita osobnosti se tak honem nevidí. Žena opouštějící svoji učitelskou profesi, aby založila řeholní řád, který sbírá na ulici ty „nejubožejší z nejubožejších“, k čemuž získává energii obětavé blíženecké lásky ve mši svaté a v modlitbě před svatostánkem, je zároveň bojovnicí proti lidským obětem ve jménu krvežíznivé pohanské bohyně Kálí a proti týmž lidským obětem pod srdcem matek ve jménu stejně krvavé novopohanské bohyně „Volnosti“. Netají se tím, že pramenem, z něhož čerpá, je Ježíš Kristus, kterého chce hlásat celému světu jako jediného Pána a Spasitele.

Matka Tereza nebyla ojedinělým jevem mezi katolickými řeholnicemi 20. století. Takových obětavých služebnic lásky se vyskytovaly a vyskytují tisíce, i když asi ne v tak extrémní formě. Žádná z nich ale na rozdíl od Matky Terezy nepronikla v takové míře do povědomí světové veřejnosti.

 

Matce Tereze se to podařilo díky tomu, že péči o kalkatské vyděděnce dokázala mistrovsky předložit jako produkt svého katolicismu, svého nekompromisního postoje pod zorným úhlem Písma a Tradice. To vyvolává úžas, sympatie, ale také zděšení a nenávist.

Matka Tereza demonstruje skutečnou sílu katolicismu více než tisíce náboženských průvodů a manifestací. Proto se jí nepřátelé víry tolik bojí a – když už nemohou o ní nemluvit – prezentují ji jen jako „nějakou“ charitativní pracovnici. Jenže její jméno už nesmazatelně proniklo do veřejného mínění a nepůjde tak snadno odstranit.

 

Blahoslavená Matko Terezo, oroduj za nás a vypros vítězství Kristova evangelia nad tímto liberálně-hedonistickým světem!

Amen.

 

Radomír Malý

Immaculata 6/2003

 

Jsme stvořeni k větším věcem než

jen k tomu, abychom byli pouhým

číslem na světě. Nejsme tu pro

diplomy a tituly, pro tu či onu práci.

Byli jsme stvořeni, abychom

milovali a byli milováni.

* * *

Dnes, více než kdy jindy,

se musíme modlit

za světlo,

abychom poznali Boží vůli,

za lásku,

abychom přijali Boží vůli,

a za cestu,

po níž máme podle Boží vůle jít.

* * *

Není nám vždy dáno dosáhnout

úspěchu, ale vždy můžeme

dosáhnout víry.

* * *

Aby víra byla opravdová, musí se

stát štědrou láskou.

* * *

Raději bych dala život než svou

víru.

 

Matka Tereza

14627 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Německo: Šokující autocenzura. Lidé se bojí na veřejnosti mluvit o imigraci a islámu. Za kritiku islámu a imigrace Vás zavřou do vězení!Tohle všechno jsou podle Babiše znaky „velké kompetence“ Ursuly von der Leyenové? Spojené státy evropské, kritika obrany před imigrací, Euro-Wehrmacht a Bilderberg?Na západní Evropě a Německu vidíme v praxi smrtelné důsledky masové imigrace, islamizace a multikulturalismuVážení čtenáři EUportalu, Pokud se situace v horizontu jednoho či dvou měsíců nezlepší, budeme postupně muset výrazně omezovat činnost...Řízená migrace je potvrzena. Neziskovky obcházejí zákony a pod rouškou zachraňování pašují lidi do Evropy. Německo tlačí na Itálii, aby této praxi nebránila

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

ePortal.cz

Vyšší daně – dražší bydlení!Veřejnoprávní médium jako domácí hřiště pro radikální ekologisty?

Eurabia.cz

Potvrzeno: Google manipuluje s cílem ovlivnit volby ve prospěch neomarxistů! Fotografie jako vzkaz Slovákům. Slováci si zvolili prezidentku, které islám a islamizace Slovenska nevadí

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

eOdborar.cz

Nová šéfová Evropské centrální banky Christine Lagardeová je součást zkorumpované mafie státních úředníkůAndrej Babiš a konflikt zájmů

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostMoravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění